Bilinmeyen Adanın Öyküsü Kitap Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıModern Klasikler

Bilinmeyen Adanın Öyküsü Kitap Özeti İncelemesi

Körlük, Görmek kitapları ile de tanına 1998 Nobel Edebiyat Ödüllü, Jose Saramago'nun insanın kendisini bulmasına dair öyküsü

Yaşam Beklentimiz Ne Olmalı? Beklenti Arttırma Yolları
İnsan Neyle Yaşar İnceleme Özeti Konusu
Montaigne Denemeler Kitap Yorumu ve Alıntılar

Bilinmeyen Adanın Öyküsü Kitap Özeti İncelemesi. Jose Saramago’nun öyküsüdür. Yazar Körlük ve Görmek adlı kitapları ile de tanınıyor. Körlük beyazperdeye uyarlanmıştı. 1998 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Saramago, Portekizlidir, 1922 yılında doğan yazar Baltasar ile Bilmunda adlı romanıyla adını duyurmuş. Daha önce Körlük kitabının özetini ve incelemesini burada yapmıştım. Bu kitaptaki öyküye eşlik eden çizimler konuyu adeta canlandırıyor. Bir oturuşta okunacak, çocuk kitabı tadında ama bana göre çok ince anlamlar içeren bir kitap. Ayaklarımı uzatıp, içecek bir şeyler eşliğinde okuduğum kitabı beğendim.

Kitaba yıldızlı puanım

Değerlendirme: 5 / 5.
Bilinmeyen Adanın Öyküsü Kitap Özeti İncelemesi

Bilinmeyen Adanın Öyküsü

Bilinmeyen Adanın Öyküsü Kitap Özeti

Bir adam kralın kapısını istek kapısından çalmış. Sarayın daha yüzlerce kapısı varmış. Ama kral daha çok armağanların verildiği kapıda dururmuş. İstekler kapısı ile ilgilenmek ise yardımcılarının işiymiş. En yukarıdaki devlet görevlisine giden yardım talebine geri dönüş yapılabilmesi için herkes kendi altına emir verirmiş. Kapıyı en son temizlikçi açarmış. Bir gün garip bir adam kralla görüşmek istediğini ve isteğini sadece ona söyleyebileceğini hizmetçiye bildirir. O da görev ve makam hiyerarşisine göre krala en yakın katibe kadar bu durumu bildirir. Adam olumsuz cevap alır. Kralla görüşmek için hediyelerin verildiği kapıya gitmek gereklidir. Adam bir battaniyeye sarılıp kapının önünde yatınca kral mecbur gelmek zorunda kalır.

Bilinmeyen Adanın Öyküsü Kitap Özeti İncelemesi

Bilinmeyen Adanın Öyküsü

Adam kraldan bir gemi ister. Gemiyle bilinmeyen adayı keşfedecektir. Kral itiraz eder: bütün adalar zaten keşfedilmiştir. Bu gereksiz bir iştir. Adamın karşısında dayanamayan kral, bu kapıda geçirdiği her dakikada hediyeler kapısındaki hediyeleri kaçırdığını düşünerek “tamam”der. Adama bir kartvizit yazar ve adamı tersaneye yollar. Adamın peşine kapıyı açan hizmetçi de düşer. O da işinden bıkmış yeni maceralar arıyordur. 

Kitap tavsiyeleri

Ölmeden önce okunacak, zihin aydınlatan, ilham veren kitaplar için TIKLA

Kitabın İncelemesi, Yorumu

Bilinmeyen Adanın Öyküsü bize der ki: bilinmeyen aslında bizim içimizdedir. Bazen kendimizi hatta en yakınımızdakini bile göremeyiz. Bazen aradığımız uzaklarda değildir. Bazen de bilinmez aslında kendimiz oluruz, bilinmez içimizdedir. Bilinmezi aramaya çıktığımızda kendimizi aramış oluruz. Bilinmez Ada adını alan gemi de aslında kendisini aramaya çıkmıştır.

Bilinmeyen Adanın Öyküsü Kitap Özeti İncelemesi

Bilinmeyen Adanın Öyküsü

“Bilmiyor musun ki kendinden dışarı çıkıp kendine bakmadıkça kim olduğunu asla bilemezsin…” Sayfa 36

Kitap Sayfası: 64
Toplam okuma saati: 30 Dakika
Yayın Evi: Kırmızı Kedi Yayın Evi

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik Koruması