Constellation Dizisi Konusu, Anlatmak İstediği ve Kuantum Dolanıklık

Ana SayfaFilm Dizi

Constellation Dizisi Konusu, Anlatmak İstediği ve Kuantum Dolanıklık

Constellation dizisi de uzayda ISS'de yapılan bir kuantum parçacık deneyinde kuantum olasılığının ikiye bölünmesinden bahseder.

Dark Dizisi Netflix Konusu ve Bilimsel Altyapısı
Sisyphus: The Myth 2021 Zaman Yolculuğu Konulu Dizi
Snowpiercer Dizi İnceleme Özeti ve Konusu

Constellation (2024) Dizisi Konusu, Anlatmak İstediği ve Kuantum Dolanıklık. Apple TV bilim kurgu dizisi. Dizi her ne kadar daha önce onlarca defa konusu yapılan paralel evrenler, kuantum dolanıklığı (süperpoze ya da süper pozisyon) konusu üzerine kurgulansa da dizi gizem ve gerilim temaları ile izleyicisini kendisine çekiyor.

Constellation

Süperposizyon (Kuantum dolanıklığı) Nedir?

Dizinin bilimsel altyapısı tamamen kuantum dolanıklığı üzerine kurulmuştur. Süperposizyonda denilen bu durumu kısaca akılamak gerekli.

İki uzaktaki elektron arasındaki gizemli bağdan ve bunların birbirleriyle ilişkili davranışlarından bahsedilmektedir. Bir elektronun spin yönü belirlendiğinde, diğer elektronun spininin otomatik olarak zıt yönde olacağı anlatılır. Bu durum, elektronlar arasındaki mesafenin ne kadar büyük olursa olsun değişmez. Ayrıca kuantum durumunda birden fazla durumun aynı anda mevcut olabileceği ifade edilir.

Constellation Dizisi Konusu, Anlatmak İstediği ve Kuantum Dolanıklık
Constellation 2024

Şimdi de belirsizlik ilkesine geçelim.

Kuantum mekaniği, bir parçacığın gözlemci tarafından ölçülmediği sürece birden fazla durumda aynı anda var olabileceğini öne sürer ki buna üst üste binme denir, bu durum dolanıklıkla benzerlik gösterir. Schrödinger’in Kedisi düşünce deneyi ise, kuantum belirsizliklerini açıklamak için üst üste binme fenomenini ve bir gözlemcinin varlığının bir sistemin durumunu nasıl değiştirebileceğini ele alır.

Kuantum dolanıklığı, parçacıkların birbirlerine uzak mesafelerde bile anlık olarak etkileşimde bulunabilme özelliği olarak tanımlanabilir. Einstein, bu etkileşimi “uzaktan hayaletsel eylem” olarak adlandırmıştır. EPR deneyi ise parçacıkların, bir sistem içindeki ölçümlerin diğer parçacıklar üzerinde belirleyici etkiler yarattığı bu fenomeni laboratuvar koşullarında doğrulamıştır.

Kuantum dolanıklığı hakkında geniş bilgi için buraya dokunun.

Constellation Dizisi Konusu, Anlatmak İstediği ve Kuantum

Bütün bunların sonucunda paralel evrevrenler, çoklu gerçeklikler gibi hem fiziğin hem felsefenin hem de bilim kurgunun ilgilendiği yeni kavramlar ortaya çıkmıştır. Constellation dizisi de uzayda ISS’de yapılan bir kuantum parçacık deneyinde kuantum olasılığının ikiye bölünmesinden bahseder. Parallel evrenlerdeki iki farklı gerçeklik ayrılmış ve birbirine karışmıştır.

Artık her iki olasılık da aynı anda üst üste binmiştir. Farklı evrenlerde olaylar biribirinden farklı gerçekleşir. Temelde olaylar aynı olsa da sonuçları ayrı oluşur. Dizi paralel evrenleri konu ediniyor. İzleyici ikiye bölünen gerçeklikte, iki gerçekliğin birbiri ile olan savaşını izleyecektir. Kazanan kim olacaktır? Aynı anda var olamayacak olan gerçekliklerden hangisi kazanırken hangisi çökecektir?

Dizi puanlaması IMDb

6.6
TOPLAM PUAN
Screenplay: 7
Oyunculuk: 6
Görüntü: 7
Akıcılık: 6
Bilimsel Tema: 7
Constellation 2024

Yorumlar

WORDPRESS: 0