Ana Maksim Gorki Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıModern Klasikler

Ana Maksim Gorki Kitap Özeti Konusu İncelemesi

İşçi sınıfının yaşamda kalma mücadelesi ve acımasız burjuva ile giriştikleri savaşın en samimi romanı

Freud Biyografisi Kitap İncelemesi Özeti Kuramları
Bir Dinozorun Anıları Kitap Özeti ve İncelemesi
Steve Jobs Walter Isaacson Kitap İncelemesi Konusu Yorumları

Ana Maksim Gorki Kitap Özeti İncelemesi. Yazarın okuduğum ikinci kitabı. Kitaplığımda okumam gereken ve sırada bekleyen o kadar çok kitap var ki! Bazen kendimi kitap alma hastası gibi hissediyorum. Maksim Gorki’nin kitaplığımda dört kitabı var ve ben bu kitaplardan ancak ikisini okuyabildim. Çok fazla roman ya da dünya klasikleri okuyan biri değildim.

Son bir yılda 140 tane roman okudum. Daha çok popüler bilim kitapları, biraz mitoloji, antik çağ uygarlıkları kitapları okuyorum. Popüler kitaplar, şunun bunun para karşılığı önerdiği kitapçıkları ise asla okumam. Çok iyi edebiyat yapıtlarına olan ilgi çok az. Daha çok popüler kültürün bize dayattığı kitapları okuyoruz. Yayın evlerinin parayı bastırıp en çok satanlarda ilk sıralarda olan kitapları okuyoruz. Biliyorum ki konumuz bunlar değil.

Yukarıdaki düğmelere dokunarak Rus klasiklerine erişebilirsiniz. Sit emenüsünden yüzlerce kitaba erişeceğinizi unutmayın. Sadece kitaplar ve bilgi ile insnalık içinde bulunduğu çukurdan çıkacak. Yorumlarınızı yazmayı unutmayın. Ne düşünüyorsunuz merak ediyoruz.

Ana Maksim Gorki Kitap Özeti İncelemesi
Maksim Gorki Ana

Ana Maksim Gorki Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Roman işçilerin sefil bir halde fabrikadan çıkmaları ve çevrenin betimlemesi ile başlıyor. Pelageya adındaki kadın romanın başkişisi olan Ana’dır. Ana’nın sarhoş, işe yaramaz kocası ölür. Oğlu Pavel ile birlikte yaşamaya başlayan Pelageya için yaşam daha da zordur. Genç oğlan, kendini içkiye vermiştir. Akşama kadar fabrikada çok ağır şartlarda çalışan her işçi gibi o da akşamları meyhaneden çıkmaz. Pavel babasından bile daha beter bir sarhoş olmuştur. Bir zaman sonra Pavel artık meyhaneye gitmez, kavga etmez, annesine karşı da saygılı olmaya başlar. Bunun nedenini çok merak eden Pelageya bu değişimin nedenini öğrenecektir.,

Genç adam büyük değişim geçirmiştir. Aylaklığı bırakıp devrimci işçilerin arasına karışmıştır. Artık bildiriler dağıtan, yasak kitapları okuyan biridir. Arkadaşları ile toplantılar düzenler. Ezilen işçi sınıfının uğradığı haksızlıklar için savaşır. BU arada annesi de bir devrimci olmuştur. Oğlu defalarca hapse girer, her türlü eziyet kendilerine yapılır. Ama ne Pelageya ne de diğerleri davalarından vazgeçerler. Hapisler, sorgular, haksızlıklar, ezilen ve hor görülen işçilerin hakkını arama yolunda büyük sıkıntılar yaşarlar. Romanın son sayfalarında acımasız kapitalizm en büyük cinayetini işleyecektir.

Ana Kitap Konusu ve Ana Teması

Sosyalizmi, toplumsal eşitliği, işçi haklarını canı pahasına savunan bir anne ve oğulları özgürlük ve adalet için her şeylerini feda etmeye hazırdır. Ezilen ve adam yerine konmayan, fakir halk burjuva kapitalistleri tarafından sömürülmektedir. Küçük çocuklar bile çalışmakta, insanlar makinelerin çarkları arasında can vermektedir. Günümüzde de durum bundan farklı mıdır? Binlerce kişiye yetecek kaynağı tek bir insan, tek başına harcamıyor mu?

Hak ve adalet her zaman güçlüden yana değil mi? Maksim Gorki çok etkileyici cümleler kurmayı başarıyor. Kitapta bildiğimiz anlamda uzun uzun betimlemeler, edebi sanatlar bulamayacaksınız. Uzun uzun siyasi söylevler, kapitalizm eleştirilerini roman kişilerinin dilinden okuyacaksınız. Kitabı okurken altını çizdiğim çok fazla yer oldu. Özellikle siyasi ve insani eleştiriler geçerliliğini günümüzde bile koruyor.

Yorumlar

WORDPRESS: 0