Aşk 101 (Love 101) Dizisi Konusu ve Oyuncuları

Ana SayfaFilm Dizi

Aşk 101 (Love 101) Dizisi Konusu ve Oyuncuları

Aşk 101 Netflix gençlik dizisi. Yerli yapım şirketi Ay Yapım tarafından Netflix için yapılan Aşk 101 dizisi ilk sezonu ile 2020’de yayınlandı. Yayınl

Boys Jonas (2018) Gay Temalı Film
Sex Education 2. Sezon – Sen de İzle
Bir Başkadır Dizi Yorumu Konusu ve Özeti

Aşk 101 Netflix gençlik dizisi. Yerli yapım şirketi Ay Yapım tarafından Netflix için yapılan Aşk 101 dizisi ilk sezonu ile 2020’de yayınlandı. Yayınlandığı anda çok ilgi gördü hemen Top 10 listesinde 1. Sıraya yerleşti Aşk 101 dizisi. Dizinin konusu nedir? İlenir mi? Tavsiye edilecek bir dizi mi? Bildiğimiz klasik aşk gençlik dizilerinden farklı mı? Ya da fakir zengin öğrencilerin çatışmasın mı izleyeceğiz? 3 saatlik TV dizileri zaten bıkkınlık getirdi.

Aşk 101 dizisi çıkmadan önce yoğun bir saldırıya uğradı. Sebep ise dizide eş cinsel bir karakter olacağıydı. Netflix’e zaten nefretleri olan trol grubu haksızca Aşk 101 dizisi (ki daha içeriği bile bilinmeden) üzerinden homofobi yaparak resmen Netflix ve eş cinselleri cemetmeye ya da sopa vurarak ceza vermeye çalıştılar. Dünyada ki onca kargaşa ve haksızlığa da bu kadar sesleri çıkmadığı kesin. Oysa dijital bir platform burası ve üyelik ile çalışıyor. Para vermez ve üye olmazsan tamamdır. Her yerde kargaşa ve kavga çıkarmak yerine; bir diğerini kendi yaşamı içinde özgür bırakmak gerekli. Diğeri de zaten dizi ile film ile insanlar eş cinsel olmaz. Dizi ile insanların cinsel yönelimi değişseydi her halde eş cinsel bireyler düz cinsel olurdu. Her neyse bu farklı bir konu.

Aşk 101 Disizinin Konusu

Dizi 1998 yılında geçiyor. Haylaz, kavgacı, toplumdan kaçan sevgisiz ve sevgiye muhtaç lise öğrencilerinin kendilerini kollayan öğretmenleri okuldan ayrılmak üzeredir. Baş belası müdür yardımcısı ise ilk fırsatta öğrencileri okuldan atacaktır. Tek yol öğretmen Burcuyu okulda tutmaktır. Eda, Osman, Burcu ve Kerem bir yol düşünürler.  Gruba Işık’ı da katalar ve Işık’ın yardımı ile öğretmenlerini yeni gelen beden eğitimi öğretmenine âşık etmeye çalışırlar. Böylece okulda kalacaklardır.

Tabii bu macera sırasında kendi kırgınlıkları, yalnızlıkları, dışlanmışlıkları ve sevgiye muhtaç hallerini de görürler. Bir yandan öğretmenlerini âşık etmeye çalışırken diğer yandan da kendilerini bir aşk oyunu içinde bulurlar. Ne olursa olsun içlerindeki şiddet, terk edilmişlik duygusu, yalnızlık ve sevgisizlik onları kötü yola düşüremeyecektir. Çünkü grup kavga etseler de birbirlerine sıkıca bağlıdırlar.

Eleştiri ve Yorum

Dizinin ilk bölümü felaketti. Yeni nesil Hababam Sınıfı’nın yeni versiyonları gibiydi. İkinci bölüm de aynı şekilde devam etti. Özellikle müdür yardımcısı ve öğrencilerle uğraşması yeni nesil Hababam Sınıfı’nı aklıma getirdi ki ilk iki bölüm gerçekten kötüydü. Ama diğer bölümlerde dizi kendini toparladı. İzlemezseniz de diziyi çok şey kaybetmeyeceğiniz kesin. Ama can sıkıntısı derseniz izleyin. Özellikle karantina günlerinde izleyicisine ili yoldaş olacak bu kesin. Dizi de her karakter teker teker ele alınabilir ve her karakter için bir bölüm çekilebilirdi. Dizi fazla TV dizisi gibi olmuş. Dizi de 90’lı yılların havasını da bulmak mümkün değil.

Aşk 101 Oyuncuları

Aşk 101 Dizisi Oyuncuları

Bir drama dizisi. Karakterler her türlü sorunu aşmış bir harikalar ülkesinde yaşamıyor. Dizideki karakterleri değerlendirirken dizinin drama ağırlıklı olduğunu ve her karakter kendi iç dünyasındaki karmaşayı ve çıkmaları yansıttığını unutmamak gerekli. Bu bakımdan karakterlerin şiddete yatkın olması. Sevgisiz olması. Ya da faydacı olması, çekingen içe kapanık olması bir eksiklik ya da topluma kötü mesaj değildir. Drama karakterler üzerinden ilerliyor. Yaşamın içinde çevremizde gördüğümüz karakterler zaten yani hiç bir karakter uzaydan inmiş değil. Bu bakımdan karakterler gerçek dünyada da aramızda. Bu bakımdan yapılan eleştirilere katılmak çok zor.

Kerem: Babası tarafından her zaman aşağılanan bir öğrencidir. Kendisinden büyük beklentiler bekleyen ve saygı duymayan ailesinin aşırı eleştirisi karşısında sert ve kavgacıdır. Psikopatça herkese saldırır.

Sinan: Tek başına yaşayan, ailesinden ilgi görmeyen adeta yok sayılan biridir. Yalnızlık, terk edilmişlik duyguları içinde kendini her şeye ve herkese kapatmış umutsuz bir filozof gibidir.

Puanlama

6.8
TOPLAM PUAN
Oyunculuk: 7
Konu Senaryo: 7
Akıcılık: 7
Film Müzikleri : 7
Görüntü: 6
Dizi klasik TV dizileri gibi. Sağlam karakter ve drama ögeleri var. Vakit geçirmeye ideal bir dizi.

Yorumlar

WORDPRESS: 0