Cobalt Blue Kobalt Mavisi (2022) Filmi LGBTQ Drama

Ana SayfaGay LGBT Film

Cobalt Blue Kobalt Mavisi (2022) Filmi LGBTQ Drama

Geleneklerine bağlı, kast sisteminde iyi bir yere sahip, bibber ihracatı yapan Marathi ailesi büyükbaba ve büyükannelerini kaybedince evde boşalan odaya pansiyoner alırlar.

Of an Age 2022 LGBT Gay Temalı Film
Three Months 2022 Gay LGBT Temalı Film
The Thing About Harry (2022) LGBT Temalı Film

Cobalt Blue Kobalt Mavisi (2022) Filmi LGBTQ Drama Netflix yapımı LGBTQ, LGBT kategorisine de giten film Sachin Kundalkar romanından beyazperdeye uyarlanmış. Gay sevgili, eşcinsel aşk konulu drama ayrıca Hindistan’da yaşamanın zorluklarını da anlatıyor. İnsanlar geleneklerine körü körüne bağlanıp, kendilerini aşağı görünce yaşam artık çekilmez bir hal alabiliyor. Film 2 saat uzunluğunda. Filmi Netflix’te izledim. Gün boyunca fırsat buldukça filmi dört parçaya bölerek izkedim. Film roman uyarlaması olduğu için romanın içerdiği anlatımı yakalamak pek mümkün plmasa gerek. Neyse şimdi gay, sevgili, aşk, edebiyat, sanat dolu filme geçelim.

LGBT temalı daha fazla film ve dizi listesine ulaşmak için yukarıdaki düğmeleri kullanabilirsiniz. Ayrıca site menüsünden LGBT kategorilerine de ulaşabilirsiniz. Sitede yazar olmak isterseniz kırmızı düğme ile ilgili sayfaya gidebilirsiniz.

Cobalt Blue Kobalt Mavisi (2022) Filmi LGBTQ Drama Konusu

Geleneklerine bağlı, kast sisteminde iyi bir yere sahip, bibber ihracatı yapan Marathi ailesi büyükbaba ve büyükannelerini kaybedince evde boşalan odaya pansiyoner alırlar. Aile tamamen Hint geleneklerine bağlı olsa da edebiyat öğrencisi Tanay ve kız kardeşi Anuja geleneksel yaşantıyı ve inançları önemsemeyen gençlerdir. Anuja hokey oyuncusudur ve bu alanda kendini geliştirmek ister. Fakat en büyük kardeşinin evlenebilmesi için Anuja’nın ilk önce evlenmesi gerekmektedir.

Cobalt Blue Kobalt Mavisi (2022) Filmi LGBTQ Drama
Cobalt Blue Kobalt Mavisi Filmi Movie

Edebiyat okuyan ve yazarlık yolunda ilerleyen Tanay, yazdığı şiirlerini herkesten gizlerken eve gelen yeni pansiyoner adam ile tanışır. Erkek pansiyoner ile Tanay arasındaki eşcinsel aşk ilerlemeye devam eder. İki gay sevgili gizlice her fırsatta sevişirler. Tanay okulda yanına sık sık uğradığı edebiyat öğretmeninin yanına artık uğramaz olmştur. Artık sevgilisi ve sırdaşını bulmuştur.

Fakat bir gün Anuja ile pansiyoner kaçarlar. Tanay sevgilisinin kız kardeşi ile kaçmasından sonra çok üzülerek edebiyat hocası ile yatar. Yalnız ve yaşamı boyunca cinsel kimliğini saklayan öğretmen Tanay’a cesur olmasını öğütler, kendi gibi olmalıdır. Eşcinsel bireylere ulaşmak onları toplum içinde görmek ve bir yerlerde buluşmak neredeyse imkansızdır. Kız kardeş eve döner, zorla evleneceği zaman hokey takımından çağrılık ve evden kaçar. Tanay’da yazarlığa kabul edilir ve evi terkeder. Göldeki yabancı adama ithafen Cobalt Blue romanını yazar.

LGBTQ Drama
Kobalt Mavisi Netflix Filmi

İzleyici Yorumu İncelemesi

Eşcinsel kimlik ile doğmak, insanın renkli gözlü olması, uzun ya d akısa boylu olması kadar doğal bir insnalık halidir. Daha doğrusu biyolojik varlıkların hepsinde eşcinsel yönelime sahip bireyleri bulunur. Hindistan’da eşcinsel olmak doğal olmamaktır, suçtur. Tanay’ın öğretmeni gençken ailesi onu sevgilisi ile yakalar ve elektrik tedavisi uygularlar. Yaşamı boyunca yalnız kalmıştır. Ülkesindeki çağdışı uygulamalar yüzünden eşcinsel bireyler birbirlerini asla bulamazlar. Yaşam sevgilisz, aşksız geçer. Tanay sevgilisi adına ilk romanını yazar. Aşk sarhoşluğu ve yaşadığı rüya bitmiştir kendini edebiyatın kucağına atar.

Film müzikleri, oyunculuk ve görüntü çok iyiydi. Doğanın olduğu gibi yansıtılması, kirli sokaklar, döküntü binalar gerçeklik bakımından etkileyiciydi. Eşcinselliğin suç sayılması ise 21. yüzyılda kabul edilecek bir şey değil. 1996 yılında geçen filmde edebiyat, sanat, şiir ile birlikte bir yabancıya âşık olan Tanay ve gelenekleri için çocuklarının kişisel yaşamlarını hice sayan bir ailenin dramını izleyeceksiniz. Filmin romanı tabii ki daha ekileyici anlatımlara sahip olmalı.

Film puanlaması IMDb

7.7
TOPLAM PUAN
Konu: 8
LGBTQ Tema: 8
Görüntü: 8
Akıcılık: 7
Oyunculuk: 7
Müzik: 8
Cobalt Blue Kobalt Mavisi (2022) Filmi LGBTQ Drama

Yorumlar

WORDPRESS: 0