50 Soruda Evrim Kitap İncelemesi Konusu Özeti

Ana SayfaKitap YorumlarıPopüler Bilim Kitapları

50 Soruda Evrim Kitap İncelemesi Konusu Özeti

Yanlış bilinen her şeyin doğru bir cevabı mutlaka bir yerlerdedir.

Maymunlar Gezegeni Kitap Konusu Özeti ve Filmi
Doktor Moreau’nun Adası İncelemesi Konusu Özeti ve Evrim
En İyi Bilim Kitapları – Tavsiyeler

50 Soruda Evrim Kitap İncelemesi Özeti. Bu kitap Çağrı Mert Bakırcı’nın Bilim ve Gelecek Kitaplığından çıkan “50 soruda” serisinin 19’uncu kitabıdır. Evrim Ağacı sitesini her halde, evrim konusunu araştırıp da bilmeyen en azında bir makale okıumayan yoktur. Biyolojik evrim adeta bir savaş alanı halinde. Özellikle Evrim Teorisi’ni çürütmek için çabalar, karşı çıkışlar haddinden fazla. Gördüğüm kadarıyla insanlar bilimi inançlarının karşısında bir tehlike olarak görüyor.

Özellikle eski bir TV kanalındaki bir takım videoları yer yer izleyip hayretler içinde kalıyorum. İnsanı da evreni de varlığımızı da ancak bilimle açıklayabiliriz. Bunun dışındaki açıklamaları, kendi adıma konuşacak olursam, kabul etmiyorum. Neyse konumuz olan kitabın incelemesine ve konu başlıklarına gelelim.

Zihinsel aydınlık bizi tartışılmaz doğrularımızın karanlığından kurtarır. Daha fazla bilim kitabı için site menüsüne bakabilirsiniz. yukarıdaki renkli düğmelere dokunarak en etkili kitaplara erişebilirsiniz. Yorum yazmayı unutmayın, düşüncelerinizi önemsiyoruz.

50 Soruda Evrim Kitap İncelemesi Özeti
Çağrı Mert Bakırcı 50 Soruda Evrim

50 Soruda Evrim Kitap İncelemesi Konusu Özeti

Popüler bilim kitaplarının özeti olmaz. Konu başlıkları ve içerik hakkında bir şeyler yazacağım. Öncelikle kitap yayınevinin “50 Soruda” serisine ait. Bu seride genellikle yüzeysel bilgi yani popüler bilgi bulunur. Çağrı Mert Bakırcı, bu kitabında daha çok Evrim Teorisi nedir, ne değildir, nasıl işler? Gibi gündelik mantık sorularına cevap veriyor. Yani yeni başlayanlar için benim gibi standart bir popüler bilim okuru için idael bir kitap.

Derinlemesine biyoloji, genetik gibi konular işlenmiyor ki bu çok iyi. Lise biyoloji bilginiz yeterli olacaktır. Kitabın önsüzünde de denildiği gibi kitabın amacı halk arasında evrim hakkında  yanlış bilinenlerin doğrusunu okura ulaştırmak. Bazı bölümlerde çok fazla latince tür adı var. Bu ve benzeri art arda adlar okurun aklında kalmayacağı gibi kitabı okumayı da zorlaştıracak gibi duruyor.

Genel olarak çabuk okunan bir kitap. Yeni başlayanlar için yazarın bir Evrim Kuramı ve Mekanizmaları kitabı ile bu kitap iyi bir başlangıç olacaktır. Amaç popüler bilgi sahibi olmak ve yanlışları ve bilerek ortaya atılan yalanları elemek için; neyin ne olduğunu kestirmeden kısaca öğrenmek için okunabilecek bir kitap.

Bunun dışında 50 soru Evrim Teorisi gibi çok sağlam ve yüzlerce kitaba sığacak bir bilim dalını anlamak tabii ki imkansız. Ama üçüncü defa tekrar edeceğim gibi  kitabın yeni başlayanlar için ideal bir anlatımı var. Sosyal meydada özellikle Youtube’daki evrim karşıtı video ve bilgi kirliliği neyin ne olduğunu bilmeyen insnalar için aldatıcı olabiliyor. Kitapta doğruya doğru, yanlışa yanlış deniliyor. Bu açıdan yazarı tarafsız ve dürüst bulduğumu söyleyebilirim.

50 Soruda Evrim Kitap İncelemesi Özeti
50 Soruda Evrim

50 Soruda Evrim Kitabı Neyi Anlatıyor?

Kitabın içeriği hakkında da bir paragraf yazıp uyuyacağım. Saat 20:45 ama benim acayip uykum geldi. 15 dakikadır uykulu uykulu bu sayfada bir şeyler yazıyorum. Kitapta verilen bazı fosil örnekleri özellikle “akıllı tasarım” savunucuları tarafından yalanlanıyor. Özellikle kapanan bir kanala ait eski videolarda 5 dakikada Evrim Teorisi çökertiliyor. Süslü süslü kadınlar, erkeklerin olduğu bir sütüdyoda yapılan bu yayınlar bana komedi gibi geliyor. Archaeopterix (Arkeopteriks) fosilinin sahte olduğu ile ilgili videolar dönüyor. Bu videolar gerçekten de boşuna debelenmekten başka bi rşey değil. 31. soruda sahte fosillerden ve delillerden bahsediliyor.

Evrim nedir? Teori nedir? Gibi çok temel konulardan tür, ara tür, mutasyon, evrimin mekanizmaları gibi ara başlıklarda da en temel konular işleniyor. Zaten kitap en temel konular üzerinden evrimin işleyişi, nasıl başladığını, nasıl devem ettiğini anlatıyor. Böylece kulaktan duyma yanlış bilgiler ve sosyal medyadaki yanlış öğretiler yok edilmiş oluyor. Kitapta felsefi konlar da var. Sosyal Darwinizm, ırkçılık, Evrim Teorisi ve Atezim, Evrim Teoriis ve dinler arasında bir çatışma var mıdır? Ahlak konusu gibi sorular için de yeterli bir kitap. İnsnaların maymunlardan mı evrimleştiği ve şu anda da evrim geçiriyor muyuz? Gibi temel konular da yeni başlayan okura yetecektir.

Yorumlar

WORDPRESS: 0