101 Soruda Kuantum Kenneth W. Ford Kuantum Nedir?

HomeKitap YorumlarıPopüler Bilim Kitapları

101 Soruda Kuantum Kenneth W. Ford Kuantum Nedir?

Kuantum ölçeği bize fantastik bir dünya sunar. Orada her şey belirsizdir, gerçeklik sürekli değişir.

Süperpoze: Bir Kuantum Romanı Konusu Özeti
Dark Dizisi Netflix Konusu ve Bilimsel Altyapısı
Uzaylılar Bilim Adamları Soruyor Orada Kimse Var mı?

101 Soruda Kuantum Kenneth W. Ford Kuantum Nedir? Kauntum konusu benim ilk bilim okumalarım arasındadır. Bir anda bir ilham gelmişti, yerimden kalkıp Mecidiyeköy’deki Profilo AVM’ye gidip şimdi adı lazım olmayan kitapçıdan ilk bilim kitabım olan Evrenin Dokusu kitabını almıştım. Brian Greene’in müthiş kitaplarından biri. Kuantum nedir? Kuantum ölçeğinde neler olur? Scim teorisi, M teorisi, kunatum tünelleme, dolanık, belirsizlik ilkesi gibi konulara böyle girmiş oldum. Bu kitap da il aldığım 20 bilim kitabının içindedir. Bu kitap en sevdiğim kitaplarımdan biri.

Bilim okumaları çok önemlidir. Özellikle ülkemizdeki boş politik tartışmalar, insanların bir diğeri ile uğraşması; cinsel yönelim üzerinden nefret suçları; kadınlara çocuklara yapılanlar 21. yüzyıl insanına yakışmıyor. Özellikle lüks arabalara binip, birkaç yerden maaş almalar, betona yapılan garantili yatırımlar yerine bilime yatırım yapılsa ne müthiş olurdu. Gelecek, kuantum fiziği, atom fiziği, tıp, nöroloji, yapay zeka, robotik, tıp, biyoloji, insan beyninin simülasyonu ve benzeri konularda iyi şeyler yapanların olacak. Gelecekte şu anki tartışmaları yapan toplumların yeri olmayacak. Şimdi kuantum nerdir? Sorusundan başlayıp kitaptan bahsedeyim.

101 Soruda Kuantum Kenneth W. Ford Kuantum Nedir?
Kenneth W. Ford 101 Soruda Kuantum

101 Soruda Kuantum Kenneth W. Ford Kuantum Nedir? Kitap Özeti içeriği

Kuantum nedir? Kitap öncelikle bu sorunun cevabını vererek başlıyor. Kuantum fiziği atom altı parçacıkları inceler. İçinde yaşadığımız evrenin yapısını anlamak için kuantum mekaniğinden yararlanırız. Atom altı ölçekte, fizik kuralları ve gerçeklik farklı olabilir. Madde kuantalar, öbekler halinde bulunur. Daha sonra atomun içinde ne olduğunu öğreniyoruz. Atomun ve elektronun büyüklüğü şeklindeki başlıklarla kuantum mekaniğini okur yavaşça anlamaya başlıyor. Foton nedir? Elektron nedir? Işınım ve radyoaktivite konuları var. Kunatum ölçeği mesafeleri okura kuantum fiziğin ne kadar küçük boyutlarda çalıştığını gösteriyor. Placnk uzunluğu yani 10^-35 maddenin yeniden anlam kazandığı be belirsizliğin başladığı ölçektir. İnsanın bilgisi 10^18 m sonrasına ulaşamaz.

Kitap çok geniş bilgi veriyor. Kuantum teorileri, belirsizlik ilkesi, en ünlü kuantum fizikçilerinin çalışmaları, çift yarık deneyi gibi ünlü kuantum mekaniği deneyleri konu ediliyor. Kitap,  kuantum tünelleme, Heisinberg’in belirsizlik ilkesi, Bose-Einstein deneyleri, Feynman diyagramı, dalga parçacık fonksiyonu başta olmak üzere kuantum fiziğinin altından girip üstünden çıkıyor.

101 Soruda Kuantum Kenneth W. Ford Kuantum Nedir?
101 Soruda Kuantum

İnceleme ve Yorumum

Bilim her zaman insanlığın faydasına yenilikler getirecektir. Geleceğin insanı ve dünyası bilgi üzerine kurulacak. Kuantum fiziği, atom fiziği hızla yeni buluşlar ile ilerliyor. Evrenin yapısı, insan biyolojisi, sinir sistemimiz, beynimizin bilgiyi işlemesine kadar her yerde kunatum fiziği görev yapıyor. Kitap benim gibi popüler bilgi peşindeki okurlar için yeterli seviyede. Kitabın baskı yılı 2011 ama o yıldan bu yazıyı yazdığım güne kadar kuantum fiziğiaynı kaldı. Bir kaç yeni  gelişme olmadı değil. Kütle çekimi ile ilgili yeni bulgular, Higgs Bozonu bunlardan ikisi. Zaten bilmemizi gerektiren büyük buluşları artık internet sayesinde anında öğreniyoruz. Bilim hakkında ilk paragrafta bir şeyler yazmıştım. Bir daha tekrar etmeyeceğim. Şimdilik bu kadar. 

COMMENTS

WORDPRESS: 0