Anna Karenina İncelemesi Kitap Özeti Konusu

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Anna Karenina İncelemesi Kitap Özeti Konusu

Anna Karenina Tolstoy romanıdır. Karmaşık olay örgüsü ve her bir karakterin yaşamının ayrıntılarına kadar öykülenmesi ile yazılmış en iyi romanlar arasındadır.

Trois Couleurs Üç Renk Filmi Mavi Beyaz Kırmızı
Madame (Madam) Bovary Konusu Özeti İncelemesi
Uysallar Netflix Dizisi Konusu ve İncelemesi

Anna Karenina İncelemesi Kitap Özeti Konusu, değerlendirmesi. Lev Nikolayeviç Tolstoy romanıdır. Tolstoy gibi bir devin, dev bir yapıtını sıradan bir okur olarak değerlendirip yorumlama cür’etini göstereceğim. Bir okur olarak buna hakkım var. Tolstoy’un en sevmediğim yönü vaaz vermesi, bir anda bir papaza dönüşerek dini nasihatlerde bulunmasıdır. Kısa öykülerinde bu üslubunu biliyoruz. Ama Anna Karenine bir aşk romanıdır. Aşk evlilik denildiği zaman zaten Tolstoy’un düşüncelerini okurları az çok bilir. Bu başyapıt aşağıda da yazacağım gibi çok akıcı bir üsluba sahip. Ben kitabı hem İş Bankası Kültür Yayınlarından hem de yer yer bazı bölümlerini ve son söz kısmını İletişim Yayınlarından okudum. Kitabı 6 günde bitirdim. Yaklaşık 1100 sayfalık bir kitabı bu kadar kolay okuyacağımı hiç sanmazdım. Yıllar önceki okuduğum kısaltılmış metinden çok farklıydı. Daha fazla Tolstoy kitabı burada. Daha fazla Rus Klasiği ise burada.

Anna Karenina İncelemesi ve Konusu

Tolstoy’un bu meşhur aşk romanı öncelikle çok uzun. Romanda 7 ana karakter var.  Stepan Arkadyeviç Oblonski, Darya (Doli) Alekesandra, Kiti Şçerbatskaya, Kostantin Levin, Vronski, Anna, Aleksey Aleksandroviç ana karakterlerdir. Anna, Oblonski’nin kız kardeşidir. Kiti, Doli’nin kız kardeşidir. Kitap boyunca çok fazla karakter olması okurun kafasını fena halde karıştırdığı kesindir. Ama her bir karakterin yaşamına inip en ince ayrıntılara kadar öğrenince bu karışıklık romanın ilk 34 bölümünden sonra ortadan kalkıyor. Zaten bu romanı bu kadar özel yapan da karakterlerin canlılığı ve gerçekliği. Tolstoy karakterleri adeta yaşamış ve yazmış. Okur olarak biz de karakterleri yaşıyoruz. Ayrıca Levin’in iki ağabeyi de yan karakter olarak romanda. Nikolay, Kostantin Levin’in öz ağabeyi. Sergey İvanoviç ise anne aynı baba ayrı üvey ağabeyidir.

Anna Karenina İncelemesi Kitap Özeti Konusu

Anna Karenina

Bir okur olarak bu başyapıtın eleştirmenlerce de eleştirilen yanını ben de sıkıcı buldum o da Levin’in tarımla ilgili düşünceleri başta olmak üzere diğer ayrıntılar. Buna benzer anlatımları bitirip bir an önce öyküye dönmek için hızlı hızlı okudum diye bilirim. Diğeri de Tolstoy’un Hristiyanlık, dindarlık ve her şeyi dönüp dolaştırıp dine inanca Hristiyanlığa bağlaması bana çok sıkıcı geldi. Ki karşımızdaki Tolstoy bu dev yazarın üslubu böyledir. Yazılmış en uzun ve etkili, detaylı aşk romanı olarak Madame Bovary ile benzerlikler bulmak mümkün. Ama karakterler tamamen zıt. Anna, Vronski ve Karerin bir aşk üçlemesinde isteklerine kavuşamazken Kiti ile Levin ideal eş olarak hem aşkı hem aileyi hem de Hristiyanlık inancını kazanırlar. Roman 5 yıllık bir zamanı kapsıyor.

Zihnimize aydınlık ve huzur getiren daha fazla kitap için buraya dokunun

Anna Karenina’nın Özeti

Romanın özeti çok zor bir iş olur. Bu kadar kapsamlı bir romanın Tolstoy’un adeta yaşayarak yazdığı bir dev yapıtın özeti galiba 50 sayfayı bulur. Ama çok kısa bir paragraf olarak nasıl özetlenir bilmiyorum sadece bu aşk romanının konusu özet olarak söyledir: Yüksek mahkemede yargıç Oblonski ve karısı Doli ile başlar roman. Karı koca boşanmak üzeredirler aralarını Oblonski’nin kardeşi Anna yapar. Daha sonra Doli’nin kardeşi Kiti kendisi ile evlenmek isteyen Levin’i reddedip yerine Vronsky’yi seçer.

Anna Karenina İncelemesi Kitap Özeti Konusu

Anna Karenina

Ama Anna ile tanışan teğmen Vronsky arasında bir ilişki başlar. Böylece hem Kiti hem de Karerin etkilenmiş olur. Toplum içine çıkamayan, dışlanmış Anna zorluklar yaşar. Vronsky ise gönlünü eğlendirmeye devam eder toplumdan dışlanan her zaman kadınlardır. Vronsky’den çocuğu olan Anna çok zor duruma düşer, sonu iyi olmayacaktır. Kiti ise Levin’e döner çocukları olur mutludurlar. Levin inançsız biri olarak yavaş yavaş iman etmeye ve bir Hristiyan olmaya doğru ilerler.

Kitap Sayfası: 1062 Toplam okuma süresi: 24 Saat Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik Koruması