Boyalı Peçe Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıModern Klasikler

Boyalı Peçe Kitap Özeti Konusu İncelemesi

The Painted Veil

25 yaşına kadar evlenmemiş Kitty, sömürge bakanlığında önemli tanıdıkları olan avukat babası tanınmış biridir. Annesi ise kocasını pek takmayan, gösteriş meraklısı, çıkarcı, kimseyi sevmeyen bir kadındır.

Eylül Romanı Özeti Konusu İncelemesi ve Karakterleri
Anna Karenina İncelemesi Kitap Özeti Konusu
Madame (Madam) Bovary Konusu Özeti İncelemesi

Boyalı Peçe W. Somerset Maugham Kitap Yorumu Özeti İncelemesi. Aldatmak, evlilik, aldatan kadın, kadın erkek ilişkisi temalı roman, gerek konusu gerekse İngiliz sömürgeciliğini anlatması bakımından oldukça iyi kurgulanmış bir hikayeye sahip. Aldatmak temalı klasikleri seven ve Anna Karenina, Madame Bovary gibi klasik başyapıtları seven okur bu klasiği de sevecektir. Kitap filme uyarlanan romanlar kategorisinde. 2006 yapım film 2s uzunluğunda. Naomi Watts (Kitty) Edward Norton (Varter) Liev Schreiber (Charlie) rolünde.

Kitaplar bizi daha aydınlık bir zihne kavuşturacak. Hiçbir şey dar zihnimizin anlamlandırdığı gerçekliğin katı kurallarına tabi değildir. Yaşamı ancak bilgi ile anlayıp, algımızı evrensel bir boyuta taşıyacağız. Yaşama ve evrene, bir diğer canlıya bakış açımızı değiştirme zamanı gelmedi mi?

Boyalı Peçe (The Painted Veil) Filmi (Movie)

The Painted Veil (Duvak) Movie – Boyalı Peçe Filmi

Boyalı Peçe W. Somerset Maugham Kitap Özeti İncelemesi Konusu

25 yaşına kadar evlenmemiş Kitty, sömürge bakanlığında önemli tanıdıkları olan avukat babası tanınmış biridir. Annesi ise kocasını pek takmayan, gösteriş meraklısı, çıkarcı, kimseyi sevmeyen bir kadındır. Kitty bir türlü kendine uygun birini bulamamıştır. Annesi baskı yapmaya devam ederken küçük kardeşi çoktan evlenmiştir.

Kitty havai akıllı, kimseyi beğenmeyen, her şeyle dalga geçen biridir. Sadece erkeklerle gönül eğlendirip dalga geçer. Yaşam onun için eğlenmek, partilere gitmek, balolara gitmektir. İşte böyle bir baloda sürekli kendisi için balolara gelen ve dansa kaldıran doktor Walter Fane ile tanışır.

Walter Fine, sıradan biridir. Ama sadık, düzenli, ciddi biridir. Kitty bu adamla evlenmeyi kabul edecektir. Aslında gözleri, bakışları, sade yaşamı, eğlencesiz yapısı, durgun ve zevksizliği ile kocasını sevmez. Kocası onun için itici, sevksiz, ruhsuz biridir. Fakat Walter, Kitty’yi çok sever. Kitty kocasını Charlie Townsend ile aldatır. İleride sömürge bakanı olacak gözüyle bakılır.

Boyalı Peçe W. Somerset Maugham Kitap Özeti İncelemesi
Boyalı Peçe W. Somerset Maugham

Bu sırada Kitty’nin kendisini aldattığını öğrenen kocası bu sorunla yüzleşecektir. Kitty’yi yarı yolda bırakan Charlie, geleceği ve kendisine verilecek bakanlık için bu ilişkiyi reddeder. Walter ise karısına bir teklifte bulunur: kendisi ile Çin’e veba salgını bölgesine gidecektir. Ya da ilişkisini herkes duyacaktır. Kitty kocası ile Çin’e gider.

Çin’de yaşamı, aşkı, sadakati, insanlığı görür. Veba, ölen insanlar ve tanıştığı misyoner gümrük memuru Waddington, rahibeler ona yaşamın şimdiye kadar hiç görmediği yüzünü gösterir. Fakat veba bütün tehlikesi ile devam ederken karı kocanın akıbeti acaba ne olacaktır.

Boyalı Peçe Kitaptan Alıntılar

🍭”İnsanlar acı içinde kıvranıp, korku içinde ölüme giderken doğanın (gökyüzünün mavisi bir çocuğun kalbi kadar berraktı) bu denli kayıtsız kalması inanılmazdı.”

🍭”Her şey çok kısa sürerken ve hiçbir şey çok önem taşımazken, insanların önemsiz nesnelere saçma anlamlar yükleyip, kendilerini ve etraflarındakileri üzmeleri acınası bir durumdu.”

🍭”Doğu buydu; çok eski, karanlık ve gizemliydi. Batının inanç ve idealleri, Kitty’nin bir anlığına görür gibi olduğu bu üstün varlığın inanç ve idealleri yanında yavan kalıyordu. Burada başka bir düzlemde yaşanan başka bir yaşam vardı.”

🍭“Bir kadının erdemli olduğu için bir erkeği sevdiği nerede görülmüş.”

🍭“Ya ölümden sonra ebedi yaşam yoksa? Ölümün gerçekten her şeyin sonu olduğunu bir düşün. Bir hiç uğruna her şeyden vazgeçmişler. Kandırılmışlar. Hepsi enayi.”

🍭”insanların zaman zaman kaostan yarattığı güzelliklerden geçiyor. Yaptıkları resimlerden, besteledikleri müziklerden, yazdıkları kitaplardan ve sürdürdükleri hayatlardan. Bütün bunların arasında en zengin güzellik ise güzel yaşam. İşte mükemmel sanat eseri.”

🍭”Kitty artık bir kadın değildi, kişiliği çözülmüştü, bir arzudan başka bir şey değildi.”

W. Somerset Maugham Kimdir?

İngiliz roman, öykü, oyun yazarıdır. 1874-1965 yılları arasında yaşamıştır. Paris’te doğam yazar tıp öğrenimi görmüştür. Romanları başarı getirmesi üzerine doktorluk mesleğini bırakarak yazarlığa yöneldi.

3.0
TOPLAM PUAN
Genel Kitap Puanlaması
Boyalı Peçe Kitap Puanlaması

Yorumlar

WORDPRESS: 0