Ay’a Yolculuk Jules Verne Kitap Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıModern Klasikler

Ay’a Yolculuk Jules Verne Kitap Özeti İncelemesi

Ay'a bir araç göndererek dünyadışını keşfetmek için insanlar bir amaçta birleşirler

Kadınlar Ülkesi Kitap Özeti İncelemesi
Dünyaya Düşen Adam Walter Tevis Özeti İncelemesi
Yer Açın! Yer Açın! Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Ay’a Yolculuk Jules Verne Kitap Özeti İncelemesi. Bilimkurgu edebiyatının kurucularından biri olan Jules Verne belki de binlerce bilimciye ilham kaynağı oldu. Aslında 21. yüzyılda 19. yüzyılın teknik dili anlatılmış bir bilimkurgu romanını okumak basit gelebilir. Burada önemli nokta hatal edebilmektir. Günümüzde bilim kurgu klasiklerinin çoğu kendilerinden 100 sene sonrayı tahmin edebilmişlerdir. Bu da büyük başarıdır. Lord Kelvin gibi bir hödük, 20 yüzyılın başlarında bilimin artık keşfedeceği bir şeyinin kalmadığını söylemiştir. Kelvin de aslında ünlü bir bilimcidir. Belki de 20. yüzylın başlarındaki bilimsel buluş patlaması ona her şeyin keşfedildiği hissini vermişti. Ay yolculuğu kadar Mars yolculuğu da bilim kurgunu çorbasının muhteşem malzemelerinden biri oldu. Şimdilerde ise, transhümanizm, teknolojik tekillik, siborg insnalar, bilinç transferi ile insan bedenini ötesine geçme hayalini kuruyoruz. Neyse kitabın özetine ve incelemesine döneyim.

Kitap okumak hayal gücünü ve bedenimizi aşmaktır. Daha fazla kitap için buraya dokunun.

Ay'a Yolculuk Jules Verne Kitap Özeti İncelemesi

Ay’a Yolculuk Jules Verne

Ay’a Yolculuk Jules Verne Kitap Özeti İncelemesi

Artık savaş olmadığından işlerini yapamayan topçular kendilerine yeni bir hedef seçmek zorunda kalırlar. Topçular Kulübü (Gun Clup) başkanı Barbicane yeni hedeflerini Ay’a gitmek olduğunu söyler. Kulüpte hararetli bir konuşma yapar. Sonunda binlerce on binlerce destekçi toplar. Devler kurumları da onu destekler. Hemen hesaplamalar yapılır. Ay’a gitmek için Dünya ve Ay’ın uzaklığı, yer çekimi, hizalanma zamanları hesaplanır. Ay’a fırlatılacak merminin geri tepmesi, ısısı her şey tamamlanır.

Üç pencereli bu mermi barut ile fırlatılacaktır. İçinde üç mürettebatı olacaktır. İçeriye oksijen tüpü ve yiyecek konulacaktır. Haberleşme aygıtları konulacaktır. Columbiad adını verdikleri uzay aracı Florida’dan fırlatılacaktır. Ama eyaletler birbirine düşer. Ayrıca projeye karşı çıkanlar arasında da büyük bir çatışma yaşanır. Yerden fırlatılan mermi için G kuvveti hesaplamaları, Ay’ın çekim gücü her şey hesaplanır. İniş ise denize yapılacaktır. Fakat mekik ya da mermi Ay’ı çok az bir payla pas geçecektir. Bu şanssızlık sonucunda tekrar bir mermi fırlatmak istenilse de milyon dolarlık bu projenin bir daha tekrarlanması olası değildir.

Ay'a Yolculuk Jules Verne Kitap Özeti İncelemesi

Ay’a Yolculuk Jules Verne

İncelemem ve Yorumum

Jules Verne, yaptığı astronomik hesaplar ve çıkardığı maliyet ile takdir edilesi bir roman yazmıştır. 1865 yılında yayınlanan roman çok ilgi görmüştür. 1865 yılında Ay’a gitme fikri gerçekten de heyecan verici olmalıdır. Dev teleskop ile aracın izlenilmesi, mekik içinde oksijen tüpü ile oksijen üretmek üç pencereli olması ilginçtir. Aslında genel olarak aya gönderilen mekiklerden bir farkı yoktur. O zamanın teknolojisi ve düşünce yapısı ile Jules Verne yüz yıl öncesini görmüştür. 19. yüzyıl insanın heyecanını düşünün bir. Ay’da yaşayanlar var mıdır? Ay’ın karanlık yüzünde ne var? Mars’ta yaşayan uzaylılar nasıl varlıklardır? Belki günümüz için romandaki anlatım mekiğin dökülmesi, bir mermiye benzetilmesi, barutla fırlatılmak istenmesi basit görünse de dünyanın çekiminden kurtulma hızı neredeyse modern hesaplama ile uyumludur. Kısacası hayal etmeyi öğrenmeliyiz. Gelişmekten ve dogmalarımızın yıkılmasından korkmamalıyız.

Kitap Sayfa Sayısı: 224 Okuma Süresi: 4 Saat Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik Koruması