Bilmemek Not Knowing LGBT Eşcinsellik Temalı Türk Filmi

Ana SayfaGay LGBT Film

Bilmemek Not Knowing LGBT Eşcinsellik Temalı Türk Filmi

Gizlice çekilen ve hiç bir anlam ifade etmeyen bir fotoğraf yüzünden takım arkadaşları onu gay olmakla suçlar. Eşcinsel birini takımda istemezler. Umut'a eşcinsel olmadığını söylemesini aksi halde takımdan ayrılmasını isteyip zorbalık yaparlar. Aslında Umut'un cinsel yönelimini kimse bilmez. Her şey varsayımdır.

Hello Stranger: The Movie BL Film
Wildhood (2021) LGBT, Drama, Filmi
Moneyboys 2021, Tayvan LGBT Temalı BL Film

Bilmemek Not Knowing LGBT Eşcinsellik Temalı Türk Filmi 2021 Türk yapımı film 1s 35dk uzunluğunda. LGBT, eşcinsellik, homofobi, toplumsal ayrılıkları konu alan yapım özellikle eşcinsel nefretini konu ediniyor. Türkiye’de eşcinsel karakterlerin oynadığı film-dizi ya da BL (boys’ love) yapımları görmek şu anda imkansız. Film tabii ki eşcinsel aşk, LGBT gay aşk filmleri kategorisinde değil. Daha doğrusu başrolde iki eşcinsel yok. Adı üstünde her şey şüphe üzerine, olmayan bir şey üzerine inşa ediliyor. LGBT temalı (konulu) drama daha başka toplumsal sorunlara da kısa kısa değiniyor. Film Giant Little Ones 2018 ile benzerlik gösteriyor. Sanki 2018 yapım filmin farklı bir versiyonu gibi. Konu pek orijinal sayılmaz.

Daha çok LGBT, gay temallı film, dizi, belgeseller, Netflix, Prime Video yapımları için; Asya LGBT BL yapımları ve saha fazlası için site menüsüne bakabilirsiniz. Yukarıda hızlı düğmeler ile temel kategorilere yönlenebilirsiniz.

Bilmemek Not Knowing LGBT Eşcinsellik Temalı Film Konusu

Üniversite sınavlarına hazırlanan Umut, okulda su topu oyuncusudur. Bu sporu çok iyi yapan bir sporcu olarak burs kazanıp üniversitede Amerika’ya gitmesini ailesi ister. Babası, iş yerinde genel müdür pozisyonuna getirilir. Fakat hiç sözü geçmez ve patron tarafından sürekli aşağılanır. Bütün hıncını ailesinden alır. Annesi ise idealist bir devlet hastanesi doktorudur. Selma, ailenin miras işlerini yargıya taşımadan halletmek için ağabeyi ile kavga ederken Umut okulda zor günler yaşar.

Bilmemek Not Knowing LGBT Eşcinsellik Temalı Türk Filmi
Bilmemek Not Knowing

Gizlice çekilen ve hiç bir anlam ifade etmeyen bir fotoğraf yüzünden takım arkadaşları onu gay olmakla suçlar. Eşcinsel birini takımda istemezler. Umut’a eşcinsel olmadığını söylemesini aksi halde takımdan ayrılmasını isteyip zorbalık yaparlar. Aslında Umut’un cinsel yönelimini kimse bilmez. Her şey varsayımdır. Homfobik arkadaşları belki de onu boşuna suçlarlar. Fakat Umut arkadaşlarının kendisini hesaba çekmelerine izin vermez. Ne eşcinsel olduğunu kabul eder ne de reddeder. Çünkü bunu sorgulamak saçma bir şeydir.

Bilmemek Not Knowing LGBT Eşcinsellik Temalı Türk Filmi
Bilmemek Not Knowing

En yakın arkadaşı da dahil olmak üzere herkes eşcinsellik üzerinden nefret kusarken Umut kaybolur. Nerede olduğunu kimse bilmez. Arkadaşları yaptıklarına pişman olurlar. Eşcinsel olmasının önemsiz olduğunu, herkesin istediği gibi olduğu kişiyi yaşaması gerektiğini söylerler. İş yerinde sözü geçmeyen baba Sinan evde karısı ve çocuğuna karşı katı tutumundan pişmanlık duyar. Polis aileyi arar. Umut’a benzeyen bir ceset bulunur. Aile teşhis edecektir. Fakat film burada biter.

Bilmemek Not Knowing LGBT Eşcinsellik Temalı Türk Filmi
Bilmemek Not Knowing

İnceleme Yorum

İzleyici “Bilmemek” üzere filmden ayrılır. Acaba o ceset kimindi? Zaten bütün eşcinsel nefreti, Umut’un uğradığı ayrım da tamamen bilinmez üzerine kurulmuştur. Umut, belki eşcinseldi belki de değildi aslında cinsel yönelimi hiç önemli değildi. Önemli olan bir diğerine olan bakış acısıydı. Her şey nasıl düşündüğümüz ya da yaşadığımızda, cinsel yönelimlerde, ait olduğumuz ülkeye, ırka, sosyal statüye bağlı değildi her ye yaşamı nasıl imgelediğimizde gizliydi. Film fazla akışkan olmayan, ağır bir havaya sahip olsa da ortalamanın üzerinde oyunculuk. Fakat koç ve yüzme takımı biraz fazla zorlama olduğu görülüyor. Bu tema zaten çoğu LGBT temalı filmde kullanıldı. Yine koç neden o kadar sert ve gereksiz bağırıyor o da ayrı bir şey.

Puanlama IMDb

6.5
TOPLAM PUAN
LGBT Tema: 7
Drama Tema: 6
Sosyal Mesaj: 7
Oyunculuk: 7
Akıcılık: 6
Görüntü: 6
Bilmemek Not Knowing LGBT Eşcinsellik Temalı Türk Filmi

Yorumlar

WORDPRESS: 0