Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıModern Klasikler

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu Özeti İncelemesi

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, yıllar sonra âşık olduğu adama gizemli bir mektupla sırrını ve yaşamını anlatan kadının öyküsünü antır

Kürk Mantolu Madonna Yorumu Konusu Özeti
Dokuzuncu Hariciye Koğuşu İnceleme Yorum Özeti
Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat Özet İnceleme

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu Özeti İncelemesi, yorumu. Stefan Zweig’ın en çok okunan öykülerinden biridir. Biraz da popüler kültürün, yayın evlerinin ve online kitapçıların reklamları ile Zweig ülkemizde popüler bir yabancı öykü biyografi yazarıdır. Biyografi kitapları öyküleri kadar ilgi görmemesi de benim her zaman ilginç bulduğum bir olaydır. Zweig, çok iyi bir psikolojik analiz ustasıdır. Öyküleri hem canlı hem de derin ruh hallerinin tasvirleri ile doludur. Popüler kültürün dayatmasının dışında özgün bir şekilde okununca, Satranç, Amok Koşucusu, Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Bir Çöküşün Öyküsü gibi öyküleri benim için en iyi öyküyü ve anlatımı içeriyor.

Kitaba verdiğim yıldızlı puan

Değerlendirme: 3 / 5.
Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu Özeti İncelemesi

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu Özeti

Öykü tanınmış roman yazarı “R”nin aldığı gizemli bir mektupla başlar. “R” yıllar önce tanıştığı ve birlikte olduğu; asla hatırlamadığı bir kadından gelen mektupla adeta sarsılır. Daha ergen bir kızken bir kızken apartmanlarına taşınan yazara aşık olan mektup göndericisi kadın yaşamını anlatır. Yazara nasıl âşık olduğunu onunla beraber olmak için neler yaşadığını, nelerden vazgeçtiğini ve ne hallere düştüğünü anlatır. Yazara yakın olabilmek için her şeyi yapan kadın yetişkinliğinde yazara yakın bir yerde oturur.

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu Özeti İncelemesi

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu

Zamanla yazarın peşinden düşüp onunla ilişki yaşar. Yıllar içinde yazarla defalarca görüşür. Ama bu görüşmelerinde artık o bir hayat kadını bir seks işçisidir. Gönderdiği mektupta her şeyi anlatır. Çocuklarını. Onların çocuğunu…

Stefan Zweig Kitapları

Daha fazla Zweig kitabı okumak ister misin? Yazarın en iyi 10 kitabı için TIKLA

Kitabın İncelemesi ve Yorum

Kitabın incelemesine gelince: çok çabuk biten bir kitap. Kitabı okuyalı uzun zaman olsa da siteye eklemem ve bir yorum yazmam epeyce zaman aldı. Popüler kültürün bir ürünü olmamak için ben de bu sayfayı yayına almayı geciktirdim. Kitapta Zweig, toplumun kadına bakış açısını çok iyi anlatmış. Yaşamı zorluklar içinde olan ve seks işçiliğinden başka bir çaresi kalmayan kadın ve o kadına diğer insanların acımasız bakış açıları. Yine aşk için bu kadar fedakarlık yapmak gerekli midir? Bir kadın kendini görmeyen bir erkek için bu kadar sıkıntıya katlanıp yaşantısını bir drama haline neden getirir? Her zaman ki gibi Zweig çok iyi psikolojik analizler ve değerlendirmeler yapıyor.

Kitap Sayfası: 68
Toplam okuma saati: 1 Saat
Yayın Evi: İş Bankası Kültür Yayınları

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik Koruması