Benjamin Button’ın Tuhaf Hikâyesi Kitap Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Benjamin Button’ın Tuhaf Hikâyesi Kitap Özeti İncelemesi

Baba Button bebeğini görmeye odaya girince, yatakta beyaz sakallı, beyaz saçlı  yaşlı bir adam görür. Bu garip bebeği gizlemek için elinden geleni yapsa da olay kısa sürede yayılır.

Bir Kuzey Macerası Kitap Özeti Konusu İncelemesi
Sokak Kızı Maggie Kitap Özeti İncelemesi
Oz Büyücüsü L. Frank Baum Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Benjamin Button’ın Tuhaf Hikâyesi Kitap Özeti İncelemesi. Francis Scott Fitzgerald bu hikayeyi 1922 yılında yazar. Beyazperdeye uyarlandıktan sonra da artık bilmeyen kalmadı. Filmi tabii ki kitap anlatımı ile neredeyse alakasız diyebilirim. Kitap bir oturuşta bitirilecek bir anlatıma sahip. Aslında uzun zamandır okudum, okuyacağım dediğim ama nedense okumadığım altı üstü 52 sayfalık bir öykü.

Yaşılık, toplumun kendi saçma normlarına uymayanları dışlamaları gibi temaları da kaçırmamak gerekiyor. Bunları zaten yazacağım. Kitabın arka kapağında bir iki paragraf yazarın öyküyü yazarken esinlendiği söz de yazıyor. Edebiyat tarihçisi ya da edebiyat eleştirmeni değilim o kadar yazarı merak ettiyseniz vikipedi’ye bakın.

Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi Filmi (2008) The Curious Case of Benjamin Button

Baş rolde Brad Pitt’in olduğu film, çoğu yerde kitapdaki öyküyle aynı olmasa da kitaba yakın bir içerikte. Tabii ki öncelikle kitabı okumalı ve sonra filmini izlemeli, önerimiz her zaman bu yönde.

Benjamin Button’ın Tuhaf Hikâyesi Kitap Özeti İncelemesi

1860 ylında sosyal statü olarak çok iyi bir yerde olan Button ailesi heyecanlıdır. O zamanlar doğumlar evde yapılmasına rağmen mrs. Button hastanede doğum yapmayı planlarlar. Baba Button heyecanlıdır, oğlunu en iyi üniversitelerde okutup mensup olduğu seçkin topluluğun bir üyesi yapacaktır. Gurur duyacağı bir erkek çocuk sahibi olmak ister. Maryland Özel Hastanesi’nde doğum herçekleşir. Ama bir terslik vardır.

Baba Button bebeğini görmeye odaya girince, yatakta beyaz sakallı, beyaz saçlı yaşlı bir adam görür. Bu garip bebeği gizlemek için elinden geleni yapsa da olay kısa sürede yayılır. Bebeğe ilk önce Methuselah adını vermek istese de sonradan adını Benjamin koyarlar. Methuselah, 960 yıl yaşamış olan Nuh’un dedesidir ve Tevrat’ta adı geçer. Bu tuhaf yaşlı bebek de onun gibidir.

Benjamin Button’ın Tuhaf Hikâyesi Kitap Özeti İncelemesi
Benjamin Button’ın Tuhaf Hikâyesi

Daha fazla kitap, daha fazla aydınlık demektir. Tartışılmaz doğrılarımızdan kurtulmak ve daha fazla zihinsel bağlantı için kitap listesine bakabilirsiniz. Yukarıdaki butonları kullanabilirsiniz. Daha fazla aydınlığa ve bilince ihtiyacımız var.

Film ile tamamane değişiktir kitap. Kitapta ailesi Benjamin’i yanına alır, babası işine ortak eder. Yale’e kaydolur ama 50 yaşında gösterdiği için bu mümkün olmaz. Daha sonra çok genç biri ile evlenir. Bir tane çocukları olur. Gittikçe gençleşen Benjamin en sonunda torunu ile aynı yaşa gelecektir. En sonunda da bir bebek olarak ölecektir. Filmdeki gibi aşk hikayesi odaklı bir öykü değil.

Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi Ana Teması: Anlatmak İstediği

Toplumsal zorbalık diye bir şey vardır. İnsnalar kendilerinden olmayan her şeyi yabancı olarak görür. İlla her şey çoğunluğun istediği gibi olacaktır. Benjamin de sürekli dışlanır. Yaşlı haliyle de genç haliyle de sürekli olarak bir ucube gibi kendine davranılır. Çocuklar, yaşlılar, çirkinler hep aşağılanır. İnsnalar her zaman dış özelliklere bakar. Öykü, 2008 yılında David Ficher tarafından beyazperdeye uyarlandı. Başrolde ise Brad Pitt ve Cate Blanchett var.

Yorumlar

WORDPRESS: 0