Bir Noel Şarkısı Charles Dickens Kitap Özeti Konusu

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Bir Noel Şarkısı Charles Dickens Kitap Özeti Konusu

Bir Noel Şarkısı yaşamında hiç iyilik yapmayan kötülük içine işlemiş bir tüccarın bir Noel öncesi kendisine gözüken üç hayalet sayesinde doğruyu bulmasını konu eder.

Oliver Twist Charles Dickens Kitap Özeti İncelemesi
İşaret Memuru Charles Dickens Kitap Konusu Özeti
İki Şehrin Hikayesi Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Bir Noel Şarkısı Charles Dickens Özeti İncelemesi. Yazıldığı dönemde bütün baskısı tükenen bir romanı biz 21. yüzyılda yaşayan insanlar, 19. yüzyıl ile aramızdaki mesafenin sadece zaman byutunundan ibaret olduğunu anlıyoruz. İnsan, toplumsal dogmalar hâla aynı, bir değişikliğe uğramadan devam ediyor. Victoria döneminin en büyük İngiliz yazarıdır.

Bu Noel öyküsünde de unutulan insani değerleri eleştiriyor. Dickens, büyük bir yazardır. En çok bilinen yapıtları en azından benim bildiklerim İki Şehrin Hikayesi (müthiş romanı) Oliwer Twist, David Copperfield romanları. Yazar, bu kitabını 1843 yılında yazmıştır. Kısa kitap roman, hayalet konulu roman sevenler için iyi bir klasiktir. Ayrıca çocuklar için de iyi bir seçenek olacaktır. Çocuk romanları etiketinin nedeni de o. Şimdi gelelim kitabın özeti ve incelemesine.

Zihin aydınlatan, bize yeni düşünce boyutları gösterecek harika kitaplar ve daha fazlası için site menüsüne bakabilirsiniz. Yukarıdaki düğmelere dokunaran en popüler içeriğe erişm sağlayabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı unutmayın. Düşüncelerinizi önemsiyoruz.

Bir Noel Şarkısı Charles Dickens Kitap Özeti Konusu

Kitapta konu gittikçe unutulmaya yüz tutan Noel ruhunun yeniden yaşatılması ve insani değerlerin önemidir. Ortağı ölen ve artık işinin tek sahibi olan, cimri, bencil, sevgisiz, kimse tarafından sevilmeyen bunak, aksi ihtiyar Scrooge romanın başkişidir. 

Noel, yardımlaşma ve insanların  birbirlerine sevgilerini gösterdikleri bir gündür. Ama bu gelenek git gide unutulur. Aslında pagan kültürünün en önemli bir festivali olan kış dönümü karşımıza Hristiyan geleneğinde Noel olarak çıkar. Zaten Noel Baba da 20. yüzyılın ortalarında Coca Cola’nın  ticari bir ikonu, karakteri olarak kırmızı kıyafeti ile çıkar. Yaşlı Scrooge belki de ilk Noel Baba olabilir.

Bir Noel Şarkısı Charles Dickens Özeti İncelemesi
Bir Noel Şarkısı

Bir Noel Şarkısı Ana Teması, Anlatmak İstediği

Özete gelecek olursak. İhtiyar tüccar Noel öncesi herkesi terslemeye ve sevgisizce davranmaya devam eder. Hatta para getirmeyen her şeyin boş olduğunu,  yardım severliğin para kaybı olduğunu düşünür. Kimseyi sevmez ve istemez. Zaten kendisi ile kimse de konuşmaz. Onu gören yolunu değiştirir, çocuklar ondan kaçar. Bir Noel gecesinde evinde yalnızken kendisini üç ruh ziyaret  eder.

Bu fantastik kurguda gelen ilk hayalet ölen ortağıdır. Ona geçmişi gösteren ilk hayalet nasıls şu anki kötü bir insana dönüştüğünü gösterir. Bu adeta bir zaman yolculuğu gibidir. İkinci ve üçüncü hayaletler de ziyaret eder. Son hayalet ona geleceği gösterir. Ölmüştür  ve herkes onun arkasından çok kötü konuşur. Sabah olduğunda artık farklı bir insan olan ihtiyar, yanlışlarını görür ve tamamen değişir. Noel Baba misali artık bir iyilik meleği olmuştur. Bu değişime herkes şaşırır.

Yorumlar

WORDPRESS: 0