Ben Kirke Kitap İncelemesi Yorumu Özeti

Ana SayfaKitap Yorumları

Ben Kirke Kitap İncelemesi Yorumu Özeti

Ben, Kirke Madeline Miller'ın mitolojik romanıdır. Ayrımcılık yapılan kadın tanrıça Kirke'nin yaşamını ve tanrılar arasındaki çekişmeyi anlatır.. New York Times Bestseller (Çok satanlar) listesindeki kitaplardandır.

Nasıl Cadı Olunur? Witch ya da Wicca Nedir?
Akşam Tırnak Kesilir mi? Kesilmesi Günah mıdır?
Kadim Cadılık Öğretisi Wicca Özeti İncelemesi

Ben Kirke Kitap İncelemesi Yorumu Özeti ve değerlendirmesi. Kirke kimdir? Kirke, Atmaca anlamında, insan sesli, sarı yüzlü korkunç büyücü tanrıçadır. Madeline Miller romanı. 2018 yılının, NPR, Washington Post, Buzzfeed, People, Time, Amazon, O magazine, New York Timez tarafından 2018 yılının en iyi kitaplarından biri seçildi. 2019 Indie Choice ödülü sahibi roman. Türkiye’de de uzun süre çok satanlar listesinde kaldı. Çok satanlar listelerine, popüler kitaplara her zaman dikkatli yaklaşırım. Çünkü popüler olanın, çok satanın iyi olduğu gibi bir durum var. Önümüze sunulan ve “iyi” denilen her şeyi sorgusuz tüketmekten yana değilim. Ben, Kirke değerlendirmesi de bu yönde fikirleri yazacağım. Acaba yine çok mu abartıldı. Çok fazla reklamı mı yapıldı?

Ben Kirke Kitap İncelemesi Yorumu Özeti

Mitolojik bir roman olan kitabın konusu: büyücü bir tanrıçanın ayrımcılığa uğramasının öyküsüdür. Yunan mitolojisindeki, efsaneler, canavarlar, tanrılar yarı tanrılar ne kadar karakter varsa romanda bahsediliyor. Titan tanrıları ve Olimpos tanrılarının birbirleri olan savaşları, tanrıların yine kendi aileleri üzerindeki savaşları ve adaletsizlikleri romanda mevcut. Kirke, kendisi gibi cadı olan Aietes hiç bir ceza almazken Kirke, kadın olduğu için ayrıma uğrar ve sürülür. Romanın feminist bir roman olduğunu söylemek mümkün.

Ben, Kirke Kitap İncelemesi Yorumu Özeti
Ben Kirke

Kitap bana fazla abartılı geldi. Özellikle Kirke’nin bütün ayrıntıları anlatması bana sıkıcı geldi. Her anını her adımını anlatması belli bir zaman sonra okurken bıkkınlık getirdi. Daha az ayrıntı daha net anlatım olabilirdi. Bu nedenle zorla okuduğumu söyleyebilirim. Tabii ki mitolojide tanrıların kendi aralarındaki konuşmaları, aile  yaşamlarındaki sohbetlerini, eğlencelerini yani yaşamlarının sosyal ayrıntılarını örneğin ne kadar ölümsüzlük nektarı içtiklerini nelerin sohbetini ettiklerini bilmiyoruz.

Roman bütün bu ayrıntıları sıkıcı bir şekilde anlatıyor. Kirke, roman boyunca monoloğa devam ediyor. Çok satanlar listesinde olmasının reklamlardan ibaret olduğunu düşünüyorum. Sıradan bir romandı benim için. Bana düşünsel bir katkıda bulunmadı. Felsefi hiç bir çıkarımda bulunamadım. Odysseia ve Argonautika efsanelerinde de adı geçer. Kardeşi Aietes’ten Altın Post’u almak isteyen Jason Argo gemisi ise yola çıkarak postu alarak tahta çıkmak ister.

Ben Kirke Kitap Konusu Ana Teması

Helios ile Okeanos’un kızıdır. Sarı saçlı, sarı gözlü, ince sesli ve hiç bir gücü olmadığı için sürekli olarak aşağılanır ve dalga geçilir. Tek dostu kardeşi Aietes’ir. Titan’dır. Özellikle babası güneş tanrısı olan Titan Helios Kirke’ye çok sert davranır hatta onu yakar. Herkesin kötü davrandığı Kirke, insanları yani ölümlüleri merak eder. Amcası Prometheus insanlara ateşi verdiği için cezalandırılırken o da oradadır. Âşık olduğu ölümlü gemici için büyük annesinden yardım isteyerek balıkçıya bereket getirir. Daha sonra yaptığı bir büyülü bitki karışımı ile sevdiği balıkçıyı ölümsüz bir tanrıya dönüştürür. Ölümsüz gemici kendini eş olarak seçmek yerine kız kardeşini seçince kız kardeşini de canavara dönüştürür.

Ben, Kirke Kitap İncelemesi Yorumu Özeti
Kirke – Circe

Kardeşi Aietes de büyücüdür. Güneş tanrısı babası bu durumu öğrenince onu yakar. Daha sonra Zeus ile görüşür. Zeus Aietes’in büyüyü iyilik için kullandığını ve tehlike oluşturmadığını, Kirke’nin ise tehlkeli olduğuna hüküm verir. Kirke bir adaya sürgün edilir. Erkekleri domuza çeviren Kirke adada hem adaya yolu düşenlerle hem de kehanetlerle uğraşmak zorunda kalır.

Resim: İngiliz ressam George Romney‘in 1782 tarihli Kirke tablosu

Yorumlar

WORDPRESS: 1
  • comment-avatar
    Serdar 10 ay ago

    Düşkıruıklığı.. Belli ki, ticari kaygılarla fazlaca şişirilmiş bir kitap. Okurken çok sıkıldım, çok zorladım kendimi. Akıcı değil, moton ve düşünsel derinlik yok, çok sıradan. Baştan sona, betimlemelerle boğulmuş..