Beyin Senin Hikayen Kitap İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıPopüler Bilim Kitapları

Beyin Senin Hikayen Kitap İncelemesi

İnsanın bütün gerçekliği ve dünyamız hatta evrenimiz beynimizin içinde mi oluşur? Biz kimiz? Gerçeklik nedir?

Dostoyevski Sendromu Zeki Olma Hastalığı Nedir?
Müzikofili Müzik ve Beyin Öyküleri Kitap İncelemesi
Karısını Şapka Sanan Adam Oliver Sacks Kitap İncelemesi

Beyin Senin Hikayen Kitap İncelemesi. David Eagleman’ın bilindik kitaplarından biri. Kitabın konusu ve içeriğini aşağıda eleştireceğim. Epeyce saydırdığım bir kitap. Kitabı 2019 yılında kitaplığıma katmıştım. Bu yazıyı hangi mevsimde ya da yılda okuyorsun bilmiyorum ama ben yaz mevsiminden yazıyorum. Bilgisayarımı alıp odanın değişik yerlerinde göçebe gibi dolaşıyorum. Günün bu saatlerinde, yani ikindi vaktinde odamın içi cehennem gibi sıcak oluyor. Bu sıcakta ne kadar düzgün cümleler kuracağımı da bilmiyorum. Şimdi beynimizi çalıştıralım biraz. 🙂

Kitaba verdiğim yıldız

Değerlendirme: 3 / 5.

Beyin Senin Hikayen Kitap İncelemesi

Beyin Senin Hikayen Kitap İncelemesi

David Eagleman Beyin Senin Hikayen

Beyin Senin Hikayen kitabının incelemesi ve sonrasında da içerik hakkında bir şeyler yazacağım. Yazarın Incognito Beynin Gizli Yaşamı adlı kitabını okuduysanız üzüleceksiniz. Çünkü bu kitap neredeyse aynı konuyu işliyor. Sadece konu değil verilen örnekler, araştırmalar, deneyler bile aynı. İki kitap arasındaki farlılık, bu kitabın son iki bölümü olabilir. Size tavsiyem bu kitabı değil de Incognito‘yu okumanın yöneünde olacaktır. Ama iki kitabı da okuyabilirsin, siizn için tekrar olur.

Kitabın anlatımı inanılmaz basit. Nöropsikoloji, beyin, bilinç, duyular, yapay zeka, özgür irade gibi konuları az çok biliyorsanız bu kitabı okuayın. Daha doğrusu yazarın bahsettiğim iki kitabını da okumayın. Sebebini söyleyecek olursam eğer konular çok yüzeysel. Popüler bilim kitapları elbette çok derin anlatım içermez. Ama bu kitaptaki anlatım, gerçekten Vikipedi basitliğinde, sevmedim. Diğer kitap da basitti ama en azından temel sevide popüler bilgi sunuyordu.

Beyin Senin Hikayen Kitap İncelemesi

Beyin David Eagleman

Kitap içeriği ve Özeti

Kitap altı bölümden oluşuyor. Gerçeklik nedir? Sorusunun cevabını yazar araştırma örnekleri ve beyin hastalıkları ile veriyor. Gerçeklik aslında beynin ürettiği bir algıdır. Yaşamımız beynimizde olup biter. Dış dünya diye bir şey aslında yoktur. Nasıl karar veririz? İnsan beyni karar ve kontrol vermede özgür iradeye sahip midir? Beyinde her şey algoritmalar ve programlar ile mi yönetilir? İnsanın yaşamının neredeyse çoğunluğunu beyin otomatik bilinçdışı ile yönetir. Kitabın son bölümünde kime dönüşeceğimiz konusu var. Bilinç ve beynin gizemleri çözlüp insan ömrü uzayacak mı? Ya da kendimizi sürekli modifiye edecek teknolojiler geliştirip sonsuza dek yaşayabilecek  miyiz? Yapay zeka ile insanın birleşimi sonucu ne tür bir yeni insan doğacak?

Kitap sayfa sayısı: 272 Okuma süresi: 5 saat Yayın evi: Domingo Yayın evi

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik Koruması