https://youtu.be/c3WksWV6F0Y

Ana SayfaYaşam

2020 Yılı ve 2020’ler Neden Çok Önemli Olacak?

Değişen kim?

2020 yılı 2020'lere dair insanlık ve evren için birkaç şey...

Bilinmeyen Adanın Öyküsü Kitap Özeti İncelemesi
Deizm Nedir? İnsan Neden Deist Olur?
Karısını Şapka Sanan Adam Oliver Sacks Kitap İncelemesi

Yeni bir yıla daha giriyoruz 2020 yılı ile birlikte 2020’lere merhaba diyeceğiz. Aslında insanların her şeyi sayma, her şeyi ölçme arzusu; zamanı ölçme, senelere, aylara ve daha küçük parçalara bölerek bir düzen oluşturma kadar gider.

Öyle ki artık insanlar birbirlerini bile tarih boyunca ayırıcı ve ayrıştırıcı ölçülere, kalıplara göre değerlendirilmiş. İnsnaları ölçme tartma, ayırla işlemlerini de başarıyla yaptık. İnsnaları dinine, diline, cinsiyetine, ırkına, tipine, konuşmasına, şehrine, ailesine, ülkesine göre ayırdık, ölçtük biçtik. Youtube ve sosyal medyada bile her şeyi çok aboneye, çok izlemeye, çok beğeniye göre değerlendirdik.

80'ler logo

80’li yıllar

80’li Yıllar

80’li yıllar genellikle insanların en çok yaşamak istediği on yıllık dönemdir. 60’ların da bir havası vardır. Aslında 80’li yıllara zaman yolculuğu yapsaydık imrendiğimiz ve yaşamak istediğimiz o dönemin insanları belki de 50’li yıllara özlem duyacaklardı. Belik de bundan 40 sene sonranın insanları için de 2020’li yıllar bizim 80’lerimiz gibi çekici olacaktır.

Belirli 10 yılları bu kadar çekici yapan acaba ne olabilir? Dönemlerdeki kıyafetler, kullanılan teklonojinin ilk örnekleri… Belki de insan zihninin biraz saha sakinlik ve sadelik arayışında saklıdır her şey. Her evde telefon var ama cep telefonu yoktur, diziler televizyonda, filmler sinemada izleniyor. Evler, eşyalar, şehirler aklımıza ne gelirse hepsi farklı bir boyuttan çıkmış gibi olduğu 10 yıllar vardır. İnsaların birbirine bakış açısı, o yıllarda yazılan kitaplar, filmler; o dönemde yaşayan akrabalarımız… belirli yılları baş tacı yapmanın o kadar çok etkeni olabilir ki!

Kumsaati ve insan

Kum saati

2020 yılı ve 2020’li yıllar da bu bakımdan çok önemli. Başlangıçta söylediğim gibi her şeyi saymayı, her şeyi ayrıştırmayı ilk başta bıramalıyız. Yeni yıl için yaptığımız planlar, kendimizi kurtarma projelerini yeni bir yılı hedefleyerek değil evrensel bir zihni edinerek, zamanı bir bütün olarak algılayarak işe başlamalıyız. Her şeyin maddi bir karşılığına odaklanmış durumdayız. Belki de bu 10 yılda zaman ve makan algımızı değiştireceğimiz yıllar olacak. Sonuçta zaman ölçüleri de bizim icadımız. Yine insana bakışımız da evrensel olmalı. Dünya dışına çıkmalıyız.

Zamanı zihnimizde dondurursak zihnimz yaşlanmaz. Yani şunu yapacağım, su planlar var diye sayfalarca çizelgeye ne gerek var ki! Zamanı donduruverelim zihnimizde. İlerleyen bir şey olmayınca o anda her şeye sahip olduğumuzu anlayacağız. Zaten dünyada ki bütün savaşlar ve kargaşa sahiplik yüzünden çıkıyor. Yeni yıl hayallerimiz de her şeyi sahiplenme üzerine kuruluyor. En fazla mala, en fazla ekonomik güce, en fazla enerjine sahip olmak için verilen kavgalar. En iyi benim inandığım, en iyi benim düşündüğüm gibi düşüncelerle dolu olan sosyal medya ve akıllı telefon çağını özlemeyeceğimiz kesin. 2020 yılı 2020’lerin bu zihinsel temelini atmalı.

Bilinç insan beyni

Bilinç

2020’li yıları ileride yaşayacak insanların özleyeceği bir 10 yıl haline getirmek için çabalamalıyız. Morfik alanlarda, insanlığın ortak hafızası vce kolektif bilinçte 20’li yıllar güzel bir yer almalı.

2020’li yıllar nasıl olmalı?

2020 Yılı ve 20'ler logo

2020 yılı 2020’ler

 • Kargaşa bitmeli
 • Bir insan bin insana yetecek kaynağı sahiplnmeyi bırakmalı
 • Dünya herkesin olmalı
 • Sosyal medyadaki sanal kavgalar ve “like” “dilike” devri bitmeli
 • Değerlendirmelerimiz ve değerlerimiz evrensel olmalı
 • Bütün üstünlükler kalkmalı
 • Yeni ve daha temiz, insan ruhuna daha yakın teknolojilerin ilk örneklerini çıkarmalıyız
 • Her türlü güce tapma, her türlü enerji ve toprak savaşının ne kadar ilkel olduğunu kavramalıyız
 • Dünyaya kötü davranmayı bırakmalıyız
 • Zihnimizi her türlü dogmadan her türlü tartışılmaz doğrudan temizlemeliyiz
 • Bir diğerine üstünlük değil, yaşamda her insanın ve varlığın eşitliği için düşüncelerimizi sıfırlamalıyız
 • En önemlisi düşüncelerimiz dünyanın dışına çıkmalı,
 • Düşüncelerimizi ve gerçekliğimi değiştirmeliyiz. İnsnalık olarak başla bir gerçekliğe ihitiyacımız var.
 • Bütün insanların üretilen her şeye bilime, teknolojiye, huzura eşit miktarda ulaşabilmeli
 • Bilim ve akıl insanın yol göstericisi olmalı…
 • Devletleri yönetenler daha içsel amaçlarla yönetmeli, devletleri yönetmek maddi kazanç kapısı olarak görünmemeli
Evrene ellerini açmış kozmik insan

İnsan Evren

İnsan ve 2020’ler 21 yüzyıl

İşte 2020’li yıllar bu yüzyılın ilk çeyreğini de geride bıracağımız yılları içerisine alıyor. Ve bizler özlenilecek güzellikleri bırakmalıyız. Kişisel yeni yıl çizelgeleri, kişisel gelişim zırvaları ve kişisel motivasyon ipuçlarını bir kenara bırakıp bıraz eğlenip sonra da kendimizi yaşama ve evrene odaklamalıyız. İnsnaların teknoloji öncesi çağlarda yaptığı gibi kışdönümünü doğaya olan saygımızla kutlamalıyız. Bu yıl şu kadar başarılı olacağım, şu kadar para kazanacağım, şunu yapacağım bunu yapacağım, süper bir insan olup uçacağım gibi motivasyonların geçerli olmamasının nedeni zihnimize karmaşayı kargaşayı dolduruyor olmamızda yatıyor. Aslında her yıl dönümü ve mevsim dönümünde eski insnaların yaptığı gibi yaşama, evrene, birbirimize saygı içinde eğlenmeliyiz. 2020’li yıllar 2050’li yılların temelini oluşturacak. Belki de bu nedenle de çok önemli 10 yıllık bir zaman dilimindeyiz.

2020’lerde Düşünceler

2020’li yıllar da 80’ler gibi sade olmalı. Bizi bir meta olarak gören sistemlerin istediği gibi düşünmeyi bırkıp daha sadece bir zihinsel temellerimiz olunca, modern dediğimiz tüketim toplumunu terkettiğimizde evrensel bir zihne sahip olunca hiç bir motivasyona, yaşam koçuna gerek kalmayacaktır. Yaşamı programlara, uzun uzadıya alışveriş listesine benzer başarı ve yapılacaklar listelere mahkum etmemeyeceğiz. 2020’li yıllarda insan zihnini özgür bırakacak.

Diğer yazılar için TIKLA

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik Koruması