Babalar ve Oğullar İncelemesi Özeti Konusu

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Babalar ve Oğullar İncelemesi Özeti Konusu

Babalar ve Oğullar'da Turgenyev hiç bitmeyecek kuşaklar arasındaki çatışmayı anlatıyor. 19. yy'dan beri her şey aynı

Bozkır Bir Yolculuk Hikayesi İnceleme ve Özeti
Karamazov Kardeşler Kitap İncelemesi Konusu Özeti Karakterleri
Portre Gogol Kitabı Özeti Yorumu İncelemesi

Babalar ve Oğullar İncelemesi Özeti Konusu. İvan Sergeyeviç Turgenyev romanıdır. Dünya klasikleri ve özellikle Rus Klasikleri denildiği zaman okunulması gereken kitaplardandır. Roman türüne her zaman mesafeli duruyorum. Roman bize bir felsefe bir fikir vermeli. Yaşamın ve insanın bitmek bilmeyen çatışmasına ve çelişkilerine dair düşünceler içermeli.

Ya da bilim kurgu ve fantastik edebiyata olduğu gibi hayal gücünün enginliği içinde bizi kaybetmeli. Bunun dışında özellikle modern edebiyat adı altında okunan WattPad kitapları galiba edebiyat kusmuğu türünden olsa gerek. İnceleme, değerlendirme ve özete geçelim.

Babalar ve Oğullar İncelemesi Özeti Konusu
Babalar ve Oğullar

Babalar ve Oğullar İncelemesi Özeti Konusu, Ana Teması

Aşağıdaki kısa özette Babalar ve Oğulları’ın özeti ve ana temasını bulacaksınız. Şimdilik çok kısa bir içerik ekledik, daha sonraki güncellemelerde uzun bie özet ve inceleme yorumu gelecek.

Babalar ve Oğullar kuşaklar arası çatışmayı anlatır. Her devirde kuşaklar birbirleri ile çatışır. Bu çatışma genellikle çağın değişen gerçeklerine aya uyduramama nedeni ile olur. Günümüzde özellikle bilişim teknolojisi çağında doğan Z nesli en yeni düşünceler ve teknolojinin içinde doğuyor. Önceki nesiller ise geleneksel ve değişmeyen yaşam tarzları ve bilgilere sıkı sıkıya bağlanıyor. İnsan milyonlarca yıllık evrimi boyunca her şeye adapte olduğu halde yeni düşüncelere yeni inanışlara adapte olmayı beceremiyor.

Romanda da Nihilist genç Bazarov hem tıp doktoru hem de biyologdur. Arkadiy ise daha ılımlıdır. Tanrı, ahlak, özgür irade, dinler de dahil hiç bir şeyi kabul etmeyen, hiççilik Nihilizm Arkadiy’in amcası Pavel’in geleneksel inançları ile çatışır. Arkadiy’in babası ve amcası toprak ağasıdır ve biraz aristokrat görünümdedirler.

Bitmeyen toprak ağalığı ve çiftçilik sistemi tartışmaları da Nihilist Bazaron ile Pavel’in ayrıştığı noktalardır. Bazarov’un ailesi ise daha halktan az bir toprağı olan çiftçidir. İnanç çatışması belki de insanlığın en gereksiz tartışmalarından biridir.

Tanrı inancı da dahil olmak üzere 21. yy’da bile 19 yy.’daki tartışmaları aşabilmiş değiliz. Fakat Z nesli bütün bu tartışmaları bir kenara bırakıp, sadece yaşama ve evrensel bir varlık olmaya ve kendi evrimine odaklanacaktır.

Baskı: 264 sayfa
Okuma süresi: 5 Saat
Yayıncı: İş Bankası Kültür Yayınları

Yorumlar

WORDPRESS: 0