Açlık Knut Hamsun Kitap Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Açlık Knut Hamsun Kitap Özeti İncelemesi

Açlık Knut Hamsun Kitap Özeti İncelemesi. Knut Hamsun 1920 Nobel Edebiyat ödülü sahibi yazardır. 1859'da Norceç'te doğan yazar maddi sıkıntılar çekmi

İnsancıklar İncelemesi, Konusu Yorumu ve Özeti
Gazap Üzümleri John Steinbeck Özeti Konusu İncelemesi
Sokak Kızı Maggie Kitap Özeti İncelemesi

Açlık Knut Hamsun Kitap Özeti İncelemesi. Knut Hamsun 1920 Nobel Edebiyat ödülü sahibi yazardır. 1859’da Norceç’te doğan yazar maddi sıkıntılar çekmiştir. Yazar olma hayalini gerçekleştirmek için mücadele vermiş ve bu mücadelesini de kazanmıştır. Açlık ilk olarak 1980 yılında yayımlanmıştır. Romanı ilk olarak yıllar önce okumuştum. İlk okuduğumda bu harika roman beni büyülemişti. Yıllar sonra okuduğum klasik yapıtları tekrar okumaya başladım.

Bazen bir fincan çay eşliğinde; bazen kahve ve bisküvi eşliğinde kitap okumaya devam ediyorum. Kitap okumak biliyorum ki yaşamı okumaktır. Yukarıdaki düğmeler ile popüler kitap kategorilerine ulaşabilirsiniz. Site menüsünde yüzlerce kitap sizi bekliyor olacak.

Açlık Knut Hamsun Kitap Özeti İncelemesi
Knut Hamsun Açlık Romanı

Açlık Knut Hamsun Kitap Özeti İncelemesi Konusu

Yazar olmayı çok isteyen ve dergilere, gazeteler yazılar gönderen genç bir adamın çektiği yoksulluk romanın konusu. İşsiz ve beş parasın genç adam her şeyini rehinecilere bırakır. Bir yandan da çok zor şartlar altında makaleler yazarak bunları dergilere ve gazetelere göndermektedir. Yazıları kabul edilmez. Artık kaldığı pansiyonun da parasını ödeyemez duruma gelir. Dışarıda parklarda yatmaya başlar. Günlerce aç kalır. Bu açlık ve sefalet içinde gururu da bırakmaz. Genç adam bir tanıdıklara rastlaşınca halini asla anlatmaz. Bir gün talaş yemeyi akıl eder. Talaş gevşemek en azından aklını açlıktan uzak tutar, biraz rahatlık sağlar. Fakat ne yapsa olmaz, yaşama tutunamaz. Yazarlık yapma hayali gerçekleşmez. Artık ne kalacak yeri ne de parası ne de ümidi vardır.

Açlık Knut Hamsun Kitap Özeti İncelemesi
Açlık Knut Hamsun

Kitap İncelemesi ve Konusu

Açlık romanı çok etkileyici bir anlatım içeriyor. Konu işleyişi, olay örgüsü çok iyi. Akıcı bir roman. Aç kalmanın insan psikolojisindeki etkileri çok iyi anlatılıyor. Romanın yazıldığı günden bu yana 130 yıl geçtiği halde toplum hâlâ aynı görünüyor. Kimi tıka basa yemek yer ve en iyi evlerde yaşarken; kimileri de sefalet içinde yaşıyor. Kimileri hak etmedikleri halde, işin ehli olmadıkları halde çok iyi yerlere geliyorlar. Kimse bir diğerine yarım ekmek bile vermiyor. Dünya işte böyle bir yer. Dünyada kurduğumuz medeniyet kesinlikle eşitsizlik üzerine kurulu. Dünyada herkese yetecek kadar kaynak varken insanların bitmek bilmeyen bencilliği sonucunda fakirlik denilen bir durum ortaya çıkmıştır. Roman iki defa okunmayı hak ediyor. 

3.0
TOPLAM PUAN
Genel Kitap Puanlaması
Açlık Knut Hamsun Puanlaması

Yorumlar

WORDPRESS: 0