Ay’ın Gizemi, Ay’ı Uzaylılar mı Yaptı?

Ana SayfaGizem MitolojiUFO ve Uzaylılar

Ay’ın Gizemi, Ay’ı Uzaylılar mı Yaptı?

İlginç iddia ve örtbaslar

Ay'ı kimler yaptı? Bir uzay istasyonu mu? Yoksa bir dünyadışı uygarlığın uzya gemisi mi?

12. Gezegen Kitabı Özeti Konusu İncelemesi Uzaylı Tanrılar
Hezekiel Peygamber UFO ve Uzaylılarla Görüşmesi
Tanrıların Alaca Karanlığı Özeti İncelemesi

Öncelikle Ay’ın oluşumu hakkımda modern bilimin söylediklerine bakalım. Daha sonra Ay ve gizemi hakkında detaylara gireceğiz. BU ilginç detaylar: Uzaylıların uzay istasyonu  ya da devasa bir gemi gibi beyin tokatlayan fikirler olacak. Ya da zaman yolcusu insanlar binlerce yıl ileriki bir zamanda gelip Ay’ı inşa mı ettiler? Çılgın sorular ve çılgın cevaplar…

Bu yazı, Ay’ı Kimler Yaptı kitabındaki içerik doğrultusunda hazırlandı. Kitabı okuyarak daha fazla içeriğe ulaşabiliriniz. Şüpheci biriyseniz ve modern bilimin bir şeyleri sakladığını düşünüyorsanız bu tip kitapları okumak sizin için en iyi seçim olacaktır. Yukarıdaki düğmeye dokunarak kitaba ulaşabilirsiniz.

Ay’ın Gizemi, Ay’ı Uzaylılar mı Yaptı?

Klasik görüşlerin ne olduğuna baktıktan sonra diğer spekülasyonlara bakacağız. Ay’ın dünyanın bir parçası olduğu, dünyaya çarpan bir gezegenden sonrası ayrılan devasa bir parça olduğu söylenir. Ya da dünyanın çekim gücü ile yakalanmış dış uzaya ait bir nesne olduğu da söylenir. Ay’dan alınan kaya parçalarının Dünya’nınki ile aynı olduğunu da yapılan çalışmalarda bilim adamları buldular. Ay ile dünya aynı maddeden yapılmış gibi duruyor. Şimdilik en çok rağbet gören görüş bu diyebiliriz.

Ay, Güneş Sistemi içerisinde ayrı ve hayati bir yere sahiptir; Dünya üzerindeki yaşamın başlaması için gerekli olduğundan; mesafe ve boyutlar hakkındaki ince matematik verilerden sıkça bahsedilir. Aynı şekilde Dünya için de böyle inceliklerin olduğu bilinir.

Gizemli taş yapılar
Gizemli Yapılar

Ay’ın Gizemi Ay’ı Uzaylılar mı Yaptı?

Şimdi ilginç hatta biraz da fanteziye kaçan iddialara geleceğim. Gizemli iddialar her zaman insanların ilgisini çekmiştir. Benim de bu tür gizemli hatta olanaksız gibi görünen iddialar dikkatimi çeker.

Ay’ın yaşının hemen hemen dünya ile aynı olduğu tahmin edilir. Sky and Telescope dergisindeki bir makaleye göre Ay’ın yaşının potasyum-argon ölçünleri ile 7 milyar yıl kadar eskiye dayandığı söylenmiştir. Ayın yaşı ile ilgili en çarpıcı diğer iddia ise Apollo-12’nin Ay’dan getirdiği bazı taşların yaşının 20 milyar yıl kadar eski olduğu da söylentiler arasındadır.

Ay’ın üzerinde gizli yapıların olduğu tanımlanamayan nesneler ve ışıkların hatta araçların zaman zaman göründüğü iddia ediliyor.

Bu yapılar ve gizemli işaretler şunlar:

  1. Gizemli kubbeler
  2. Ay üzerindeki tuhaf yapılar
  3. Ay’ın içinin tamamen boş olması
  4. Bazı bölgelerde çekim gücünün kuvvetli olması
  5. Ay’daki gizemli ışıklar
  6. Ay’da hareket eden gizemli nesneler
  7. Ay’ın karanlık bölümündeki devasa çıkıntılardır.
Ay üzerinde yürüyen dünya dışı varlıklar
Uzaylılar

Gizemli Yapılar

Ay yüzeyine çarpması için 1969 yılında 15 ton ağırlığındaki Satürn V aracı 3. Aşamada 11 buçuk tonluk TNT’ye eş değer etki yaratacak şekilde Ay yüzeyine çarpar. Ay bir çan gibi saatlerce titrer. Ay’ın bu titreşimi yaklaşık 3,5 saat sürer. Bu titreşimler 20-25 mil derinliklere giderken tekrar yüzeye çıkıyordu. Bundan çıkan sonuca göre ya Ay’ın çekirdeği çok hafifti ya da ayın içi tamamen boştu. Sonuç ise içi boş doğal bir cisim olamaz şeklindeydi.

Ay ile ilgili en çok dikkat çeken gizemli yapılardan biri de son 40-50 yılda ortaya çıktığı söylenen kubbelerdir. 1960 yılına kadar bu kubbelerden 200 kadarı görünmüş. Bazılarının çapı 210 metre civarındadır ve Apollo-17 mürettebatını da bu kubbeleri gördükleri ileri sürülmüştür.

Houston ile Apollo-17 mürettebatı arasında şu şekilde bir konuşma geçtiği söylenilir:

Houston: “Devam et Ron”
– Ron: “ Tamam. Rapor vermek istiyorum: Büyük bir şey… Dürbünle bir kez daha baktım. Tabanında baklava biçiminde bir dolgu var.

Alanın şekli oval ya da eliptik… Elips yukarıya doğru yer alıyor.

Konuşmanın devamının kaydedilmediği söylenmiştir.
Uzay keşif araçları bu gizemli yapıları defalarca rapor etmiştir. Ay’ın devasa bir uzay aracı olduğu ya da bir zamanlar içinde (yüzeyinde değil) gelişmiş bir medeniyet ve teknolojinin en son safhasında olan canlıların yaşamış olabileceği de farklı bir yaklaşım olarak karşımıza çıkıyor. Bu olguları destekleyen Astronotların çektiği fotoğraflar ve ses kayıtlarının saklandığı da söylentiler arasında.

Ay'ın içini gösteren resim
Ay’ın içi

Ay üzerindeki kraterler ve bu kraterlere uzanan ışık saçan yollar da gizemini korumaktadır. Daha doğrusu toz şeklinde, parlak bu yollar kraterlerde sonlanır. Yine bu kraterlere yakın yerlerdeki kubbemsi yapılar da vardır. Bu yapıların enerji üretimi için kullanıldığı tahmin edilir.

Ay Metal Bir UFO mu?

Ay’ın mıknatısiyeti: Bir zamanlar Ay’ın güçlü bir manyetik alan içinde onduğunu ve bu manyetizma kalıntılarının Ay kayalarının içinde saklı olduğu iddia edilir. Ay’ın çekirdeğini oluşturan eriyik bir katmanın olmayışından ötürü Ay’daki manyetik etkinin de olmaması demektir ama Ay manyetiktir. Özellikle Ay’ın çıkıntılı bölgesinde mıknatıs etkisi daha yüksektir. 12.450 yıl önce dünyanın manyetik alanındaki değişikliğin nedeninin Ay olduğu söylenir ve “dünya yörüngesine 12.450 yıl önce girmiştir” tezini de savunular vardır.

Gaz çıkışları için Ay üzerindeki delikler
Gaz çıkışları

Ay Uzay Gemisi midir? Uzaylılar mı Yapmıştır?

Ay büyük bir uzay gemisi midir? Bu sorunun cevabı kimilerine göre “Evet”tir. Jeolojik olarak “ölü” olan Ay üzerindeki 10 büyüklüğündeki sarsıntıların kaynağı bulunamamıştır.

Ay’da makineler olduğu ve zaman zaman ortaya çıktığı da başka bir iddiadır. Ay kraterlerinin etrafında moloz yığınlarının olduğu fotoğrafların olduğu ve sonraki fotoğraflarda bu yığınların ortadan kaybolduğu ve makine benzeri araçların da görüntülendiği söylenilir. Yine gizemli ve yer değiştiren kaya parçalarından söz edilir. Ay’da gaz kaçakları ve toz bulutları vardır. İleri teknoloji barındıran Ay’da işe yaramayan atık gazların bu şekilde dışarı atıldığı iddia edilir. Ay görünüşünün zaman zaman puslandığı 1880’den beri pek çok kez rapor edildiği söylenir. 18. Ay’dan bu yana kraterlerde kırmızı ışıklar görüntülenmiştir.

Ay yüzeyindeki ışıkar
Ay ve kraterlerdeki ışık

Ay üzerinde görünen ışık çakmaları ile ilgili gazete ve dergilerde çıkan haberler ve konuyla ilgili raporların olduğu söylenilir. Bu muazzam ışık çakmalarının Ay yüzeyine çarpan meteorlardan olamayacağı belirtilmiştir. Korkunç büyüklükteki ışık çarpmalarından ilk söz eden George Leonard 1997 yılında yazdığı “Somebody Else is on the Moon” adlı kitabında bu ışıkların Ay’ın içinde yaşayan zeki varlıkların bu ışıklara neden olduklarını yazmıştır. Ay jeolojik olarak ölüdür ve sismik olarak da sakindir, diyen uzmanlar 1800’lü yıllardan beri gözlenen bu ışıkların Ay içerisinde yaşayan birden fazla uzaylı temsilcisi canlılar tarafından çıkarıldığı da söylenir.

Ay’ın bir uzay gemisi olduğu ve binlerce yıldır hem tamiri için uğraşıldığı hem de içindeki uzaylıların da insan gelişimi ve evrimini inceleyip su gibi temel ihtiyaçlarını dünyadan karşıladıkları da çok uç spekülasyonlardandır.

Uzaylıların Parmağı Devasa Uzay Gemisi

NASA’nın gizli arşivinde Ay’ın arka yüzüne ait volkanik püskürme ve toz bulutu gibi fotoğrafların olduğu iddia edilir. Yuvarlanan kayaların da astronomların konuşmalarında geçtiği, bazı belgelerle ispat edilmeye çalışılmıştır.

Ay şeması
Ay’ın iç yapısı

Başka bir iddia da Ay’ın gelişmiş bir uzaylı medeniyet tarafından yapıldığıdır. Çünkü Ay ve Dünya’nın konumlarının ve ölçülerinin tesadüfü olamayacağından bahsedilir. Dünyadaki canlılığı bu uzaylıların başlattığını, Ay’ı da onların yaptığı en uç hatta inanılmaz iddialar arasındadır. Ay ile Dünya’nın yaşının yaklaşık 4.6 milyar yıl olması ve Dünya ile yanı malzemeye sahip olması yani jeolojik bulguların bu görüşe bir kanıt olduğu ileri sürülüyor.

Dahası var. Fantezi ya da gizem burada bitmedi. Ay’ı, zaman yolculuğu yapan gelecekteki gelişmiş dünya medeniyetinin uzaylıların yardımı ile yapıldığı da başka bir iddia. Daha sonra uzaylıların DNA içinde kendilerine ait bir kod yerleştirdiğini söylüyor. Ay’ı da bize kendilerinden haber vermek için yaptıklarını söylüyor. Ay, uzaylı gelişmiş uygarlıkların bizimle iletişime geçme yöntemi olabilir, düşüncesi de kitabın savunduğu bir başka görüş.

Önemli Not: Sümer yazıtlarına göre Ay, Tiamat adlı gezegenin uydusu olan Kingu’dur. Niburu yani Planet X tarafından ikiye ayrılan Tiamat’ın bir kısmı iç asteroid kuşağını oluşturuken diğer yarısı da dünyayı oluşturur.

Kaynak:

Christopher Kinight: Ay’ı Kimler Yaptı

Yorumlar

WORDPRESS: 0