CAPTCHA ne demek? Turing’den Humanoid Robotlara

Ana SayfaBilim

CAPTCHA ne demek? Turing’den Humanoid Robotlara

Captcha ne demek? Turing testi ve Turing Makinesinden gelecekte insanın yerini almaya aday humanoid insansı robotların geleceği... Geleceğin yarı robot insanlarına hazır olun

R.U.R. Rossum’un Uluslararası Robotları Konusu Özeti
Transhümanizm Nedir? Yapay Zeka, Ölümsüzlük Tekillik
Alayıcı Kuş Walter Tevis Kitap Özeti İncelemesi

Captcha ne demek? Cahpcha doğrulaması ne anlama geliyor? Turing’den yani Turing Makinesi ile birlikte gelişen bilgisayar teknolojisi şu anda silikon çiplerle devam ediyor. İleride kuantum bilgisayarları, bilinçli humanoid (insan benzeri) robotlar icat edilecek mi? İnsan bilincini eskiyen ve ölmek üzere olan biyolojik bedeninden alıp humanoid robotlara nakledebilecek mi? Ya da yarı insan yarı makine karışımı yeni bir türün yaratıcısı olan insan kendi sonunu mu getirecek? Humanoid nedir? Ne anlam ifade ediyor?

CAPTCHA Ne Demek?

Tuuring Makinesi ve Turing Testi internette sıkça kullanılan makine-insan ayrımını yapmaya yarayan CAPTCHA teknolojisine ilham kaynağı olmuştur. CAPTCHA ile sistem bizden insan olduğumuzu onaylamamızı isteyen ve sadece insanın ayrımını yapabileceği soruları sorar. reCHAPTCA, Google tarafından sunulan en modern teknolojilerden biridir.

Capcha Ne Demek

Turing Makinesi Nedir?

“Alan Turing tarafından icat edilen Turing makinesinin ana fikri esasında hayli basittir: Turing makinesi bir insanın gerçekleştirebildiği temel hesapları, daha önceden belirlenmiş sıralamada yapabilen ve böylece (bir insan tarafından) çözülmesi mümkün bütün matematiksel problemleri çözebilen ve hatta matematiksel kanıtları bile gerçekleştirebilen bir makinedir. Alan Turing, Turing makinesi’nin yardımıyla bir algoritmayla çözülmesi mümkün olan her türlü matematik probleminin Turing makinesi ile çözülebileceğini kanıtlamıştır.”

Turing Makinesi

“Makalesinde teorik ve matematiksel temellere dayalı sanal bir makineden bahseden Turing, her türlü matematiksel hesabın bu sanal makineyle yapılabileceğini iddia ediyordu. Turing’in 1950 yılında yayınlanan “Hesaplama Mekanizması ve Zeka” (İngilizce Computing Machinery and Intelligence) isimli ikinci makalesi ise, makineler ve zekayla ilgili birçok tartışmalı konuya cevap niteliğindeydi. İşte bu makalelerde sözü geçen sanal makine daha sonraları bu adla isimlendirildi.”

Alan Mathison Turing kimdir? 

Neleri icat etmiştir? Turing testi nedir? Turing, matemetikçi, manktıkçı, kriptolog… İlk bilgisayarın fikir babası. Turing Testi ve ilk modern bilgisayar olan Turing Makine’si ile tanınır. Turing, yapay zeka devrinin 2000 yılına kadar başlayacağını 50’li yıllarda haber vermişt. 2. Dünya savaşında Nazi’lerin şifreleme sistemi olan Enigma’nın şifresini çözerek savaşın erken bitmesine ve 3 milyon insanın yaşamının kurtulmasına sebep olmuştur. 

Alan Turing

Talihsiz olaylar sonucunda intihara sürüklendiği zaman 42 yaşındaydı. Apple’a logosu yanı ısırılmış elma aslında Turung’in siyanüre batırılmış elmasını simgeler. Turing’in intiharı da bu şekilde olmuştu. Turing hakkında filmler ve kitaplar bulmak mümkün. Her zaman bir kural vardır: haksızlık yapanlar daima unutulur ve tarihin tozu olur ama, yaşama ve insanlığa katkı yapanlar asla unutulmaz.

Alan Mathison Turing, 23 Haziran 1912’de İngiltere’de doğar. Matematikçi, kriptolog ve bilgisayar bilimcisidir. 2. Dünya Savaşı’nda Alman kriptolarını çözdüğü için savaş kahramanı sayılmıştır. Özellikle yapay zekâ konusunda çalışmalar yapmıştır. Asıl kendisine ün getiren Turing Makinesi’dir. Bilgisayar ile hesaplama çağının öncülüğünü yapmıştır.

https://youtu.be/VTzUjhMcO60

Turing Neden İntihar Etti?

Turing, 1952 yılında şantaj için suç duyurusunda bulundu. Eş cinsel olduğu için birileri kendisine şantaj yapıyordu. Eş cinselliğin suç olduğu o zamanlarda Alan Turing ceza aldı ve 1 yıl boyunca östrojen iğnesi vurularak hadım edilecekti. Fakat fazla dayanamadı siyanüre batırılmış elma yiyerek intihar etti. Apple’ın ısırılmış elması da işte bu olaya atıftır.  Böyle bir dâhi ve eşi benzeri zor gelecek bir bilim insanı saçma sapan bir sebeple ölüme sürüklenmiştir. Oysa önemli olan insanın ne cinsel kimliği ne ırkı ne de dini inancıdır; önemli olan yaşama ve insanlığa daha küçük alanda ise ailemize ve çevremize kattığımız değerlerdir.

“Adı anısına verilen ve bilgisayar biliminin Nobel’i sayılan Turing Ödülü ile de akademik bilişim dünyasının bir parçası olmuştur. Bu ödül aslında farklı bir pişmanlık ve günah çıkarmadır…

Capcha Humanoid Robot

Humanoid İnsan Benzeri Robotlar

Captcha, Turing Testi, Turing Makinesi ile başlayan bilgisayar yolculuğu hızlanarak devam ediyor. İleride Turing Testi’ni geçebilen, bilinçli ve duyguları olan humanoidler insanlığın yerine geçecek yeni tür olabilir mi? En azından şimdilik bu sorunun cevabı hayır şeklinde olsa da gelecekte mümkün. İnsna benzeri yaşam fomları ile bilincini belki de vücudunun önemli bir bölümünü mı ilan edecek? Mitolojideki uzaylı astronot tanrılar gibi evrene açılan insan galaksilerdeki uygun gezegenlere yaşamı hediye edecek ve evrensel bir varlık olmaya doğru ilerleyek mi? Tabii ki bu bilim kurgu romanlarındna çıkmış gübü görünen fantezi tarzı düşünceler şu anda sadece bir rüya olabilir. Ama ilerlemek için yapacaklarımızın önce rüyalarımızı ve hayallerimizi süslemesi gerekiyor.

beyin bişlgisayar arayüzü BBA insan

Beyin Bilgisayar Arayüzü Nedir? İnsan Beynini Bilgisayara Bağlamak TIKLA

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik Koruması