21. Yüzyıl için 21 Ders Özeti Konusu İncelemesi Yorumlar

Ana SayfaKitap YorumlarıPopüler Bilim Kitapları

21. Yüzyıl için 21 Ders Özeti Konusu İncelemesi Yorumlar

Bu kitapta yazar, günümüze ve yakın geleceğe bakıyor. Küreselleşen dünyada toplumların davranışları analiz ediliyor.

Alice Aelliseu (2020) Zaman Yolculuğu Temalı Dizi
Solos Prime Video Dizi İncelemesi Yorumu
Geri Giden Saat Kitap Özeti Konusu İncelemesi

21. Yüzyıl için 21 Ders Özeti Konusu İncelemesi Yorumlar. Yuval Noah Harari kitapları denilince akla gelen üçlemenin son kitabı. Üçlemenin diğer kitapları Hayvanlardan Tanrılara Sapiens, Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi. İçinde bulunduğumuz yüzyıla dair siyasi olaylar, insan hakları, ekonomi, teknoloji, yapay zeka gibi konular ve insanın geleceği kitaptaki temel konular. Şimdi biraz daha geniş özet, inceleme ve yoruma geçelim.

Serinin diğer kitapları ile ilgili geniş özet, inceleme ve yorumlar için yukarıdaki düğmelere donunun. Ayrıca site menüsünden yüzlerce kitaba ulaşabilir, kitap özetleri incelemeleri ve yorumlarını okuyabilirsiniz. Bu kitabı siz de yorumlayarak katkıda bulunabilirsiniz.

21. Yüzyıl için 21 Ders Özeti Konusu İncelemesi Yorumlar
21. Yüzyıl için 21 Ders

21. Yüzyıl için 21 Ders Özeti Konusu İncelemesi Yorumlar

Yazar Yuval Noah Harari aslında kitabın giriş bölümünde bu kitabı neden yazdığını okuru ile paylaşıyor. İlk kitabını önemsiz bir maymun olan insanın dünyanın efendisi, iyesi olduğunu ve bu dönüşümü anlatıyor. İkinci kitabı Homo Deus insanın uzak geleceğine bakıyor. Bu kitapta teknoloji, yapay zeka, yapay bilinç, algoritmalar, siborg teknolojileri, biyolojisini aşan yeni bir insan türü hakkında ve insanın uzak gelecekteki dönüşümü konu edildi.

Bu kitapta yazar, günümüze ve yakın geleceğe bakıyor. Küreselleşen dünyada toplumların davranışları analiz ediliyor. Savaşlar, dinler, inançlar, ırklar, milliyetçi akımlar ve dünya siyaseti konu ediliyor. Küresel şirketler, büyük ekonomik gücü elinde tutan süper devletler, Arap Baharı gibi bölgesel değişimler inceleniyor. Tabii ki konu her zaman algoritmalara, yapay zekaya ve bu gelişmeler üzerinden kurulan büyük şirketlere ve gelecekteki dünya düzenine okur yönlendiriliyor. Biyo teknoloji, kapitalizm, neoliberalizm konu ediliyor.

Sosyal medya devleri, ve elde ettikleri veriler, kürselleşme, siyaset, din, liberal dünya görüşü, özgürlükler, terörizm, savaşlar, toplumsal çatışmalar ve tabii ki siyasetçiler ve tutumları eleştiriliyor. İnsanın yaşamını şekillendiren nedenler, kültürler, toplumsal baskılar, bilim, eğitim gibi onlarca başlık kitapta inceleniyor.

21. Yüzyıl için 21 Ders Özeti Konusu İncelemesi Yorumlar
21. Yüzyıl için 21 Ders

Kitap İncelemesi ve Yorumu

Kitap serinin son kitabı olarak ilk iki kitabın etkisini yaratmıyor. Özellikle Yuval Noah Harari, Rusya’yı oldukça küçümser bir bakışa sahip. Kitap yazıldığında Putin henüz Kırım’ı işgal etmişti. Trump’un akıl almaz saldırgan siyaseti de elşetiriler arasında. Fakat bütün bu eleştiriler zaten genel kültür seviyesinde ve etkili değil. Sağlam bir siyasi eleştiriyi maalesef kitapta bulamayacaksınız. Tarihsel anlatım, teknolojiler, ya da kültürel anlatımlar, din ve mitolojinin insan üzerindeki gibi konular gayet başarılı.

Yazarın değindiği Yahudi karşıtlığına ve düşmanlığına katılmamak elde değil. Yahudi toplumunun uğradığı haksızlıklar, iftiralar, abartılı mitler konusunda da yazar haklı. Antisemitizm yani Yahudi kültürüne, dinine, inancına karşı nefret gerçekten de kabul edilecek bir şey değil. Harari, din, inanç ve kültür olarak gerekli eleştiriyi kendi milletine yapıyor. Ortodoks Yahudileri, aşırı dinci akımları eleştiriyor. Ama güncel siyasi olaylarda bu keskin eleştiriyi okur kitapta bulamayacak. Özellikle siyasi çıkarımları zaten okuyan insanlar için bilindik şeyler. Taraflı değil fakat ağırbaşlı kimseye dokunmayan siyasi görüşleri bir kenara bırakınca kitaptaki diğer konular zaten ilk iki kitapta okuduk.

21. Yüzyıl için 21 Ders Özeti Konusu İncelemesi Yorumlar
21. Yüzyıl için 21 Ders

Yuval Noah Harari Kitapları

  1. Hayvanlardan Tanrılara Sapiens
  2. Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi
  3. 21. Yüzyıl İçin 21 Ders
  4. Durdurulamayan İnsanlık / Dünyanın Hakimiyetini Nasıl Ele Geçirdik

Jenerik:

  • Kitap: 21. Yüzyıl İçin 21 Ders
  • Yazar: Yuval Noah Harari
  • Çevirmen: Selin Siral
  • Sayfa: 336
  • Okuma Süresi: 10 saat
  • Yayıncı: Kolektif Kitap

Yorumlar

WORDPRESS: 0