Babalar ve Oğullar İncelemesi Özeti Konusu

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Babalar ve Oğullar İncelemesi Özeti Konusu

Babalar ve Oğullar'da Turgenyev hiç bitmeyecek kuşaklar arasındaki çatışmayı anlatıyor. 19. yy'dan beri her şey aynı

Beyaz Geceler İncelemesi Özeti Konusu
Uysal Kız Dostoyevski Kitap Özeti İncelemesi
Benim Üniversitelerim Kitap Özeti İncelemesi

Babalar ve Oğullar İncelemesi Özeti Konusu. İvan Sergeyeviç Turgenyev romanıdır. Dünya klasikleri ve özellikle Rus Klasikleri denildiği zaman okunulması gereken kitaplardandır. Roman türüne her zaman mesafeli duruyorum. Roman bize bir felsefe bir fikir vermeli. Yaşamın ve insanın bitmek bilmeyen çatışmasına ve çelişkilerine dair düşünceler içermeli. Ya da bilim kurgu ve fantastik edebiyata olduğu gibi hayal gücünün enginliği içinde bizi kaybetmeli. Bunun dışında özellikle modern edebiyat adı altında okunan WattPad kitapları galiba edebiyat kusmuğu türünden olsa gerek. İnceleme, değerlendirme ve özete geçelim.

Yıldızlı derecelendirme

Değerlendirme: 4 / 5.
Babalar ve Oğullar İncelemesi Özeti Konusu

Babalar ve Oğullar

Babalar ve Oğullar İncelemesi Değerlendirmesi

Babalar ve Oğullar kuşaklar arası çatışmayı anlatır. Her devirde kuşaklar birbirleri ile çatışır. Bu çatışma genellikle çağın değişen gerçeklerine aya uyduramama nedeni ile olur. Günümüzde özellikle bilişim teknolojisi çağında doğan Z nesli en yeni düşünceler ve teknolojinin içinde doğuyor. Önceki nesiller ise geleneksel ve değişmeyen yaşam tarzları ve bilgilere sıkı sıkıya bağlanıyor. İnsan milyonlarca yıllık evrimi boyunca her şeye adapte olduğu halde yeni düşüncelere yeni inanışlara adapte olmayı beceremiyor.

Babalar ve Oğullar İncelemesi Özeti Konusu

Babalar ve Oğullar

Romanda da Nihilist genç Bazarov hem tıp doktoru hem de biyologdur. Arkadiy ise daha ılımlıdır. Tanrı, ahlak, özgür irade, dinler de dahil hiç bir şeyi kabul etmeyen, hiççilik Nihilizm Arkadiy’in amcası Pavel’in geleneksel inançları ile çatışır. Arkadiy’in babası ve amcası toprak ağasıdır ve biraz aristokrat görünümdedirler. Bitmeyen toprak ağalığı ve çiftçilik sistemi tartışmaları da Nihilist Bazaron ile Pavel’in ayrıştığı noktalardır. Bazarov’un ailesi ise daha halktan az bir toprağı olan çiftçidir. İnanç çatışması belki de insanlığın en gereksiz tartışmalarından biridir. Tanrı inancı da dahil olmak üzere 21. yy’da bile 19 yy.’daki tartışmaları aşabilmiş değiliz. Fakat Z nesli bütün bu tartışmaları bir kenara bırakıp, sadece yaşama ve evrensel bir varlık olmaya ve kendi evrimine odaklanacaktır.

Kitap tavsiyeleri

Zihnimizi aydınlatacak, evreni kapsayacak hayal gücü verecek kitaplar için TIKLA

Romanın Özeti

Eğitimini tamamlayan Arkadiy yanında arkadaşı Bazarov’u getirir. İlk başta babası ve amcası ile anlaşır gibi gözükseler de amca Pavel gelenekçi düşünceleri ile Bazarov’a karşı çıkar. Yanında arkadaşı ile ailesinin evine gelme temasının kâşifi Turgenyev olsa gerek. Bu tema onlarca filmde kullanılmıştır. Eve gelen çocuk her zaman sorun çıkaran çocuktur. Yenilik de çağdaş düşünceler de bir nevi eve yeni gelen çocuk gibidir.

Babalar ve Oğullar İncelemesi Özeti Konusu

Babalar ve Oğullar

Bu didişmeler karşılıklı sürüp dururken Feneçka nedeni ile Pavel ile arası iyice açılan Bazarov ile arkadaşının da eski samimiyeti kalmamıştır. Roman bir trajedi ile biter. Tifolu bir hastanın tedavisi sırasında elini yaralayan Bazarov tifoya yakalanır. Hastalık tüm tartışmaları bir yana bıraktırır. Bazarov’un ölümü bana göre simgeseldir. Yeninin, değişimin, farklının ölmesini simgeler. Yenilik kolay kolay kabul edilmez ve her zaman ölüme mahkum edilir.

Kitap Sayfası: 264
Toplam okuma saati: 5 Saat
Yayın Evi: İş Bankası Kültür Yayınları

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik Koruması