Beden Dili Joe Navarro Kitap Özeti Konusu Yorumu

Ana SayfaKitap Yorumları

Beden Dili Joe Navarro Kitap Özeti Konusu Yorumu

Eski FBI Ajanından İnsanların Bedenini Okuma Rehberi

Joe Navarro, kitabın önsözünde yazdığı gibi, eski bir FBI ajanıdır. Görevi boyunca beden dili okuma, suçluları yakalama ve mahkemede beden diline dayalı deliller sunmada çok iyi işler çıkarmış.

Öngörülemeyen Bir Dünyada Yaşamak Kitap Konusu İncelemesi
Çizgilerle Psikoloji Yeni Başlayanlar İçin İnsan Özeti
İrrasyonel Stuart Sutherland Kitap Konusu

Beden Dili Joe Navarro Kitap Özeti Konusu Yorumu. Sözlü olmayan davranışlar, beden dili okuma, insanları kuma, insanları okuma gibi genel etiketlere sahip kitabı yıllar önce okumuştum. Kitabın adı oldukça uzun başlığa sığmayan diğer kısmını alt başlık olarak ekledim. Eski FBI Ajanından İnsanların Bedenini Okuma Rehberi başlığı kitaba biraz daha suç, polisiye, ajan havası katıyor. Şimdi kitabın özeti ve incelemesine geçelim.

Daha fazla kitap, daha fazla aydınlıktır. Yaşamı, bir diğerini anlamak ve her türlü zihinsel gürültüden, kavgadan uzak; sakin bir yaşam için kitapla, bilgi ve bilim, düşünce ve felsefe; insan zihninin ürettiği en değerli düşüncelerdir. Site menüsünden daha fazla içeriğe ulaşabilirsiniz.

Beden Dili Joe Navarro Kitap Özeti Konusu Yorumu
Beden Dili Joe Navarro

Beden Dili Joe Navarro Kitap Özeti Konusu Yorumu

Joe Navarro, kitabın önsözünde yazdığı gibi, eski bir FBI ajanıdır. Görevi boyunca beden dili okuma, suçluları yakalama ve mahkemede beden diline dayalı deliller sunmada çok iyi işler çıkarmış. Sadece suçluları değil, CIA ile beraber casusları da beden dilini okuyarak yakalatmayı başarmış. Üniversitelerde dersler de veren yazar bu konuda oldukça popüler. Kitabın ilk baskı tarihi 2008. Aradan hatırı sayılır bir zaman geçmiş. Bu alanda akla ilk gelen kitaplardan biri olmaya devam ediyor.

Yazar Navarro artık bilimsel olarak da kanıtlanan davranışları kitap haline getiriyor. Kitapta oldukça açıklayıcı görseller de var. Tabii ki kitabı okuduğunuzda uzman olmayacaksınız. Hemen insanları okumaya başlayacağınızı, her şeyi çözdüğünüzü sanmayın. Böyle bir şeyin olması imkansız. Kitap sadece okuruna genel bilgiler sunduğu gibi, beyin, limbik sistem, sosyoloji, sosyal psikoloji, nöropsikoloji gibi alanlarda da meraklandırıcı bilgiler içeriyor.

Beden Dili Joe Navarro Kitap Özeti Konusu Yorumu
Beden Dili Joe Navarro

Kitabın içeriği ve konu başlıklarına geçip bu yazıyı bitirmeden önce belirtmek gerekir ki beden dili kültürden kültüre değişiklik gösterir. Ortak noktaları yakalamak önemli. Kitap daha çok Amerikan toplumu için yazılmış havası veriyor. Yine de genel bilgi edinmeniz bakımından eğlenceli bir kitap.

Kitap ilk olarak sözel olmayan iletişimi konu ediniyor. Çevreyi yetkin bir şekilde gözlemlemenin önemi özellikle hastasını gözlemleyen doktor örnekleri ile anlatılıyor. Kitap biraz ders verir, şunu yap, şunu yapma tarzında sevimsiz bir anlatıma da sahip. Limbik sisteme bağlı beden hareketleri, duruşumu, el kol hareketlerimiz, bu bölümde. Duruş, mimik, el ayak hareketleri, vücut sıcaklığı başta olmak üzere dudak hareketleri, oturuş şekilleri ayrıntılı bir şekilde inceleniyor.

Baskı: 300 sayfa Okuma süresi: 16 saat Yayıncı: Alfa Yayınları

Yorumlar

WORDPRESS: 0