Büyük Umutlar Charles Dickens Kitap Özeti İncelemesi Konusu

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Büyük Umutlar Charles Dickens Kitap Özeti İncelemesi Konusu

İnsan umutları ve hayalleri için yaşar. Pip de bilmediği bir umudun peşinden koşmaya başlayan bir gençtir.

İşaret Memuru Charles Dickens Kitap Konusu Özeti
Bir Noel Şarkısı Charles Dickens Kitap Özeti Konusu
İki Şehrin Hikayesi Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Büyük Umutlar Charles Dickens Kitap Özeti İncelemesi Konusu. Orijinal adı: Great Expectations. Dünya klasikleri denilince akla gelen kitaplardan. Fakir bir demircinin üvey oğlu, köylü çocuk Pip klasik dünya edebiyatının en canlı karakterlerinden biri. Konusu, anlatımı olay örgüsü ile akıcı bir roman. Yaşamın içinden canlı bir roman karakteri. Tabii ki romanın film uyarlaması da var. Büyük Umutlar’ın dizi ve sinema uyarlamalı oldukça fazla. İlk 1946 yılında beyazperdeye uyarlanmış. Romanın dizi uyarlamaları da var. Tabii ki filmle biraz farklı olabiliyor. 2012 yılında yapılan filmde çok az farklılıklar var.

Kitaplar aydınlıktır, kurtarır bizi tartışılmaz doğruların holiganlığından. Dost oluruz herkese, sorunumuz olmaz bir diğeri ile. Daha fazla kitap için yukarıdaki bağlantıları ve site menüsünü kullanabilirsiniz. Yazar olmak ve sitede içerik üretmek için kırmızı düğmeyi kullanabilirsiniz.

Büyük Umutlar Charles Dickens Kitap Özeti İncelemesi Konusu

Annesi ve babası ölen Pip kendinden 20 yaş büyük ablası ve kendini çocuğu gibi seven eniştesi Joe ile birlikte yaşar. Demircilik yapan Joe için Pip bir dosttur. Sert ve katı biri olan ablasından sürekli dayak yiyen Pip birgün mezarlıkta bir adamla karşılaşır. Hapisaneden kaçan bu adam eğer kednisine yiyecek bir getirmeyecek ise Pip’i öldüreceğini söyler. Küçük çocuk korkudan evden bir şeyler çalar. Daha sonra kaçak mahkuma yiyeceklerini verecektir. Bir akşam evde konuklar varken askerler eve gelerek demirciyi sorar. Kelepçe tamiri yapan Joe ve Pip askerlerle birlikte mahkumları yakalamaya gider.

Büyük Umutlar Charles Dickens Kitap Özeti İncelemesi Konusu
Büyük Umutlar Charles Dickens

Mahkumlar yakalanır. Birbirlerini öldürmek üzere kavgaya tutuşmuşlardır. Mahkum Pip’i elevermez. Olay unutulur. Pip bir süre sonra yanında çalışması ve görgü kurallarını öğrenmesi için kasabanın burjuva takımından MRS. Havisham’in evine kabul edilir. Burada ileride seveceği ama evlenemeyeceği Estella ile tanışır. Yine aynı evde kendine arkadaşlık yapan arkadaşı Biddy ile de tanışır. Bir gün Havisham’ın evinde “soluk yüzlü küçükbey” olarak nitelediği bir çockla kavga eder ve onu yener. Bu olaydan çok korkar. Bu sıralarda ablasına sadırı yapılır ve kadın büyük yara alır. Evde kadına arkadan ladrıdanın kim olduğu çok sonra ortaya çıkacaktır. Abla daha sonra ölür.

Umutlar

Joe ile birlikte demirci ocağında çalışırken şehirden Jaggers adında bir avukat gelir ve kendisine büüyk bir miras kaldığını söyler. Mirası bırakanın adı gizlidir. Öğrenmeye de çalışmayacaktır. Hiç bir şey sormayacaktır. Kendisine “büyük umutlar” vaadeden veli-nimetin kimliği gizlidir. Londra’ya giden Pip orada yıllar önce kavga ettiği çocukla tanışır. Herbert adındaki bu genç ile arkadaş olur ve onların evine taşınır. Birlikte işler  yaparlar. Artık büyük umutları vardır ve fakir bir köylü çocuğu iken, ileride demirci olacakken sınıf atayarak zengin olacaktır.

Acaba Pip, kendisie miras bırakanın kim olduğunu öğrenecek midir? Büyük umutlarına kavuşup zengin biri olabilecek ve Estella ile evlenecek  midir? Yoksa kendisine bırakılan miras da mirası bırakan da lanetli midir?

Büyük Umutlar Charles Dickens Kitap Özeti İncelemesi Konusu
Büyük Umutlar Charles Dickens

Büyük Umutlar Kitap Yorumu

Victoria Dönemi’nin en iyi yazarı olarak kabul edilen Charles Dickens toplumsal eşitsizliği çok iyi dile getiren bir yazar. Onun romanlarında lüks içinde yaşayan burjuva ile fakirlik içinde çalışıp çabalayan fakir halk her zaman vardır. David Copperfield, Oliver Twist gibi çok meşhur romanlarını bilmeyen yoktur. Romanda Pip fakir bir demirci çırağıyken, basit bir köylüyken yaşamını değiştiren olaylar olur. Her şey mirasa konması da, yaşamının altüst olması da çocukken karşılaştığı mahkum Magwitch’e bağlıdır. Aslında Magwitch isteyerek kötü yola düşmemiştir.

Güçsüz, fakir biri olduğundan haklı dahi olsa haksız düşmüş bir zavallıdır. Romanda ağır bir adalet, sosyal adalet, sosyal sınıf eleştirisi de var. Zenginler her zaman olduğu gibi suçlu bile olsa, suçsuz kabul eidlebilir. Yine Pip’in yanında kaldığı Mrs. Havisham sert bir burjuvadır. Ama onunda yaşam öyküsü ve evlatlık kızı Estella ve kaçak Mahkum, Avukat arasındaki ilişki romanın kurgusu açısından çok önemlidir.

Yorumlar

WORDPRESS: 0