Bir Delinin Hatıra Defteri Özeti ve İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Bir Delinin Hatıra Defteri Özeti ve İncelemesi

Nikolay Vasilyeviç Gogol'ün güçlü bir aristokrasi eleştirisidir

Altıncı Koğuş İncelemesi Kitap Yorumu Özeti
Deliliğe Övgü Erasmus Kitap Özeti İncelemesi
Kızıl Kahkaha Kitap Özeti İncelemesi Konusu

Bir Delinin Hatıra Defteri Özeti ve İncelemesi. Nikolay Vasilyeviç Gogol öyküsü. Rus toplumsal düzenini ve aristokrasi; hiyerarşi düzenini; devlet kurumlarındaki kokuşmuşluğu anlatan bir öyküdür. Çok ince bir üslupla eleştiren Gogol diğer öykülerinde de bu eleştiriyi yapıyor. Özellikle Burun, Palto, Neva Bulvarı bu öykülerindendir. Neva Bulvarı’nın ışıltılı ve kalabalığı arasında gerçek Rus toplumun bütün tabakalarını gözler önüne seren Gogol büyük bir yazardır.

Rus Klasikleri, dünya klasikleri arasında önemli bir yere sahip. Çok fazla yapıt verilmiş. Hepsi de boş gürültü değil, çok değerli edebi metinlerdir. Ben de dünya klasiklerini yıllar sonra tekrar okumaya karar verdim. Yıllar önceki anlama ve kavrama yeteneğim ile şimdiki arasında o kadar çok fark var ki tarih edilemez. Kitap özeti, incelemesi, değerlendirmesine geçelim. Ama öncesinde daha fazla Gogol kitabı için buraya bakabilirsin.

Bir Delinin Hatıra Defteri Özeti ve İncelemesi
Bir Delinin Hatıra Defteri

Bir Delinin Hatıra Defteri Özeti ve Konusu

Bir Delinin Defteri, özeti ve değerlendirmesi, incelemesi: Aksenti İvanoviç sıradan bir katiptir. Müdürüne çok bağlıdır ve kalemlerini itina ile sivriltir, tıraşlar. Müdürünün kitaplarına da kültürüne de hayrandır. Müdür kızına ise daha da hayrandır, âşıktır kıza. Ama bir odacı nedir ki! Aristokrasi düzeninde bir hiçtir.

Kıza kafasını o kadar takar ki evi gözetlemeye başlar. Ve git gide delirmeye başlar. İşe gitmez olur. Kızın evinin köpeği ile konuşur, eve girip mektupları bile çalar. Artık kendini çok önemli biri olarak görmeye başlar. Bir yandan üst sınıfın eğlenceleri, zenginlikleri ve umursamazlıkları kahramanımızı iyice delirtir. Aklı biraz başındayken Neva Bulvarı’nda hovardalığa çıkan klasik, geçinemeyen ve üst tabakaya mutlaka saygı duyması gereken birisiyken bir anda delirmeye başlar. Aslında Rus aristokrasi sistemi içinde müdürün köpeği kadar değeri de yoktur.

Sonunda İspanya’daki siyasi karışıklığı duyar. Kral tahta geçememiş ve bir kargaşa vardır. Sonunda kendinin İspanya kralı olduğuna karar verir. Odasında, dışarıda her yerde kendini İspanya kralı olarak tanıtır. En sonunda daireye çağrılır ve imza için bası evrakları kopyalaması gerekir. Müdürün adının yerine imza yerine İspanya kralı olarak kendi adını yazar. İyice delirdiği için akıl hastanesine gönderilir. Ama o kadar delidir ki akıl hastanesini İspanya kraliyet sarayı sanıp, hasta bakıcıları da hizmetçileri sanacaktır. 

Yorumlar

WORDPRESS: 0