3 Cisim Problemi Dizi Konusu, Yorumu ve Anlatmak İstediği

Ana SayfaFilm Dizi

3 Cisim Problemi Dizi Konusu, Yorumu ve Anlatmak İstediği

Dizide uzaylılar ileri teknolojileri ile 11 boyutlu evrenin, atomaltı boyutlarda kıvrılmış boyutlarını kullanana Sofon adındaki parçacıklarını gönderir. ışık hızında hareket eden iki sofon dünyaya ulaşır.

Paralel Evren Temalı Diziler
Döngü, Tales from the Loop: Aradığınız Bilim Kurgu Dizisi
Solos Prime Video Dizi İncelemesi Yorumu

3 Cisim Problemi Dizi Konusu, Yorumu ve Anlatmak İstediği. 3 Body Problem, Cixin Liu roman üçlemesinden uyarlanan Netflix dizisi. Şunu söylemek gerekir ki dizi ile kitap arasında her zaman fark olur. Kitapların anlatımını dizilere ya da bepazperdeye aktarmak çok zor olabilir. Burada sadece dizi üzerinden bir yorum yapılacak. Çünkü kitapları henüz okumadığımızdan, dizinin kitaptan uyarlama olduğunu unutup diziye odaklanacağız. Ayrıca 3 Cisim Problemi nedir, ne anlama gelir, 3 Cisim Problemi ne demek sorularının da cevabını bulacağız.

Uzayın Gizli Boyutları

3 Body Problem, uzaylı temalı bir bilim kurgu dizisi. Dizide kuantum dolanıklığı, evrenin iç içe geçmiş gizli boyutları filmin bilimsel ana teması. Bilindiği gibi üç uzay bir zaman boyutunun dışında evrenin 11 boyutlu olduğu biliniyor. M Kuramı, sicim kuramı gibi kuramlar ve pekçok atomaltı çoklu evren teorileri var. Big bang ile içinde bulunduğumuz üç uzay ve bir zaman boyutu genişlemiştir.

Diğer boyutlar 10-33 (Planck) boyutunda iç içe kıvrılmıştır. Bu boyutlara erişmek için ancak atomaltı dünyada mümkündür. Theodor Kaluza ve Oscar Klein 1926 yılında yaptıkları çalışmalarla matematik alt yapısını hazırladıkları teorilerini sunarlar. Sizim ve süpersicim teorileri, Calabi–Yau manifoldu (Eugenio Calabi, Shing-Tung Yau) çalışmaları da bizi çepeçevre saran ama göremediğimiz ek boyutların matematik altyapılarını hazırlamıştır.

Bu boyutlara ulaşmak imkansız çünkü Planck boyutundaki bu boyutlar bizim çlçeğimide ulaşılamaz durumda. Yine kuantum dolanıklığı, iki parçacığın birbirime dolanık olduğu teorisidir. İsterlerse aralarında 10 ışık yılı olsun parçacılar birbirleri ile neredeyse anında haberleşir. Einstein EPR paradoksu kuantum dolanıklığı anlatır. Çok küçük atomik boyuttaki uzay sondaları geleceğin biliminin uzay keşiflerinde kullanılacak. Yine insan vücüdunun yavaşlatılıp, dondurulması gibi teknolojiler de geleceğin teknolojileri arasında.

3 Cisim Problemi Dizi Konusu, Yorumu ve Anlatmak İstediği

Dizide uzaylılar ileri teknolojileri ile 11 boyutlu evrenin, atomaltı boyutlarda kıvrılmış boyutlarını kullanana Sofon adındaki parçacıklarını gönderir. ışık hızında hareket eden iki sofon dünyaya ulaşır. Aynı şekilde kuantum dolanıklık ikilzleri de uzaylıların gemizindedir. Böylece bu kuantum bilgisayarı özelliğindeki Sofon parçacıkları dünyadaki her şeyi nerdeyse anında uzaylılara göderir.

Uzaylılar dünyaya gelecektir ama 400 yıl sonra. Bu zaman içinde insnalık teknolojisini uzaylılaların teknolojilerinden çok ileri olacaktır. Uzaylıları daha gelmeden yok edecek olan insnalığın teknolojik gfelişimini durdurmak için uzaylılar, Sofonlar ile atom hızxlandırıcılarını durdurup, bilimcilerin çalışmalarını parçalarlar.

Uzaylı ırk üç güneşli kaotil bir sistemden gelir. Üç güneşli bir sistemde yaşam dengeli değildir ve sürekli yok olup yeniden başlar. Üç cisim problemini çözmek imkansızdır, üç cisimli bir sistemdeki uzaylılar dünyaya gönderdikleri radyo dalgalarını 70’li yıllarda keşfeden karşılık veren Çin devrimi sırasında askeri çalışmalar yapan Jin, bir tarikat kurarar.

Fakat her yeri Sofonlarla gözetleyen uzaylılar, iletişimi kesip dünyayı kaosa sürükleyecek ve bilimsel gelişmelere engel olacaktır. Jin, Çin devrimim sırasında uzaydan gelen mesaja cevap verir çünkü dünya yaşanacak bir yer değildir. İnsnalar kendini dzeltmez ve kendilerini kurtarmaları imkansızdır. Fakat uzaylılar dünya için kurtarıcıdan çok tehdit olacaktır.

3 Cisim Problemi Nedir?

3 Cisim Problemi (3 Body Problem) fizikte birbirleri üzerinde etkileşen üç cismin hareketlerini inceleyen bir problemdir. Bu problemin ana amacı, üç cismin konumlarını, hızlarını ve ivmelerini hesaplayarak zaman içindeki hareketlerini tahmin etmektir. 3 Cisim Problemi, genellikle Newton’un hareket yasalarıyla çözülür ve gravitasyon, manyetizma veya diğer kuvvetlerin etkileşimlerini içerebilir.

Örneğin, Güneş, Ay ve Dünya gibi gök cisimlerinin hareketlerini açıklamak için 3 Cisim Problemi kullanılabilir. Bu problem çeşitli matematiksel teknikler gerektirebilir ve bazen analitik çözüm mümkün olmayabilir, bu durumda sayısal yöntemlerle yaklaşımlar kullanılabilir. Bu problemin çözümü, karmaşık fiziksel sistemlerin anlaşılmasına ve tahmin edilmesine yardımcı olabilir.

Dizi puanlaması IMDb

7.3
TOPLAM PUAN
Screenplay: 7
Sinematografi: 8
Oyunculuk: 7
Akıcılık: 7
Dizi puanlaması

Yorumlar

WORDPRESS: 0