Alef Dizisi BluTV İzle Konusu ve Oyuncular

Ana SayfaFilm Dizi

Alef Dizisi BluTV İzle Konusu ve Oyuncular

Alef, BluTV'nin yerli polisiye dizisi. Dizi başarılı. Komiser kemal ve Settar gizemli ritüeller ile törensel cinayetler işleyen katili semboller arasında bulmaya çalışır

Bron Broen Polisiye Dizi İnceleme ve Yorum İzle
Doğu Ekspresinde Cinayet Kitap Özeti Konusu ve Filmi
Patasana Ahmet Ümit Kitap Konusu Özeti Yorumu

Alef Dizisi BluTv yapımı polisiye, aksiyon, drama, suç, gizem kategorilerinde bir yapım. Sen de buraya tıkla diziyi BluTV’de izle. Yerli yapım polisiye diziler her geçen gün daha da kaliteli hale geliyor. Özellikle çok sevdiğim Avrupa polisiye, suç dizilerinden hiç bir farkı olmayan Alef, gerçekten de keyifli bir dizi. Şimdi Alef nedir? Konusu ve oyuncuları hakkında birkaç paragraf yazacağım.

Alef Konusu

İngiltere’de büyümüş ve orada polislik yapan komiser Kemal Türkiye’ye döner. Cinayet büro amirliğinde ortağı kıdemli komiser Settar ile birlikte denizden çıkarılan ilginç bir cesedi incelemeye giderler. Tekil bir olay gibi gözüken cinayete daha sonra yeni bir cinayet daha eklenir. Kurallara uymayan Settar, emniyet müdürü Mahmut’un tepkisi ile görevden alınır. Yeni cinayetlerin de işlenmesi ile görevden alınan ikili gizliden cinayetleri araştırmaya başlayınca dosyayı tekrar alırlar.

Alef Dizi

Cinayetler dini ritüeller içerir. Tarihi bir bağı olan bu törensel cinayetler Osmanlı dönemine kadar dayanır. Cinayetler ilginç bir romanın etrafında dönüyor. Dizide çok fazla sembolizm olduğunu da söylemekte fayda var. Diziyi bu kadar sağlam kılan ögelerden biri de kullanılan bu sembolizm olsa gerek diye düşünüyorum. Özellikle gizli tarikat öğretileri, karanlık inançlar, tarihi bağları olan bir felsefe barındıran cinayetleri işleyen seri katil acaba ne anlatmak istiyor. Cinayet işleme şekilleri, kesilen organlar, seçilen kurbanlar, cinayet olay yerine kadar çözülmesi gereken sırlar işleri zorlaştıracaktır. Tabii ki Alef sembolü de çözülmesi gereken bir sırdır. Katil nedne Alef (harf) sembolünü kullanmaktadır? Cinayetler mezhepler, inanç ayrılıkları ilgili olabilir mi? Katil tarihi bir cinayetler serisini tekrarlamak mı istemektedir?

Alef Dizi BluTV

Eleştiri ve Dizi Değerlendirmesi

Alef, dizisinde Türk kültürü örneklerini görmek mümkün. Settar, emekli olmak üzere olan geleneksel bir komiserdir. İşlerini de geleneksel yöntemlerle bazen kaba kuvvet kullanarak yapar. Ama ortağı Kemal, modern bir komiserdir. İşlerini modern ve daha insancıl ve suçbilim kurallarına göre çözmekten yanadır. Klasik Türk kahvesi, deniz kenarında ekmek arası köfte, Beyoğlu, Eminönü, Galata gibi mekânlar diziye karakter katan ögelerden. Dizideki müzikler de klasik Türk müziklerinin en güzel örnekleridir. Özellikle arabada, meyhanede çalan Türk Sanat Müziği şarkıları diziye otantik ve romantik bir hava da katıyor. Diğer yandan komiser Kemal’in İngiltere’de yaşadığı trajedi ve ülkeye neden dönüş yaptığı da başka bir muammadır. Dizi de sağlam polisiye,  gizem, aksiyon, drama ögeleri var. Özellikle şiveli konuşan, ağzı bozuk emniyet Müdürü Mahmut ve araştırmacı ilginç bir tipleme olan adli tabip diziye renk katan karakterler.

En iyi film ve dizileri izlemeye ne dersin? İşte Tavsiyeler TIKLA


Punlama

7.8
TOPLAM PUAN
Oyunculuk: 7
Senaryo: 8
Akıcıklık: 8
Müzikler: 8
Görüntü Yönetimi: 8
Alef, yerli polisiye, suç konulu iyi dizilerden biri. Sadece oyunculuk biraz daha iyi olabilirdi

Yorumlar

WORDPRESS: 0