Büyük Argo Sözlüğü Hulki Aktunç Argo Kelimeler

Ana SayfaKitap Yorumları

Büyük Argo Sözlüğü Hulki Aktunç Argo Kelimeler

Dil için oldukça önemlidir. Adeta dil içinde ikinci bir dil gibidir. Sürekli değişir.

Mecburiyet Stefan Zweig Kitap Özeti Konusu İncelemesi
Hayvanlardan Tanrılara Sapiens Özeti Konusu İncelemesi
Geri Giden Saat Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Büyük Argo Sözlüğü Kitabı ve Argo Kelimeler. Kitabın yazarı Hulki Aktunç. Argo nedir, argonun tanımı ve kullandığı yerler? Argo ne demektir? Gibi sorular da kitapta bulunuyor. Argo deyimler özellikle çok komik olabiliyor. Kitabı 2017 yılında almıştım. Elimdeki baskısı da o yıla ait baskı. Kitap içeriğinden bahsedeceğim ama kitabın baskısı da çok iyi. Beyaz kağıt olduğundan kitap biraz ağır. Bazen kitabı alıp rastgele kelimeleri inceliyorum. Sornuçta bir sözlük konusu olan bir kitap değil. Aslında kitap içeriği hakkında yazacak çok fazla bir şey yoktur. Kitabın giriş bölümünde, son bölümünde dil ve argo ile ilgili çok değerli bilgiler bulunuyor.

Kitaplar bizi tartışılmaz doğruların karanlığından aydınlığa taşır. Daha fazla kitap için buraya dokunun.

Büyük Argo Sözlüğü Kitabı ve Argo Kelimeler

Hulki Aktunç Büyük Argo Sözlüğü

Büyük Argo Sözlüğü Hulki Aktunç Argo Kelimeler Argo Nedir?

Yazar kitaba argonun tanımı ile başlıyor. Argo nedir? Sorusunun 11 cevabı var. Tek bir tanımı olmadığını ve olamayacağını da yazar tanımdan önce yazıyor. opk değişken olan argonun, dilden dile, gölgeden bölgeye hatta yıldan yıla değiştiği de yazılıyor. 

Argo nedir?

Yazarın ilk yazdığı argo tanımı şu şekilde: “Sınıfsal, mesleki ya da yöresel olarak sınırlı bir insan topluluğunun kullan­dığı ö ze l dil. Almancada Rotvvelsch, İngilizcede slang diye adlandırılır.’’ (N eues G rosses Volks Lexikon, c. 1, s. 199.)  Diğer tanımlarda bune benzer şekilde. Belli gib gruba, sosyal sınıfa ya da toplumun dışında kalan kişilere, aynı meslek grubuna ait kişiler için özel bir gibi tamılar da yer alıyor.

Argo Türleri Alan Argosu

  1. Suç dünyası argosu (kumar, uyuşturucu, dilenci, hırsız, dolandırı argoları)
  2. Kapalı dünyalar argosu (okul, hapishane gibi)
  3. Azınlık argosu
  4. Cinsel dünya (cinsel, eş cinsel, fuhuş argosu)
  5. Alışveriş dünyası (esnaf, satıcı, seyyar satıcı, eğlence dünyası argosu)
  6. Sor argosu
Büyük Argo Sözlüğü Kitabı ve Argo Kelimeler

Büyük Argo Sözlüğü

Divanü Lügat-it Türk’teki argo kelimeler, argonun ana dille bağlantısı gibi konular da kitapta özellikle “değinmeler” bölümünde ele alınıyor. 

Yazar tam 30 yıldır bu sözlükle uğraştığını yazıyor. “Argo, bitmez ki. Çünkü yaşam bitmez, dil bitmez, söz bitmez.” diyerek ikinci önsöze başlıyor. Kitabın değinmeler kısmı argo ve dil hakkında yazılardan oluşuyor. Yazar özellikle argonun sürekli değiştiğinden bahsediyor. Argoya yetişmenin çok zor roduğundan bahsediyor. Türkiye’de argo nereden çıkmıştır? Hangi şehirde argo daha çok kullanılır? Gibi gazete yazıları da kitapta bulunuyor. Argo, metropollerde doğar ve gelişir deniyor. İstanbul, Paris, New York farketmez. Türk şiirinde argodan örnekler yine değinmeler kısmında yer alıyor. Bu kısmı okurken çok eğlendim. 

Kitap sayfa sayısı: 416 Yazar: Hulki Aktunç Yayınevi: YKY

Yorumlar

WORDPRESS: 0