Beyaz Diş Kitap Konusu İncelemesi ve Özeti

Ana SayfaKitap YorumlarıModern Klasikler

Beyaz Diş Kitap Konusu İncelemesi ve Özeti

Beyaz Diş Kitap İncelemesi Yorumu ve Özeti Jack London'ın vahşi doğada yaşamda kalmaya çalışan bir yavru kurtun muhteşem yaşam mücadelesini anlatan romanı. Mutlaka okunmalı

Yürümek Henry David Thoreau Kitap Konusu İncelemesi
Demir Ökçe Jack London Kitap Özeti İncelemesi Yorumu
Kuyu ve Sarkaç Edgar Allan Poe Konusu Özeti

Beyaz Diş Kitap İncelemesi Yorumu ve Özeti. Yıllar önce Beyaz Diş’i ilk okuduğumda “böyle bir macera olamaz” demiştim. Kitap kitaplığımdaki en iyi kitaplar rafına yerini almıştı. Jack London’ın galiba sevmediğim ve bitmesi için kendimi zorladığım tek kitabı Âdem’den Önce romanıydı. Orada da bilindik vahşi doğa, içgüdü, yaşamda kalma mücadeleleri vardı. Yıllar sonra Beyaz Diş’i tekrar okudum. Hikâyeyi genel olarak hatırlasam da ayrıntıları unutmuştum. Ayrıntılarla birlikte tekrar iki günlük bir okumada kitap bitti. Bir inceleme, kitap yorumu yapmak gerekliydi. Daha önce incelemesini yaptığım Jack London kitapları BURADA

Beyaz Diş Kitap Konusu İncelemesi ve Özeti

Jack London’ın romanlarındaki vahşi doğa temasını, Deniz Kurdu, Vahşet’in Çağrısı, Âdem’den Önce adlı okuduğum kitaplarında görmüştüm. Zaten yazarın okuduğum altı kitabında da doğayla, yaşamla, insanlarla, toplumsal ve yönetimsel sistemle insanın mücadelesi vardı. Sosyalist düşünceli biri olarak bu düşüncesini çoğu romanında okumak mümkün. Zaten yazarı bu kadar orijinal kılan da bu siyasi duruşu olsa gerektir. Vahşetin Çağrısı romanındaki öyküye çok benzer bir konu karşımıza çıkıyor. Beyaz Diş romanında da evrim teorisi, atalardan miras alınan içgüdüler karşımıza çıkıyor. Güçlünün her zaman güçsüzü ezmesi, gücünün yetmediği karşısında susup, gücünün yettiğini parçalayan köpekler vardır. İnsanların dünyası da aslında böyledir. Vahşidir. Vahşiyiz.

Beyaz Diş Kitap İncelemesi Yorumu ve Özeti
Jack London Beyaz Diş

Bir köpeğin yaşamını daha yavruluk döneminden yetişkinliğe kadar, başında geçenleri okuyunca sanki olayları canlı izliyormuşum gibi geldi. Romanda inanılmaz gerçekçi bir anlatım vardı. Bir köpeğin hem vahşi dünyaya, hem vahşi genlerine; insanlara karşı yaşamda kalma macerası çok inandırıcı bir şekilde anlatılmış ki daha iyi bir anlatım düşünemiyorum. Beyaz Diş sadece kurt değildir aynı zamanda kanında köpek genleri de taşır. İnsanlara bağlanmayı, insana ve güce saygı duymayı, sadakati de öğrenen kurt köpeği bize yaşamın farklı bir boyutunu gösteriyor. Bir köpeğin yaşamından çok aslında bizim dünyamızın da onun dünyasından bir farkı yoktur. Beyaz Diş’in hayran kaldığı “tanrılar” yani insanlar kuralsız iken vahşi dünyada bile bir kural var. Ama öyle bir an gelir ki “tanrılar”ın kuralları her kuralın üstündedir.

Beyaz Diş Konusu ve Yorumu

Vahşi doğada, yaşam mücadelesi veren insanların kamplarına saldıran ve köpekleri boğan Tek Göz ve Dişi Kurt ilk önce Henry be Bill adındaki iki kuryenin kamp yaptıkları yerde onları taciz edip, köpeklerini yiyerek dikkati üzerlerine çekerler. Bu iki köpeğin yavrularından biri de gri köpektir. Babası kurt annesi köpek olan gri yavru vahşi doğayla daha çok küçükken tanışır. İki köpek Henry ve Bill’e saldırıp onları adeta yok ederler. Daha sonra başka kamp alanlarına da saldırılarken kızıl derili kampına yaklaşan yavru ve anne kurt aslında tanıdıktır. Anneyi hemen tanırlar o daha önce kaçan kızak köpeğidir. Yavrunun dişleri bembeyaz olduğundan Beyaz Diş adını alır.

Vahşi Doğa ve Yaşam Mücadelesi

Beyaz Diş daha bir yavruyken bile içindeki vahşi kurt tarafı ile köpek tarafı arasında kalmıştır. Sürekli el değiştirir, satılır. Defalarca kamp alanını terk eder, diğer kurtlarla savaşır. Her defasında kazanır ve her kaçtığında sahibine geri döver. Bu vahşi ve canavar kurt kızağa sürülür her işi yapar. Bütün kurtlar kızak köpekleriyle girdiği kavgaları yener. Sadece insana karşı güçsüzdür. Defalarca satılan ve canavar olarak tanınan bu vahşi köpek sonunda Güzel Smith adında bir adamın satın alması ile artık dövüş köpeğidir. Bahisleri hep kazanan Güzel Simith en sonunda bir buldok köpeği ile karşı karşıya getirilir perişan haldeki zavallı köpeği Weedon Scott adında biri kurtarır. Güzel Simith’e dersini veren Weedon Beyaz Diş’in yeni sahibidir. Kurt artık sevgiyi, sahiplenmeyi, köpeklik tarafını ve şehir yaşamını keşfedeceği yeni bir maceraya girecektir.

4.0
TOPLAM PUAN
Genel Kitap Puanlaması
Beyaz Diş Puanlaması

Yorumlar

WORDPRESS: 0