Bilinç ve Beyin Stanislas Dehaene Kitap İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıPopüler Bilim Kitapları

Bilinç ve Beyin Stanislas Dehaene Kitap İncelemesi

Bilinç ve beyin nasıl işler? İnsanın tüm hareketleri bilinçli midir? Bilinçaltı insanı ne kadar yönetir?

Görünmez Goril Kitap Özeti İncelemesi Yorumu
Homo Deus Kitap Özeti İncelemesi Alıntılar
Düşünce Beden Enerjisi Ruh ve Çakralar

Bilinç ve Beyin Stanislas Dehaene Kitap İncelemesi. Bilim sadece nöroloji alanında değil onlarca alanda ilerlemeye devam ediyor. İnsan beyni gizemini korumaya devam ediyor. İnsanı yöneten, bir benlik ve bilinç kazandıran ise beynidir. 100 milyar nöron ağının içinde hiç durmadan birbiriyle iletişim halindeki bağları anlamak kolay olmasa gerek. Bu alanla sadece popüler bilim yazarları ilgilenmiyor. Son yıllarda bilincin işleyişini, bilince sahip yapay zekaya sahip makinelerin konu edildiği filmler izledik. İnsan bilinçli bir varlıktır, der dururuz. “Bu insan da çok bilinçsiz” deriz. Beynimiz bize sadece bilinç değil içinde yaşadığımız anlamlı bir dünyayı da verir. Gerçeklik ise yine beynimizin bir oyunudur. Bu konuyla ilgili okuduğum kitapları bir tavsiye listesi niteliğinde paylaşıyorum, aşağıya bir bağlantı ekleyeceğim. Daha fazla nörobilim kitabı için buraya dokunun.

Bilinç ve Beyin Stanislas Dehaene Kitap İncelemesi

Bilinç ve Beyin Stanislas Dehaene Kitap İncelemesi
Stanislas Dehaene Bilinç ve Beyin 

Konumuz aslında çok popüler bir konu. Geleceğin insanı yani bir üst versiyona evrilmiş ya da güncellenmiş insan beyni tamamen keşfetmek zorunda. Kitabın özetini çıkaracağımı sanmıyorum. Bir roman kitabı olsa tamam ama popüler bilim kitabının özeti olmaz. Kitap içeriğinden bahsedeceğim. Öncelikle kitapta bol bol psikolojik deneylerden bahsediliyor. Yine zihin ve bilinç hakkında antik Yunan filozoflarının düşünceleri, modern felsefenin tanımları da güzel bir özet oluşturuyor.

Bilinç ve Beyin Stanislas Dehaene Kitap İncelemesi
Bilinç ve Beyin

Beynimizin ne kadarını kullanıyoruz? Bilinç dediğimiz şey nedir? İnsan bilinçsiz yaşayabilir mi? Kitapta özellikle vurgulanan bilgilerden biri insanın çoğu hareketinin bilince gerek kalmadan yapılmasıdır. İnsan bilinçsiz ya da bilinçaltı ile algılarla yaşıyor. Beynimizi kandırmak da çok kolay. Beyin milyarlarca bağlantısı bulunan sinir ağları ve beyin salgıları içinde çalışıyor. Kitabın ana konusu olan insan bilinci ve beynin içinde yaşadığımız dünyayı algılama biçimidir. İnsanın gerçek diye inandıkları, bilinçli farkındalık dediği şeyler aslında beyindeki elektrik sinyallerinden başka bir değildir. Tüm gerçekliğimiz, korkularımız, iyi ve kötü yanlarımızı beynimizde yaşıyoruz. Her şey orada vücut buluyor. 

Yorumlar

WORDPRESS: 0