12 Maymun Filmi Konusu Virüs Salgını ve İnsanlığın Sonu

Ana SayfaFilm Dizi

12 Maymun Filmi Konusu Virüs Salgını ve İnsanlığın Sonu

12 Maymun filmi virüs salgını ve insanlığın sonu filmleri arasında en meşhurlarındandır. Filmin dizi versiyonu da yapıldı. 1962 Fransız yapımı La Jetee (Plaj) yapımından esinlenilmiştir.

Sisyphus: The Myth 2021 Zaman Yolculuğu Konulu Dizi
Yarının Sınırında Edge of Tomorrow 2014 Film Konusu Özeti
Hello World 2019 Filmi Konusu Simülasyon Konulu Film

12 Maymun Filmi virüs salgını ve insanlığın sonunu anlatan bir filmdir. 5 Milyar insan bir virüs salgını ile yok olur. Kalanlar ise yer altında yaşamak zorundadırlar. 12 Maymun (12 Monkesy) filminin esin kaynağı 1962 Fransız yapımı La Jetee (Plaj) filmidir. Bu kısa film sadece fotoğraflardan ve arka aplandaki anlatıcının hikaye anlatır gibi olayı anlatmasından ibarettir. Ayrıca dizi film olarak da 2014-2017 yılları arasında yayınlandı. Dizi dah ayrıntılıdır. Dünyaya egemen olmak isteyen iki farklı güç arasındaki bir savaş ve virüsün yayılması işlenir.

Daha fazla içerik için yukarıdaki düğmeleri kullanabilirsiniz. Bilim kurgu kategorilerinde, zamanda yolculuk kategorilerinde film ve dizilerin en iyilerini izleyin, konularını okuyun. Yazar olarak içerik üretmek isterseniz kırmızı düğmeyi kullanarak başvuru ve bilgilendirme sayfasına gidebilirsiniz.

12 Maymun Filmi Özeti Konusu

Film aslında eski bir yapım 1995 yılına ait. Türkiye’de ise 1996 yılında gösterime girmiş. Bruce Willis ve deli rolündeki Brad Pitt filmin en önemli oyuncuları. Filmde 1996’da dünya üzerindeki 5 milyar insanın ölmesine neden olan bir virüsü durdurmak zamanda defalarca geriye gönderilen “Gönüllüler”den biri olan James Cole (Bruce Willis)’in yolculuğu ekseninde gelişiyor. 2045 yılında birkaç yüz bin insan hayatta kalabilmiştir. Bunlardan bazıları yer altında diğerleri ise yer üzünde yaşarlar.

12 Maymun Cole virüs tulumu içinde

12 Maymun

Cole, zamanda geri gönderilir. Fakat ilk olarak 1990 yılına yanlışlıkla gönderilen Cole, psikiyatristi ile tanışıyor. 12 Maymunu arama çabaları devam ederken ikinci defada 1. Dünya Savaşı’nın tam ortasına sonra 1996 yılına denk geliyor.

Filmde her zamanki gibi sebep-sonuç ilişkisinin karışık birlikteliğini görüyoruz. Acaba sonuç sebepten önce gelebilir mi? Biz olayları sebep-sonuç ilişkisine göre, zamanın tek yönlü oku ve entropi yasasına göre geçmişten geleceğe doğru yaşıyoruz.

12 Maymun, Sebep Sobuç İlişkisi ve Virüs Salgını

Filmde, Cole ve gördüğü rüya ile ilgili gizemler var… Rüya hava alanında geçiyor ve çocukluk hatırasıdır. Havaalanında virüsü yok etmek isterken vurulur ve ölür. Fakat daha 8 yaşındadır ve büyümeden ve zaman daha ilerlememişken havaalanında nasıl olabilir? Ya da akıl hastanesinde iken deli Jeffrey’nin aklına sadece hayvanlara ait bir dünya fikrini kendisi sokmuştur. Zamanda yolculuk yapmadan önce zaten Jeffrey babasını kaçırıp hayvanları serbest bırakmış ve güvenlik açığına sebep olmuştur. Yani sonuç sebepten önce gelmiştir. Yine filmde doktorun 12 maymundan bahseden ses kaydı 35 sene sonrasından çözümlenir aslında bu fikri aklına sokan yine Cole’dür.

12 Maymun filmi ekran görüntüsü

12 Maymun 1995

Aslında geçmişi bir nevi gelecekten etkiler. Yani önce sonuç oluşur sonra sebep. Filmin son sahnesinde sigorta/sigortacı kadın gelecekteki yer altı yaşamın lideridir uçakta virüsü çalan Dr. Peters’ın yanına oturur. Virüsün yayılmasına sebep kendisi ve Dr. Peters değildir o sonuçtur. Sebep, gelecekten gelip virüsü serbes bırakmasına yardım etmesidir. Ama gelecekte virüs zaten önceden serbest bırakılmıştır. Virüsü ilk serbest bırakan, havaalanında ki olayın ilk gerçekleşmesinin nedeni, yine dünyada sadece hayvanların kalması fikrinin ilk çıkış noktası nedir? Bunlar bilinmiyor sebep-sonuç ilişkisi tamamen ortadan kalkmıştır. Doktorun duvara yazdığı yazı yine sonuçtur. 5 milyar insanın öleceğini duvara ne zaman yazdı? Salgından sonra mı önce mi? İşte paradoks bunlar…

Nedensellik Paradoksu Virüsün Asıl Kaynağı

Ayrıca akıl hastanesindeki tüketim toplumuna, sanallaşan dünyaya ilk adım atılan dünyada akıllarımızın ve bedenlerimizin nasıl köleleştirildiğine güzel göndermeler var. Biraz da sanal gerçeklik vurgusu var.

Kısacası sebep-sonuç ilişkisi bizim olayları kavrayabilmemiz için zaman boyutuna ve termodinamiğin ikinci yasasına uygun bir şekilde psikolojik bir zorunluluk olarak devam ediyor. Bu ilişki her zaman böyle gitmeyebilir. Yani sebep her zaman sonuçtan önce gelmeyebilir. Bunlar sadece bilim kurgunun değil modern felsefe bilimin de merak ettiği ve tartıştığı konular.

Film bütünlük açısından konu ve görüntüler açısından bilim kurgu klasikleri arasına girmeyi hakkediyor. Gelecekteki kullanılan teknolojik eşyaların enjektör vb. antika görünümlü olması da ilginç geldi. Aynı durum akıl hastanesinin döküntü bir bina olması için de geçerli.

IMDb Sayfası için TIKLA

8.0
TOPLAM PUAN
Konu: 8
Görüntü: 8
Akıcılık: 8
Oyunculuk: 8
Zamanda Yolculuk Teması: 8
12 Maymun Filmi Konusu Virüs Salgını ve İnsanlığın Sonu

Yorumlar

WORDPRESS: 0