Behçet Hastalığı Nedir? Kullanılan İlaçlar ve Tedavi

Ana SayfaYaşam

Behçet Hastalığı Nedir? Kullanılan İlaçlar ve Tedavi

Behçet Hastalığı Nedir? Kullanılan İlaçlar ve Tedavisi hakkında tecrübelerim burada. Kesinlikle teşhis ya da tedavi için uzman görüşlerini değil tecrübelerimi ve gözlemlerimi bulacaksınız

İnsan Neden Var? Niçin Var Olduk Ki! Saçma Bir Yaşam
X Æ A-12 Ne Demek? Elon Musk Oğlunun Adı
Hayal Gücü Beyin İnsan ve İnsanlık Nasıl Geliştirir?

Behçet Hastalığı Nedir? Kullanılan İlaçlar ve Tedavi nasıl yapılır? Burada bunlardan bahsedeceğim. Tabii ki bir uzman ya da doktor değilim. Sadece teşhis nasıl konulur, BH ilaçları nelerdir, nasıl tedavi edilir? Bu konular hakkında kendi tecrübelerimi yazacağım. Tabii ki tedavisi mümkün mü? Behçet Hastalığı tamamen iyileşir mi? Vücuda ne gibi zararlar verir? Hangi organları tutar? Bu konularda da yine sadece kendi tecrübelerimi yazacağım. Burada yazdıklarım asla bir uzman görüşü değil. Sadece yaşam tecrübesi olarak okuyun.

Behçet Hastalığı Nedir? Dr. Hulusi Behçet

Behçet Hastalığı Nedir? İlaçlar ve Tedavi

Behçet Hastalığı Nedir?

Behçet Hastalığı ilk olarak Hulusi Behçet tarafından tanımlanmıştır. Aslında doğrusu BH Sendromu şeklindedir. Hulusi Behçet 1937 yılında hastalığı tanımlar ve tıp sözlüğünde tüm dünyada hastalığın adı Behçet Hastalığı Sendromu’dur.  Behçet Hastalığı tüm vücuttaki organları özellikle damarları tutan iltihabi, bağışıklık sistemi ile ilgili sistemik bir hastalıktır. Sebebi hâlâ bilinmiyor. Genetik yolla nesilden nesle aktarıldığı düşünülüyor.

Behçet Hastalığı Sendromu Hangi Organlara Zarar Verir

Özellikle alt eksremitede her iki toplar damarların tutulmasına neden olur. DVT denilen durum ortaya çıkar. Yani bacak toplar damarlarında kan pıhtılaşır. Bunun sonucunda damar iç yapısı bozuluyor. Artık toplar damarlardaki kan geri kaçmaya başlıyor. Damar yapısı içindeki kapaklar bozuluyor. Damarlar içinde kanın geriye kaçmasını önleyen kapaklar var. Benim de her iki alt aksremite venlerde geçirdiğim DVT atakları sonucunda meydana gelen izler, daha doğrusu tahribat var.

Sürekli tekrarlayan DVT atakları sonucunda damar iç yapısı ile birlikte arık tıkanmanın olduğu yerde de sorunlar başlıyor. Basınçlı çorap yani varis çorabı kullanıyorum. Aksi halde ayağa kalkmaz, yürümek pek mümkün olmuyor. Hatta yıllardır ayaklarımı aşağı sarkıtarak koltuk, kanepe ve sandalyede oturamıyorum. Otururken ayak her zaman karın hizasında ya da azcık yüksekte olmalı.

Tanıdıklarımdan göz tutulumu olan biri var. Göz iltihabı şeklinde kendini gösteriyor. Yine merkezi sinir sistemi tutulumu, kalp, akciğer tutulumu, mide bağırsak tutulumu da var. Yine eklem iltihabı ve eklem romatizmasına da sebep oluyor. Takip ve kontrollerim sırasında konuştuğum Behçet Hastaları oluyor. Genellikle bacak toplar damarları tutulumu olmuş.

Behçet Hastalığı Nedir? Kullanılan ilaçlar tedavi

Behçet Hastalığı Nedir? İlaçlar ve Tedavi

Behçet Hastalığında Kullanılan İlaçlar

İlk Behçet Hastalığı tanısı konulduğundan beri Imuran 50 mg kullanıyorum. Bağışılık sistemi baskılayıcı bir ilaç. Bir ara CellCept de kullanmıştım. Bu ilaçları kullanırken bağışıklık zayıfladığından enfeksiyon riski her zaman oluyor. 2020 yılında Imuran raporunu dermatoloji takip polikliniği ne yazabiliyor ne de rapor çıkartabiliyor. Romatoloji bölümü artık Imuran ve Cellcept için Behçet Hastalarına rapor çıkarabiliyor. Benim romatizma ya da eklem iltihabı şikayetim olmadığı için dermatoloji Behçet Hastalığı takip polikliniğinde takiplerim yapılıyor. Bu açıdan artık ilaç sıkıntısı başladı. Romatoloji bölümüne aylardır randevu alamıyorum. İstanbul’da romatoloji doktoru ve bölümüne ulaşmak çok zor.

Behçet hastalığı Nedir? Kullanılan İlaçlar ve Tedavi

Behçet Hastalığı Nedir? DVT

Kolşisin (Colchium) ilacını da ilk teşhisten beri kullanıyorum. Çiğdem çiçeğinden elde edilen bir ilaç. Başka hastalıkları da tedavi ediyor. Yine Xarelto ilacı var. Kanın pıhtılaşma faktörlerine etki edip kanın kıvamını açıyor. Yani kan sulandırıcı derler ya o ilaçların yeni versiyonu. Xarelto kullandığımdan beri DVT atağı geçirmedim. Tabii ki basınçlı çorap da önemli.

Yaşamın içinden insana dair haller, ümitler, hayaller kısacası yaşa dokunmak ister misin TIKLA

Behçet Hastalığı teşhisi

Ağız içinde aftlar çık çıkardı. Defalarca doktora gitmeme rağmen genelde B12 vitamini verip yollamışlardı. En sonunda bir gün sol alt venöz tutulumu olup DVT atağı geçirince Behçet Hastalığı teşhisi konuldu. Ama teşhis konulana kadar, tedaviye bağlayana kadar 10 gün geçti. Kimse ne olduğunu anlamıyor. Dopler yapmak kimsenin aklına da gelmiyor. En sonunda özel bir hekime gidip muayene ve dopler sonucunda doktor bana “Behçet Hastalığı” dedi. Devlet hastanesinin iş bilmezliği sonucunda venöz damarlar ağır hasar aldı. Ağız içinde aft, genital bölgede ağızdaki aftların aynı çıkar ise paterji testi yapıp takibe alınıyor hasta.

Behçet Hastalığı Nedir? Kullanılan İlaçlar ve tedavi

Behçet Hastalığı Nedir? İlaçlar ve Tedavi

Öyle bilindik bir teşhisi yok. Genelde iş işten geçince vücutta bir organı tutunca kendini belli ediyor. Ama ağız aftları, genital aftlar varsa bunlar şüpheli durumlar olduğundan hasta takibe alınıyor. Şu anda teşhis, tedavi gayet iyi. Hastaneler ve doktorlar artık bu konuda yeterli. Devlet hastaneleri de BH konusunda iyi iş çıkarıyorlar. Ama özel dal hastalığı, hastalar özel takip polikliniğinde (Behçet Polikliniği) takipler yapılıyor. Sıradan poliklinik muayenesi yetersiz. Çünkü doktorun bu konuda tecrübesi gerekiyor. Küçük şehirlerde Behçet Polikliniği olmadığından hastalar en yakın büyük şehire gitmek zorunda kalabiliyor. Sistemik bir hastalık olduğundan aslında tüm branşlara teker teker muayene olmak ve sonucu takip polikliniğine götürmek gerekiyor. Düzenli kan tahlili de gerekiyor.

Yaşama Bakış ve Kendini Koruma

Yaşam tarzı çok önemli. Stresten uzak, sakin bir zihin çok önemli. Yine sıcak yaz aylarında sıcaktan korunmak bol su içmek de önemli. Lifli gıdalarla beslenmek, yağlı yemeklerden, hazır yiyeceklerden, kola ve meyve suyundan (paket hazır meyve sular) uzak durmak gerekli. Bol bol yürüyüş. Ben bol bol yürüyüş yapıyorum. Tabii ki yürüyüş yapmak en az 3 saatimi alıyor. Çünkü çok fazla dinlenmem oturmam gerekiyor. Hobi çok önemli. Ben blogumla yani mustafasonmez.com ile vakit geçiriyorum. Bol bol kitap okuyup, araştırmalar yapıp notlarımı paylaşıyorum.

Yaşam Beklenti

En önemlisi herkese karşı dostum. Bu da önemli ne kendime karşı ne de yaşama, insanlara, bir diğerine karşı içimde kin nefret ya da sinirlilik beslemiyorum. Yaşamı, evreni anlamaya çalışıyorum. Dogmalardan, tartışılmaz doğrulardan çok uzağım. Çünkü sakin bir zihin için bunlar gerekiyor. Okuyup, yaşamı ve evreni anlamaya çalışınca; bütün tartışmalarımızın, ve stresimizin ne kadar gereksiz olduğunu anlıyorum. Özellikle ego uğruna bir başkasına verdiğimiz zarar farkına varmadan bizi insanlıktan çıkarıyor. 

Kaynaklar:

  • Dr. Hulusi Behçet’in fotoğrafı Vikipedi TIKLA

Çok uzun bir yazı oldu umarım sabırla sonuna kadar okuyabildin.

Yorumlar

WORDPRESS: 0