Beni Adınla Çağır LGB Temalı BL Film

Ana SayfaGay LGBT Film

Beni Adınla Çağır LGB Temalı BL Film

Beni Adınla Çağır orijinal adıyla Call Me by Your Name kategorisindeki en iyi drama yapımı filmlerdendir.

Behind Cut 2022 LGBT BL Güney Kore Film (Movie)
Loev 2015 LGBT Temalı Drama Filmi
Benjamin 2018 LGBT Temalı BL Film

Beni Adınla Çağır LGBT Temalı BL Film. Call me by Your Name unutulmaz eş cinsel temalı dramadır. Call Me by Your Name 2017 (Bana Adınla Seslen) yılının en iyi gay temalı LGBT filmlerinden biri. Hatta unutulmaz filmler arasında yerini alacağı kesin bir film. Film BL (boys’ love), gay aşk, eş cinsel sevgili, ilk aşk, eş cinsel olmanın zorluğu gibi temaları içeriyor. Dramaya değer veren de zaten işte bu 1eş cinsel olmanın zorluğu” teması diyebiliriz.

Filmin içerdiği mesajlara kulak vermeliyiz. Filmin içindeki müzikler de gerçekten çok iyiydi. Piyano özellikle… Arkeolog Dr. Oliver, bir arkeolojik çalışma için kuzey İtalya’nın kenar kasabalarından birine gelir ve meslektaşı Prof. Perlman’ın evinde kalır.

Evin erkek çocuğu Elio, küçük kasabada kendini okumaya ve müziğe vermiş bir gençtir. Cinsel kimliğinden ürken Elio, Oliver ile yaklaşırlar. İkisi de ilginç bir ilişkinin içinde sanki kimliklerini yeniden keşfeder ve kendileri olurlar… Filmin verdiği mesaja odaklanalım ve müzikleri ile homofobinin drama dağınık ettiği zihnimizi yeniden inşa edelim. Film, biz insanlara unutulmayacak bir ders veriyor.

Beni Adınla Çağır Film İncelemesi Konusu

Film çok iyi ve evrensel mesajlar içeriyor. Film müziklerinin doğanın sakinliğine eşlik etmesi ve piyano dinletileri izleyicilerin içine dramanın işlemesini sağlıyor. Arkeolojik bir kazı için Dr. Oliver,  İtalya’nın kuzyindeki sessiz bir kasabaya gelir. Burada kazı çalışmasını yöneten  Prof. Perlman’ın evinde misafir olarak kalır. Evdeki genç erkek Elio, müzik özellikle piyano tutkunu ve okumayı seven bir gençtir. Eş cinsel bir birey olan Elio ile Oliver birbirlerine yaklaşarak en güzel duyguları yaşarlar. Tabii ki Elio’nun cinsel kimliğini bulması, keşfetmesi ve Oliver’ın evlenmek zorunda olması ortaya büyük bir dram çıkarır.

Yaşam ne kar uzun olursa olsun. Bir gün gitme vakti geldiğinde sanki hiç yaşamamış olacağız geriye bıraktığımız ise anılarımız, sevgilerimiz olacak. Oluşturduğumuz kültür ve insani değerler artık bir diğerinden nefret etmek üzere kuruldu. Filmler yaşamları, yaşanılanları dile getirmek için çok önemli…

Gerçekten de biz kimiz? Her şey, bütün güzellikler katı ve anlamsız kurallarımız yüzünden mahvolmak zorunda mı? Oliver ve Elio’nun öyküsü yaşamdan sadece ufacık bir an… Yaşam asla adil olmayacak… Eşitlik sadece ulaşılmaz bir ütopya olacak.

Beni Adınla Çağır Film İncelemesi Konusu
Beni Adınla Çağır

Filmden Alıntılar

Elio: Sen bana adınla seslen, ben de sana adımla sesleneyim.
Oliver: Elio
Elio: Oliver
Oliver: Elio
Elio: Oliver…

Prof. Perlman: İkinizin yaşadığı şeyin ne kadar nadide ve ne kadar özel olduğunu bilecek kadar akıllısın. Oliver, Oliver’dı işte. “Çünkü o, o idi…

Elio: …ben de bendim.”
Prof. Perlman: İkiniz de birbirinizi bulduğunuz için şanslısınız çünkü ikiniz de iyisiniz.
Elio: Bence o benden daha iyiydi.

Prof. Perlman: “Eminim o da senin için aynı şeyi söylerdi. İkinizin de iyiliğini gösterir bu işte. Hiç beklemediğimiz bir anda doğa ana bir katakulli çevirip en zayıf noktamızı bulur. Ama yanında olduğumu unutma. Şu an hiçbir şey hissetmek istemiyor olabilirsin. Belki hiçbir zaman bir şey hissetmek istemeyeceksin. Bu konuları benimle konuşmak istemiyor olabilirsin ama önceden açıkça hissettiğin şeyi yine hisset. Güzel bir arkadaşlık kurdunuz. Belki arkadaşlıktan da öteydi.

Size imreniyorum. Benim yerimdeki çoğu ebeveyn tüm bunların unutulup gitmesini ister. Oğullarının bu durumdan kurtulmasını ister ama ben o ebeveynlerden değilim.

Beni Adınla Çağır Film İncelemesi Konusu
Beni Adınla Çağır

Yaralarımız daha hızlı iyileşsin diye kendimizi hırpalayıp dururuz. 30 yaşına geldiğimizde de çökmüş oluruz. Ve yeni biriyle her başlangıcımız da kendimizden sunacağımız daha az şey kalır. Ama kendini bir şey hissetmemek için zorlamak veya hiçbir şey hissetmemek çok büyük kayıp olur.

Yersiz mi konuştum? O hâlde diyeceğim bir şey daha var. Şüpheleri gidermiş olur. Yaklaşmış olsam da asla sizin gibi bir şey yaşayamadım. Bir şey beni hep tuttu. Ya da engel oldu.

Hayatını nasıl yaşayacağın seni ilgilendirir. Sakın bunu unutma. Kalbimiz ve bedenimiz bizlere bir kereye mahsus verilmiştir. Şu anda kederlisin. Acı çekiyorsun. Bunu yok etme. Aldığın keyfi de öyle. Annem biliyor mu? Bildiğini sanmıyorum.”

Film puanlaması imbd

7.6
TOPLAM PUAN
Senaryo: 8
Oyunculuk: 8
Müzik: 7
Akıcılık: 7
Görüntü: 8
Beni Adınla Çağır çok iyi mesaj içeren bir film

Yorumlar

WORDPRESS: 0