Beyaz Geceler İncelemesi Özeti Konusu

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Beyaz Geceler İncelemesi Özeti Konusu

Beyaz Geceler, gün ışığının 24 saat havayı aydınlattığı gecelerde bir gencin dört günlük aşkını ve yalnızlığını anlatır.

Yakıcı Sır Stefan Zweig Kitap Özeti İncelemesi
Pastoral Senfoni Kitap İncelemesi Konusu Yorumu Özeti
Eylül Romanı Özeti Konusu İncelemesi ve Karakterleri

Beyaz Geceler İncelemesi Özeti Konusu kitap değerlendirmesi. Fyodor Mihayloviç Dostoyevski romanıdır. Beyaz Geceler (Bir Hayalperestin Hatıralarından) aslında kitaba adını veren öykü, kitapta başka öyküler de var. O öyküler şunlar: Başkasının Karısı, Noel Ağacı ve Nikâh, Haysiyetli Hırsız, Yufka Yürekli. Aslında sıradan bir öykü olasına rağmen bu öyküyü bu kadar popüler yapan neydi? Yıllar önce okuduğum kısa öyküleri tekrar okuyorum.Gogol, Çehov, Tolstoy ve Dostoseyski öykülerini tekrar okumak çok iyi geldi. İlk okuduğumda galiba çok yüzeysel bir okuma yapmıştım. Dünya klasiklerini, incelemek ve değerlendirmek öyle kolay bir şey değil. Ben sıradan bir okurum. İnceleme ve değerlendirmelerim de sıradan ve kişisel olacak.

Ruhunuza dokunacak, zihninizi aydınlatacak mutlaka okunması gereken kitaplar için site menüsüne bakabilirsiniz. Yukarıdaki düğmelere dokunarak hızlıca en iyi kitaplara erişebilirsiniz. Ne düşündüğünüzü merak eidyoruz, yorum yazmayı unutmayın.

Beyaz Geceler İncelemesi Özeti Konusu
Beyaz Geceler

Beyaz Geceler İncelemesi ve Konusu

Beyaz Geceler, güneşin bir türlü batmadığı geceleyin de şehrin aydınlık olduğu yaz mevsiminde geçer. Gecelere bu yüzden “beyaz” denilmiştir. Bu ad da oldukça romantiktir. Dostoyevski’nin o dönemim modasına uyarak yazdığı romantik öykülerden biri olarak eleştirmenler tarafından eleştirilmiş. Kitapta 28 yaşındaki genç yani romanın hayalperestinin aslında Dostoyevski olduğu söylenir. O dönemin öykülerinde adını sıkça duyduğumuz Rusya’nın 19. yüzyıldaki en meşhur Neva (Nevski) bulvarı, yalnızlıktan, şehrin ve insanların eleştirisi ile başlar roman. Hayalperest işte böyle bir karmaşık düşünceler içinde yürürken Nastenka ile karşılaşır. Aşk üçgeni gibi bir tuhaf âşık olma durumu ortaya çıkar. Eleştirmenler ve dolayısıyla okur olarak ben de Nastenka’nın aşkından şüphe duydum. Hem aşkını bir yıldır bekleyeceksin hem de ilk tanıştığın erkekle aşk oyunları oynayacaksın!

Öykü 6 bölümden oluşuyor ilk 4 bölüm tanışma, birbirlerinin yaşamını tanıma, sevgilinin gelişi ve diğer iki bölümden oluşuyor. Aslında bakıldığında sıradan bir öyküdür. Peki bu kadar popüler olmasının nedeni nedir? Öyküden ilham alınarak 20 yy ortalarından beri filmler yapılmış, birçok yazara ilham olmuş ve romanlar yazılmış. Dolayısıyla bu sıradan öykü, Dostoyevski’nin diğer öykülerinin üzerine çıkmış. Öykü tek başına da kitap olarak baskısı var. Ama daha çok ilk paragrafta yazdığım dört öykü ile beraber baskısı yapılıyor. Tuhaf, ne için olduğu bilinmez bir aşk öyküsünün yanı sıra Nastenka’nın o ilginç yaşamını ninesi ile beraber yaşamasını, tuhaf âşk ile arkadaşlık arasındaki duyguları okurunu etkiliyor.

Beyaz Geceler Özeti

Evinden hiç çıkmayan, ninesinin kendisine çengelli iğne ile bağladığı Nastenka genç ve yakışıklı üst komşusuna âşık olur. Âşığı fakir olduğuju söyle ve durumunu düzelmesi için bir sene isteyerek gider. Nastenka tam bir yıllık bekleme süresini dolduracakken bir genç ile tanışır. Sevgilisinden ümidini kesmek üzere üzere olan Nastenka yeni tanıştığı gençle aralarındaki  bağın bir aşka dönüştüğünü anlar. Eğer bir yıldır beklediği sevgilisi gelmezse romanın başkişisi yani hayalperest ile evlenecek, onun sevgilisi olacaktır. Bir yandan âşığını beklerken bir yandan da içindeki çıkmazları aşmaya çalışır. Genç adam ise şehirden, yalnızlıktan kaçmak için bu aşka muhtaçtır.

Kitap puanlaması

3.0
TOPLAM PUAN
Genel Paunlama
Beyaz Geceler İncelemesi Özeti Konusu

Yorumlar

WORDPRESS: 0