Benim Üniversitelerim Kitap Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıModern Klasikler

Benim Üniversitelerim Kitap Özeti İncelemesi

Maksim Gorki otobiyografi üçlemesinin son kitabında 17 yaşında. Meraklı ve okumak isteyen bir geçn olarak yaşam üniversitesine devam eder.

Ömer’in Çocukluğu Muallim Naci Özeti İncelemesi
Nikola Tesla: Bir Dahinin Biyografisi Kitap İncelemesi
Çocukluğum Maksim Gorki Kitap Özeti İncelemesi

Benim Üniversitelerim Kitap Özeti İncelemesi. Maksim Gorki’nin otobiyografi üçlemesinin son kitabını da okudum. Daha doğrusu nedendir bilinmez son kitaptan başladım. Genelde bu huyum yüzünden kitapların büyüsünü bozarım. Çünkü kitapların son sayfalarını okumak gibi bir huym var, pek de iyi bir huy değil yani. Otobiyografiler her zaman ilgimi çekmiştir. Yeryüzünden silinen milyarlarca insan sanki hiç yaşamamış gibidirler. Ama otobiyografiler ya da kitaplar bize insanın varlığını kanıtlar. Bazen sanki geçmiş diğe bir şeyin olmadığını düşünürüm; geçmiş yaşanılmamış düşsel bir kurgu gibidir. Şimdilik bu düşüncelerimi bir kenara bırakıp, kita hakkında yazmak istiyorum.

Tatrışılmaz doğrularımızı yerle bir edecek kitaplar için buraya dokunun

Benim Üniversitelerim Kitap İncelemesi

Benim Üniversitelerim Kitap Özeti İncelemesi

Benim Üniversitelerim Maksim Gorki

Asıl adı Aleksey Maksimoviç Peşkov olan, Maksim Gorki 1868 yılında doğmuşutur. Yazar çok küçük yaşlarda çalışmaya başlamıştır. Rus devrimcilerindendir. Siyasi suçlardan hüküm giyip hapis yatmıştır. Sosyalist Rus edebiyatının en iyi yazarları arasındadır. Üçlemenin son kitabı Benim Üniversitelerim’i okurken çok zevk aldığımı söylemeliyim. İçinde insana ve yaşama dair anlatımların olduğu metinler her zaman hoşuma gitmiştir. Kitapta en çok hoşuma giden kısımlar felsefi tartışmalardı. İnanç, toplum, insan tartışmalarının geçtiği bölümlerin altını sarı renkle işaretledim. Normalde kitapları okurken beğendiğim yerleri çizmem. Beğendiğim yerleri dijital not defterime geçiriirm.

Rus toplulumun feodal beyliklerden ve toprak ağalığından Çar’ın yönetimine geçmesi de eşetiirlen konular arasında. O dönem Rusyasında en önemli olaylardan biri de buydu. Mujikler yani kölelikten kurtulup, tarla sahibi olan köylülere burada da rastladım. Rus klasiklerinde hep bahsedilir bu olaydan. Siyasi eleştiriler, toplumdaki eşitsizlik konuları; halkın sefaleti ve cahaleti gibi konuları okumak da heyecan vericiydi. Yazar, okumak öğretmen olmak istese de hayat üniversitesinde tanıştığı insnalardan ve karşılaştığı olaylardan da bir üniversite eğitimi almış gibiydi. Müthiş bir kitaptı. Çok beğendim ve etkilendim diyebilirim.

Benim Üniversitelerim Kitap Özeti İncelemesi

Benim Üniversitelerim

Kitabın Özeti

Üçlemenin son kitabında yazar 17 yaşındadır. Üniversite okumak için yollara düşer. Bir çok insnala tanışır. Bir fırında çalışırken diğer yandan da okumak hayalleri kuran Aleksey toplum içinde kendini eğitir. Cahil ve sosyal statüsü düşük; cahil insanalar arasında bilgelere de rastlar. Yazar her insandan, her olaydan bir şeyler öğrenir. Yaşamın acımaszlığını ve yaşamın çirkin yüzünü tecrübeleri ie öğrenir. Yaşam hiç de hayal ettiği gibi değildir. Yazarın çevresinde,  fakirlik, acımasızlık; siyasi baskılar; dini baskılar; suç işleyen insanlar vardır. Dahil olduğu alt gelir gurubu eğitimsiz yabani insnaların arasında yaşamayı öğrenek de zordur. Her şeyden sıkılıp kendini vurarak intihar etmeye çalışan yazar bunda başarılı olamaz. Yazgısının dışına çımayan Aleksey Maksimoviç, güçlü biri olmalıdır ve bilgili…

Kitap sayfa sayısı: 176 Okuma Süresi: 5 saat Yayın evi: İş Bankası Kültür Yayınları

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik Koruması