Ay Işığı Sokağı Kitap Yorumu, Konusu Özeti

Ana SayfaKitap YorumlarıModern Klasikler

Ay Işığı Sokağı Kitap Yorumu, Konusu Özeti

Ay Işığı Sokağı Kitap Yorumu, Konusu Özeti Stefan Zweig öyküleriden, karanlık bir sokakta izbe köşelerdeki bir barda vahşi insanlar arasında

Fatma Netflix Dizi İncelemesi Yorumu İzlenir mi?
Kroyçer Kreutzer Sonat İncelemesi Yorumu
Sineklerin Tanrısı Kitabı Özeti ve İncelemesi

Ay Işığı Sokağı Kitap Yorumu, Konusu Özeti, içinde beş tane öykü bulunan kitaba adını ilk öykü veriyor. Daha önce yazarın okuduğum kitaplarından sitede yorum, özet ve konularına yer vermiştim. Zweig’ın Satranç, Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Olağanüstü Bir Gece, Amok Koşucusu, Bir Çöküşün Öyküsü, Kızıl adlı kitapları site var. En çok okunan ve en önemli yapıtları bu kitaplar olsa gerek. Özellikle psikolojik çıkarımları, insanın ruh hallerini işlemesi; insani toplumsal olayları irdelemesi bakımından Zweig öyküleri okunması gereken edebi eserler arasında. Diğer Stefan Zweig kitapları, yorumlar ve öneriler için TIKLA

Kitap tavsiyeleri

Ölmeden önce okunacak, yaşarken bize huzur verecek kitaplar için TIKLA

Ay Işığı Sokağı, Stefan Zweig Kitap Yorumu

Kitaptaki ilk öykü, kitaba adını veriyor. Fransa’daki küçük bir liman kentinde, karaya çıkan bir yolcu ara sokaklardaki ışıksız ve sadece ay ışığı ile aydınlanan tenha sokaklarda takıntılı bir adamla karşılaşır. Adam içindeki iyi niyetleri artık kötülük yapacak seviyeye getirir. Kendimizi güvensiz bir mekanda; tekinsiz insanların arasında buluruz. Karanlık sokak aralarında, insanlar da karanlıktır. İkinci öyküde ise insanın içindeki kötülükleri nasıl ortaya çıkarıp, bir anda adeta korkunç bir varlık olabileceğini görüyoruz. Gerçekten de insanın içinde kötü bir taraf vardır. İlk öyküde o kötü taraf ile iyi taraf arasında gidip gelen bir adam, ikinci öyküde karşımıza taşralı cahil, eğitimsiz, aptal bir hizmetçi olarak çıkıyor.

Ay Işığı Sokağı Kitap Yorumu, Konusu Özeti

Ay Işığı Sokağı

Savaşlar her zaman insanların birbirlerini anlamadan, anlamsızca katlettiği olaylar olmuştur. Diğer öyküde savaşın acımasızlığını, ormanda yaralı bir albayın dehşet anına yakından tanık olurken yine insanın nasıl vahşi bir yaratık olduğunu görüyoruz. İçimizdeki kötü tarakları ortaya çıkaran öyküler kitapta toplanmış. Özellikle albayın öyküsü bize ne anlatmak istemişti?

Stefan Zweig kitabı kapak fotoğradı

Ay ışığı Sokağı Stefan Zweig

Aslında bütün kötülük insanın zanlarından, her şeye kayıtsız düşman olarak bakmasından mı kaynaklanıyor? Durup karşımızdakini dinleyip değerlendirmeden verdiğimiz peşin hükümler bizi insan olmadan çıkarır mı? Albay bütün o vahşeti yaşadıktan ve yaşattıktan sonra aynı sona kurban gitmesi, aslında kendinin de daha önce düşman sanarak öldürdüğü, öldürdüğü adamın kaderini paylaşması olasılığı okuru rahatsız ediyor. Büyük bir tiksinmeye neden oluyor. Aslında düşmanımızı da dostumuzu da biz yaratıyoruz!

Stefan Zweig kitabı

Ay Işığı Sokağı

Kitabın Özeti ve Konusu

Kitap çeşitli öykülerden oluşuyor. Aslında kısa bir özeti yorum yaparken vermiş oldum. Kitap içeriği diğer yayın evlerinde galiba değişiyor. Benim okuduğum İş Kültür Yayınlarında kitapta şu öyküler var:

  1. Ay Işığı
  2. Leporella
  3. Nişan
  4. Leman Gölü Kıyısında Olay
  5. Avare

Kitap 74 Sayfa, İş bankası Kültür Yayınları

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik Koruması