Bir Başkadır Dizi Yorumu Konusu ve Özeti

Ana SayfaFilm Dizi

Bir Başkadır Dizi Yorumu Konusu ve Özeti

Bir Başkadır Dizi Yorumu Konusu ve Özeti Netflix'in en iyi Türk yapımı dizisi olmaya aday mı? Ülkemizin gerçeklerini yansıtan bir drama

Ragnarok ve Thor’un Devlerle Savaşı Netflix Dizisi
Special Netflix Gay LGBT Temalı Tv Dizisi
Don’t Look Up Filmi İnsanlığın Halini Anlatan Film

Bir başkadır dizi yorumu konusu ve özeti. Netflix, Türkiye dizileri bir türlü yerine oturmuyor hep eksik bir şeyler oluyordu. Özellikle süper kahraman dizisi ya da gizem bilim-kurgu karışımı Roman uyarlamaları hep birbirinin kopyası diziler gibiydi Bir Başkadır dizisi ile Netflix bu defa izleyicisine özgün bir yapım etkileyici bir drama ile geldi. Dizi bu defa tuttu. Oyunculuk özelikle üst seviyede. Görüntü yönetimi de iyiydi. Tabii ki şarkılar. Neredeyse çoğu kimsenin bilmediği ama fantezi müziğin en eski icracılarından Ferdi Özbeğen dizi sonlarında hikâyeye gerçekçilik kattığını düşünüyorum.

Dizi yorumu

Yukarıda aslında kısa bir yorum yaptım. Dizinin görüntü yönetimi çok iyiydi. Yabancı dizi ya da filmlerde gördüğümüz türden insanı etkileyen bakış açılarını gördük. Mekânlar ya da insan hareketleri, bakışmalar, el-yüz hareketleri; bir ağacın usulca sallanışı, boş bir yol, hiç görmediğimiz bir açıdan bir ortamı izlemek öyküye inanılmaz derinlik katıyor.

Ferdi Özbeğen adını ilk defa bu dizide duyanlar yine çok iyi bir sanatçıyı da keşfetmiş oldular. Dizinin sonunda sanki 4-5 dakikalık Görüntüler ayrı bir dizi daha izliyor gibi bir his veriyor insana.  Oyunculuk ise abartmak istemem ama ödüllük oyunculuk vardı. Diziye % 100 içsellik ve gerçek bir drama katan senaryo konudan çok oyunculuktu.

Bir Başkadır Dizi Yorumu Konusu ve Özeti

Bir Başkadır Netflix

Dizide çok modern yaşamı olan Peri’nin nasıl ayrımcı, yıkıcı ve ön yargılı olduğunu izlerken; Meryen’in de başı örtük ve muhafazakar olmasına karşın ön yargısız olduğunu, saf ve  temiz yürekli olduğunu izledik. Her insanın bir sırrı yaşamdan özel beklentileri vardır. Gerçeklerle yüzleşmek ve her insanı kendi dünyası içinde özel kabul etmek gerekli. Dizinin sonunda herkesin sırları ortaya çıkarken, yaşamlarındaki çıkmazlarla; iç hesaplaşmalarını yaparlar. Herkes artık kendisi gibidir.

İzlemek için bir şeyler mi arıyorsunuz? Unutamayacağınız dizi ve filmler için TIKLA

Bir başkadır dizi konusu ve özeti

Aslında dizinin bir konusu var mı sorusuna bir cevap vermek zor. Bildiğimiz anlamda birbirine bağlı olaylar zinciri yoktur. Dizide iki psikolog ve onların aileleri; bir hasta ve onun ailesi ve komşusunun içsel dünyası, sırları, sorunları filmde ele alınmış. Hepimizin aslında dile getiremediği ve içinde sakladığı sırlar vardır. Ya da hepimizin yaşamında zorluklar ve unutulmayanlar da vardır.

Bir Başkadır Dizi Yorumu Konusu ve Özeti

Bir Başkadır

Dizide Psikolog Peri aslında modern bir aileye anna babaya sahip olsa da içten ice yozlaşmış, insanlara ve insanların inançlarına ve kılık kıyafetlerine karşı ön yargılı biridir. Başörtülü hastası Meryem’i sırf başörtüsü yüzünden eleştirir ve bırakmak ister. Meryem sürekli sorulara kaçamak cevap verip, gereksiz şeylerden konuşması da psikologu delirtir.

Bu sırrını ya da çıkmazını Süpervizyon aldığı arkadaşı psikolog Gülbin’e içini döker psikolojik terapi alır. Gülbin’in de çıkmazları sorunları vardır. Ailesi, kendini yaşam tarzı yüzünden eleştirir istemez. Muhafazakar bir ailesi vardır. Kendisi ise onların yaşamına ters yaşar.

Bir Başkadır Dizi Yorumu Konusu ve Özeti

Bir Başkadır

Meryem ise mahalle hocasından da yardım alır. Hoca gayet ılımlı biridir. Eş cinsel olduğunu saklayan ve içinde fırtınalar esen kızı ise bu ayrımcı, yozlaşmış ortamdan kurtulmanın peşindedir. Meryem’in ağabeyi ise karısı ile sorunlar yaşar. Hiç konuşmayan intihara meyilli karısı geçmişiyle yüzleşerek sorunlarını aşacaktır. 

Peri, Gülbin’den süpervizyon terapisi alırken söyledikleri:

Sana bile şimdi sesli söylemeye kalbim
Anormal bir huzursuzluk oluyor içimde
Ama en derinde bir yerde durduramıyorum…
Yani bu duyguyu yok, engelleyemiyorum.
Ne zaman başı kapalı biri gelse otursa karşıma, her seferinde saçmalama Peri diyorum,
Onca sene okudun ettin, bu ne diyorum? Bu ayrımcılık düpedüz ayrımcılık, ötekileştirme bu işte.
Sen ne yapıyorsun, sen bunu yaparsan… Delirdin mi yani?

 

Diziye verdiğim puan: Netflix

8.4
TOPLAM PUAN
Oyunculuk: 9
Müzikler: 9
Konu Senaryo: 8
Akıcılık: 8
Görüntü Yönetimi: 8
Netflix'in Türk yapımı dizileri arasında en iyilerden biri olmaya aday....

Yorumlar

WORDPRESS: 0