Arşimet’in Elyazmaları Kitap İncelemesi, Buluşları Palimpsesti

Ana SayfaKitap YorumlarıPopüler Bilim Kitapları

Arşimet’in Elyazmaları Kitap İncelemesi, Buluşları Palimpsesti

2000 bin yıllık gizem, modern bili in temellerinin atıldığı kitap çok eski bir palimpsest dua kitabında bulunur.

Nikola Tesla: Bir Dahinin Biyografisi Kitap İncelemesi
Ana Maksim Gorki Kitap Özeti Konusu İncelemesi
Erwin Schrödinger ve Kuantum Devrimi Kitap Konusu

Arşimet’in Elyazmaları Kitap İncelemesi, Buluşları Palimpsesti. Arşimet kimdir? Bilime ne gibi katkıları bulunmuştur? Palimpsest nedir? Gibi soruları cevaplayan kitabı yıllar önce okumuştum. Okuma listemde her zaman üst sıralarda bulunuyor. Her ne kadar güncel bir popler bilim kitabı olmasa da yine kitabın artık baskısı bile olmasa da bu kitabı bulup okumalısınız. En azından belgeselini izleyebilirsiniz. Bilim her zaman benim için kurgudan daha çekici olmuştur. Yaşamda zaten her şey kurgu üzerine kurulu. Kurgulardan kaçıp bilime sığınmak en güzeli. Kitabın yazarları: Reviel Netz – William Noel’dir. Orijinal adı: The Arhimedes Codex.

Kitaplar aydınlıktır, binlerce yıl geçmişten, binlerce yıl geleceğe bilgi taşır. Okuyarak ussal aydınlığe erişeceğiz. Daha çok okumak daha çok erinç ve mutluluk ve barış demektir. Yukarıdaki düğmelere dokunarak en etkili kitaplara hızlı erişim saplayacaksınız. Site menüsünde yüzlerce kitap var. Yotum yapmayı unutmayın. Düşünceleriniz bizim için önemli.

Arşimetin El Yazmaları Belgeseli

Arşimet’in Elyazmaları Kitap İncelemesi, Buluşları Palimpsesti

Arşimet’in kitabı bir palimpseste bulunuyor. Palimpsest dedğimiz şey, deri kitabın orijinal yazılarını kimyasallarla silip, üzerine ters yönden yeni şeyler yazmaktır. Arşimet’in kitabının üzerine de İncil yazılmıştır. Belki de bu nedenle günümüze kadar ulaştı. Din her zaman bilimle çatışma halindedir, bu defa bilim için hizmet etmiş olur. Kitap, palimpsestin bulunması, içeriğinin incelenmesi gibi aşamaları ve Arşimet’in bilim dünyasına olan katkılarını anlatıyor. Sadece bu değil insanların bilime, bilgiye nasıl horgörü ile yaklaştıklarını ve yağmalanan kütüphaneleri de anlatıyor.

Arşimet’in Metod adlı kitabı, mektupları, sonsuzluk hesapları kitap haline getirilir. Deri üzerine yazılan kopya kitap 1232 dönüştürülerek dua kitabı haline getirilmiş. Kitap modern bilimin yardımı ile okununca içeriği de anlaşılıyor. Kalkülüsün yani sosnuzluk hesaplamalarının temel işlemleri, diyagramlar, geometrinin temelleri kitabın içeriğini oluşturur. Modern matematiğin temelleri denilebilecek işlemlerdir bunlar.

Arşimet'in Elyazmaları Kitap İncelemesi, Buluşları Palimpsesti
Reviel Netz William Noel Arşimet’in Elyazmaları

Arşimet’in Buluşları ve Yaşamı

Arşimet Kimdir? Nerede yaşamıştır? Buluşları nelerdir? Şimdi kısaca bu soruları cevaplayalım.

Dünyanın en ünlü ve en geniş kütüphanesi olan İskenderiye kütüphanesinden ktapta bahsedilir. 391 yılında yağmalanan ve yakılıp kül edilen kütüphaneden yazar bahsederken okur kesinlikle küplere binecektir. Buradan kaçan kitapların da 1024 yılında, Haçlılar tarafından Kostantiniyepol’de yok edildiğini öğrenince insan üzülmez mi? Belki de bilim kitaplarının palimpsest olması onları kurtarmıştı.

Arşimet M.Ö 287 ile M.Ö. 212 yılları arasında Sicilya, Sariküza’da yaşadı. Onu bu kadar önemli biri yapan şey matematiğin ve geometrinin temellerini atmasıydı. 2 bin yıl önce yaşaması belki de büyük şanssızlıktı. 2. Kartaca Savaşı’na katılması onun sonu olacaktır. Savaşta öldürülür. Aslında Arşimet’in Palimpses’i elden ele dolaşır. 1906 yılında Heilberg palimpsestin bulur inceler fakat içeriğinin n eolduğunu anlayamaz. 2. Dünya savaşi sonrası yine el değiştirir ve ortadan kaybolan kitap 1999 yılında yine bulunur. Bu defa elden kaçırmazlar kitabı. Modern görüntüleme teknileri ile kitap çözülür. Yüzen Cisimler Üzerine, Metot, Stomachion yapıtları bu duan kitabın altındadır.

Yorumlar

WORDPRESS: 0