Bir Çöküşün Öyküsü İncelemesi Konusu ve Özeti

Ana SayfaKitap YorumlarıModern Klasikler

Bir Çöküşün Öyküsü İncelemesi Konusu ve Özeti

Bir Çöküşün Öyküsü Yorumu, Konusu Özeti Stefan Zweig kitabıdır. Hırs, kibir, sahtekarlık, acımasızlık içindeki kraliçenin düşüdünü anlatır. Kibir ve gösterişin psikolojisi...

Bir Noel Şarkısı Charles Dickens Kitap Özeti Konusu
Tatlı Gelir Yaşamayana Savaş Konusu Özeti İncelemesi
Kuyu ve Sarkaç Edgar Allan Poe Konusu Özeti

Bir Çöküşün Öyküsü Stefan Zweig öykülerinden biridir. İnsanın egoist, hırçın, acınası acımasızlığını bu kısacık kitapta okumak mümkün. Daha önce okuduğum Stefan Zweig kitapları için inceleme ve yorumları BURADA bulabilirsin. Kitabın çok ayrıntılı olmayan özetini sayfada verdim. Özet, spoiler içerebilir fakat kitapta zaten sonunda neler olacağını anlıyorsunuz, önemli olan olayların işleyişi ve egoist Madam’ın git gide nasıl kentlileştiğini okumak… Neyse şimdi konumuza geçelim.

Kitaplar aydınlık zihinlerde gerçeklerin belirmesini sağlar. Daha fazla okumaya, daha fazla bilmeye ihtiyacımız var. Böylece insanlığın binlerce yıldır biriktirdiği zihinsel tozlardan, evrenimizi, gerçekliğimi arındırabileceğiz. Daha fazla kitap için site menüsüne bakın. Ya da hızlı içerik için yukarıdaki düğmelere dokunun.

Bir Çöküşün Öyküsü İncelemesi ve Özeti
Bir Çöküşün Öyküsü

Bir Çöküşün Öyküsü Stefan Zweig İncelemesi ve Yorumu

Kibirli bir insanın psikolojisinin anlatıldığı öyküde, Madam aslında hiç sevilmemektedir. Etrafındaki herkes en az kendisi kadar çıkarcıdır. Aslında herkes birbirinden faydalanır. Bir Çöküşün Öyküsü, büyüklenmenin, servetin, lüks yaşamın; devlet imkânlarını peşkeş çekmenin insanı asla sonsuza dek ayakta tutmayacağını anlatan bir öykü. Pederin yeğeni biraz gün görüp, maddi durumu (Madam’ın sayesinde) iyileşip; adı duyulunca hemen büyüklenmeye ve insanları hor görmeye, küçümsemeye balaması dikkatleri çeken bir nokta.

“İnsan işte böyledir” diyebiliriz, çevremizde bu tip yakın arkadaş, akraba vb. insanları görmekteyiz. Kısacası, büyüklenme ile bir diğerini aşağılama; israf şatafatlı, gösterişli binalarda oturmakla, saçıp savurmakla insan saygın olamaz. Adını ölümsüzleştirmeyi bırakın iyilikle bile anılamaz. İyilik karşılıklı olmamalı. Güçle elde edilen sevgi ve hürmet; elbette kalıcı değildir.

Stefan Zweig Kitabı Bir Çöküşün Öyküsü
Bir Çöküşün Öyküsü Stefan Zweig

Bir Çöküşün Öyküsü Kitap Özeti ve Konusu

Madam de Prie, Bourbon Dükü’nün metresidir. Kral tarafından görevinden azledilir. Ve sürgün için bir taşra köyüne gönderilir. Madam, kibirli, fırsatçı, insanları sevmeyen, gösteriş meraklısı biridir. Devlet parasını gereksiz yere kullandığı ve görevlerini yerine getirmediği için azledilmiştir. Dükün de gözünden düşmüştür.

Gittiği köyde kimse kendini tanımaz, artık kibir gösterisi yapacağı, bol bol para savuracağı aristokrat sosyete de yoktur. Paris yüksek sosyetesi adını çoktan unutmuştur. Kibrini gösterip ezeceği biri olarak köyün rahibinin genç yeğenini kendine sevgili olarak kabul eder. Genç adam da zamanla, Madam’ın imkânları ile köyde tanınınca bir anda kibirli biri olup çıkar ve madam ile araları açılır.

İnsanların mecburiyetinden, kendisine muhtaç olmasından zevk alır Madam de Prie. Genç adam, hiçe sayılmasını, aşağılanmasını gururuna yediremeyip madamı döver, yumruklar. Kadın da aşağılanmıştır en az genç adam kadar. Kibirli madam, artık mahvolmuş, yere serilmiştir.

Madam, artık çöküyor, yaşlanıyordu. İçini bir çöküşün korkusu kaplamıştı. Bu düşünce onu delirtiyordu. Paris’ten gelen haberler aynıydı. Madam cinnet krizi geçirip yatağa düşer, bayılır, yorgundur. Kral madama sonunda cevap verir onu insanları kışkırttığı için en az 3 yıl daha sürgünde kalacağını söyler.

Bir Çöküşün Öyküsü Ana Teması Nedir?

Madamın gücü, iktidarı, insanların hayranlığı kalmamıştır. Artık kendini yaşlı ve çirkin hissediyordu. Bir amacı, hedefi kalmamış gibiydi. Kısa sürede çoğu arkadaşını, kaldığı köye davet etti. Tanıdığı herkes, onların tanıdıkları köye akın eder. Madam’ın davetini alan bu ilginç yere gelir. Madam artık kibirli, müsrif sosyete yaşamına kavuşmuştur. Madam iktidarında kazandığı, çaldığı paraları insafsızca köyde eğlencelere, konukların ağırlanmasına harcar. Ama ne olursa olsun madam bir hiçtir. Artık o düşmüş bir kraliçedir, sadece eğlence için vardır. Gücü, çekiciliği kalmamıştır. Odak noktası değildir. Ne yaparsa yapsın Madan acı ve hazin sonunu engelleyemeyecektir. 

3.0
TOPLAM PUAN
Genel Puanlama
Bir Çöküşün Öyküsü İncelemesi ve Özeti

Yorumlar

WORDPRESS: 0