Danimarkalı Kız The Danish Girl LGBT Konulu Film

Ana SayfaGay LGBT Film

Danimarkalı Kız The Danish Girl LGBT Konulu Film

Danimarkalı Kız The Danish Girl LGBT Konulu Film. Gerçek bir yaşam öyküsü. Biyografi filmleri kategorisindeki Danimarkalı Kız crossdresser Einar Wege

Oppenheimer (2023) Filmi Konusu İncelemesi Anlatmak İstediği
Rustin (2023) LGBT Temalı Film
Pride Onur 2014 Gay LGBT Temalı Film

Danimarkalı Kız The Danish Girl LGBT Konulu Film. Gerçek bir yaşam öyküsü. Biyografi filmleri kategorisindeki Danimarkalı Kız crossdresser Einar Wegener’ın daha sonra cinsiyet değiştirme yolculuğunu anlatıyor. 1920’lerin dünyasında LGBT topluluğu ya da eş cinsel, trans bireyler sapkın ya da hasta olarak görülürdü. Sadece cahil insnalarca değil tıp da buna görüşe göre tavır alırdı. Tabii ki günümüzde cinsel yönelimler de trans bireyler de gay, lezbien, biseksüel yönelimerde sadece cinsiyet rolleri olarak değerlendiriliyor. Ne sapıklık, ne sapkınlık ne de hormon bozukluğu. Fakat 21. yüzyılın ,lk çeyreğini bitiriken yine de zihinsel aydınlığı yakaladığımızı söyleyemeyeceğim. Gay LGBT film kategorisinde epeyce film var. Aşağıya bir bağlantı bırakacağım. LGBT bilgileri ve yanlış bilinenler için buraya dokunabilirsin.

Danimarkalı Kız The Danish Girl LGBT Konulu Film Özeti Konusu

Einar Wegener ile karısı Gerda Danimarka’da yaşayan ressam çifttir. Gerda, resimlerini bir türlü resim galerilerine kabnul ettiremeyez. Sürekli başarısızlık içindedir, Kocası da resimler çizer. Kocası ile mutlu yaşarlar. Bir gün Gerda çizdiği bir kadın portresi için kocasından kadın elbisesi giyip model olmasını ister. Einar, elbiseyi giyer ve çok hoşuna gider. Daha sonra anlaşılacağı gibi çocuklu arkadaşı Niels ile de gençken ilişkisi olmuş babası tarafından yakalanmışlardır. İçinde bastırdığı duyguları tekrar ortaya çıkan Einer kendi, gibi olmaya karra verir.

Danimarkalı Kız The Danish Girl LGBT Konulu Film

Danimarkalı Kız The Danish Girl

Her şeyin öncsinde karısı ile bir oynamak isterler. Einar kadın kılığına girip bir davete gidecektir. Kimse onun bir erkek olduğunu anlamamıştır. Baloda bir erkekle öpüşmesi karısı tarafından hoş karşılanmaz. Artık Lili adını alan Einar ve kaısı zor anlar yaşar. Yeni cinsel kimliğini kabulettiremeyen Lili zorluklar çeker. Gittiği doktorlar ona çağ dışı tedaviler yaparlar. Şizofren tanısı konularak hapsedilmek istenilir. Sonunda  karısının ve eski erkek arkadaşının da desteği ile dünyada bilinen ilk cinsiyet değiştirme amelyatı olur. Ameliyat sonrası ortaya çıkan enfeksiyon ve çok kan kaybettiği için ölür. Bu trans bireylerin verdiği mücadelenin ve cinsiyet değiştirme ameliyatlarının başlangıcıdır.

Danimarkalı Kız The Danish Girl LGBT Konulu Film

Danimarkalı Kız The Danish Girl

Yorumum

Gerçek bir hayat hikayesi. Biyografi filmleri sevenler için iyi bir seçenek olacak. Filmin sonunda şunlar yazıyor: “Gerda yaşamı boyunca Lili’nin portresini yapmaya devam etti. Cinsiyet değişimi hareketinin ilham kaynağıdır. Cesareti ve öncülüğü bugün de hâlâ cinsiyet değişimi hareketinin ilham kaynağıdır. Lili Elbe’nin günlüğü, 1933’te yayınlanan erkektenkadına adlı hatırtın temelleri olmuştu. Cinsiyet rolleri, eş cinsellik LGBT topluluğu, trans bireyler uzaylı değildir. Cinsiyet rolleri ve ve transseksüellik ne bir hastalık ne de bir eksikliktir. Hele hele sapıklık ve sapkınlık hiç değildir. İnsnalar kendi düşüncelerini ve yaşam tarzlarını bir diğerine zorla dayatmak ve kabul ettirmek istiyor. Kendi düşünce ve yaşam tarzımızı tek doğru hatta mutlak doğru görünce gerçeklik kavramının önüne kocaman bir duvar örüyoruz. Yaşamı anlamak için dogmalara veda etmeliyiz. Daha fazla LGBT temalı film için buraya dokunun.

Puanım IMDb

7.0
TOPLAM PUAN
Konu: 7
Görüntü: 7
Akıcılık: 7
Oyunculuk: 7
Danimarklaı Kız gerçek bir yaşam öyküsü

Yorumlar

WORDPRESS: 0