Bodies Dizisi Konusu, Anlatmak İstediği ve Zamanda Yolculuk

Ana SayfaFilm Dizi

Bodies Dizisi Konusu, Anlatmak İstediği ve Zamanda Yolculuk

Dizi 1890, 1941, 2023 ve 2043 yılında gerçekleşen olayları konu alıyor. Bu tarihler arasında gözüken bir erkek cesedini araştıran üç dedektif kendilerini büyük bir gizemin içinde bulacaklar.

Pera Palas’ta Gece Yarısı Netflix Dizisi Konusu
The Umbrella Academy Dizisi Konusu Sen de İzle
ARQ 2016 Filmi Konusu ve Zaman Döngüsü

Bodies Dizisi Konusu, Anlatmak İstediği ve Zamanda Yolculuk. Netflix’in 2023 yılı yapımı polisiye, suş kategorisindeki 8 bölümlük dizi zamanda yolculuk ve polisiye temaları üzerine kurgulanmış. İngiliz yapımı dizide 1890 yılında geçen en önemli iki karakter eşcinsel olması dizinin cinsel yönelimler konusunda da duyarlı olduğunu gösteriyor. Aşağıda detaylarda dizinin konusu ve bilimini yazacağım.

Bodies Dizisi Konusu, Anlatmak İstediği ve Zamanda Yolculuk

Bu yazıda zamanda yolculuk nasıl yapılır gibi soruları tabii ki kuantum fiziğinin en ilginç konusu süpersimetri kuantum dolanıklığı gibi koulara da değineceğiz. Şimdi başlıkları sıralayalım. Dizi ne anlatıyor görelim.

  1. Zamanda yolculuk nasıl yapılır
  2. Süpersimetri nedir
  3. Kuantum dolanıklığı nedir
  4. Bodies (2023) dizisi ne anlatıyor

⬆️ Yukarıdaki düğmeler zamanda yolculuk hakkında ve dizideki zamansal bölünme hakkında teknik ve bilimsel bilgiyi içeriyor. Meraklısı için faydalı olabilir. Unutmadan ne düşündüğünüzü önemsiyoruz, yorumlarınızı yazmayı unutmayın, “sevildiğinizi bilin” 🤣

Bodies Dizisi Konusu, Anlatmak İstediği ve Zamanda Yolculuk
Bodies 2023

Netflix, Bodies Dizisi Konusu ve Özeti

Dizi 1890, 1941, 2023 ve 2043 yılında gerçekleşen olayları konu alıyor. Bu tarihler arasında gözüken bir erkek cesedini araştıran üç dedektif kendilerini büyük bir gizemin içinde bulacaklar. Zamanda yolculuk yapan bir gizli örgüt, dünyayı daha güzel bir yer haline getirmek istemektedir. Gizemli ceset ise zamanda değişik tarihlere, farklı parçacıklara bölünerek aynı aknda pek çok tarihe dağılmış ve dalga fonksiyonu adeta bir gerçekliğe çökmemiştir.

2041 yılında zamanda yolculuğu bulan Gabriel Defoe, yaptığı deneyin sonucunda bedenini farklı zamanlara ayrı ayrı gönderir, cesedi çeşitli zamanlarda ayrı birer varlık olarak dağılacaktır. 2023 yılında gerçekleşen büyük patlamada İngiltere adeta yeniden doğmuş ve yeni bir devlet kurulmuştur. Fakat bu yeni devlet için karşı gelenler de vardır.

Zaman yolculuğunun ardındaki gizem nedir? Bu gizli örgüt neyi planlamaktadır? Herkesin sevildiği bir toplum kurmak isteyen tarikatın amacı, gelecek planı yapmak ve 2023 yılındaki patlamayı gerçekleştirmektir. Her şeyi başlatmak ve tarikatı kurmak için zamanda yolculuk şarttır. Toplumsal sorunlar ve insanların yaşayacağı daha üzel bir dünya, eşitlik gibi kavramları da içeren dizi ortalamın üzerinde bir yapım.

Bodies Dizisi Konusu, Anlatmak İstediği ve Zamanda Yolculuk
Bodies 2023

Süpersimetri, Zamanda Yolculuk ve Aynı Anda Birkaç Yerde Olmak

Süpersmetri kuramına göre her parçacığın süper bir eşi vardır, süperposizyon da denilen bu durumda bir parçacık iki parçaya ya da daha yazla parçaya ayrılanbilir. Her parça dalga fonksiyonu çökmeden ayrı bir varlık olarak yaşayabilir. Zamanda yolculuk yapan Profesör Gabriel Defoe’nun bedeni de bu şekilde farklı varlıklara ayrılır. Bodies dizisinde ayrıca sebep sonuç ilişkisi, özgür irade gibi kavramlar da tartışılıyor.

Dizide çok sayıda zamansal bölünme yaşayan, zaman yolcusu değişik tarihlerde bulunur. 2023 yılındaki patlamayı ve her şeyi başlatan gizli tarikatin başkanı Mennix’i durdurmak için yapılan her zamanda yolculuk başarısız olur. Mannix 1890 yılına giderek döngüyü başlatır. Patlama ve yeni ülke düzeni bu terör faaliyetleri acaba durdurulacak mıdır? Aslında bütün kurgu ileride Mannix olacank Elias’ın çocukluk travması ve sevgisizliği üzerinedir. Sömürğ ve her şeyin para olduğu devletlerin yuttaşlarına sevgi veremediği, ıkçılığın ve her türlü ayrımın olduğu dünyayı yok edip sevgi düzenini getirmek isteyen Mannix daha kötü iler yapacaktır.

Nedensellik

Dizide zamanda yolculuk ve terör temalarını işleyen Continuum ve biraz da Dark havası var. Dizi genel olarak polisiye suç teması üzerine dönse de zaman yolculuğunda bilindik temaları içeriyor. Oyunculuk ve oyuncu seçimi dizinin sevilme ve eşitlik temasına uygun seçildiği belli. Nedensellik, nedensel dönmgüler ve zaman paradokslarından en ünlüsü olan cinsellik paradoksu bana Predestination filmini hatırlattı. Predestination Helilain’ın ünlü romanından uyarlama.

Dizi paunlaması IMDb

7.2
TOPLAM PUAN
Screenplay: 7
Görüntü: 7
Oyunculuk: 7
Akıcılık: 7
ZY Tema: 8
Polisiye Tema: 7
Bodies 2023 Dizi Puanlaması

Yorumlar

WORDPRESS: 0