Dar Kapı Andre Gide Konusu, Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap Yorumları

Dar Kapı Andre Gide Konusu, Özeti İncelemesi

Roman Gide'in otobiyografisi niteliğini taşır. Andre Gide, genç yaşta kuzenine âşık olmuş ve kuzeni ile evlenmiştir.

Gurur ve Önyargı Jane Austen Konusu Kitap Özeti İncelemesi
Feniçka Kitap Konusu Özeti İncelemesi
Eylül Romanı Özeti Konusu İncelemesi ve Karakterleri

Dar Kapı Andre Gide Konusu, Özeti İncelemesi. Gide’in 1909 yılında yazdığı, aşk, fedakarlık, din, inanç temaları içeren romantik romanıdır. Romanın Fransızca özgün adı La Porte étroite İngilizce adı ise Strait Is the Gate’tir. Romanda olaylar bir günlük şeklinde Jerome karakterinin anlatımı yöküleniyor. Genel olarak romanda dini temalar, İncil alıntıları, inanç tartışmaları izliyor. Aşk yeminleri, aşkın yüceliği gibi temalar da romanda var. Ayrıca roman erdem, dayanç, karşılıksız aşk temasını da konu ediyor.

Dar Kapı Andre Gide Konusu, Özeti İncelemesi

Kitap adını Matta, Luka. 13:24. İncil ayetinden alıyor. Romanda aşkları ve sabırla, erdemle birbirlerini beklemeleri içim Alissa bu ayeti, Jerome’a yazar. Ayet şöyle: “Dar kapıya çabalayın. Çünkü kişiyi yıkıma götüren kapı büyük ve yol geniştir. Bu kapıdan girenler çoktur. Yaşama götüren kapı ise dar, yol da çetindir. Bu yolu bulanlar çok azdır.”

Dar Kapı Andre Gide Konusu, Özeti İncelemesi
Dar Kapı Andre Gide

Roman Gide’in otobiyografisi niteliğini taşır. Andre Gide, genç yaşta kuzenine âşık olmuş ve kuzeni ile evlenmiştir. Romanda adı geçen ev ve yerler Gide’in bulunduğu yerler, mektuplar ise gerçekten de kuzeni Madeliene’ın mektuplarından alıntıdır.

Dünyevi aşk içinde ilahi aşkı ve erdemi, beklemeyi, Tanrı’nın istediği gibi yaşamayı, fedakarlığı birbirlerine sabırı dileyen iki âşık bu şekilde sabretmeyi öğrenirler. Jerome’u tercih etmeyip başkası ile evlenen Alissa, bundan ğişman olsa da ilahi adalet, tanrının istediği bu yöndedir ve buna sabretmelidir. Jerome’da aynı şekilde aşkı için beklemeyi ve sadece onu sevmeyi, Alissa öldükten sonra bile devam ettirir.

Romanda, Jerome’un iki kız kuzeni vardır. Jerome, Alissa adlı kuzenine 13 yaşında âşık olur. Jerome pek dindar biri sayılmaz. Özellikle yüksek eğitim için kuzenlerinin yanından ayrılınca inançlarından az çok uzaklaşmış olsa da Alissa’dan asla uzaklaşmmaıştır. Mektuplaşmaları devam eder. Alissa başkası ile evlenir ve çocukları olur.

Aradan yıllar geçmesine rağmen ikisi de yanlış seçimler yaptıklarının farkındadır. Bu yanlış seçimlerden dönemezler. Yine de yanlış yola sapmazlar. Erdem ve dayanma ile aşklarını ve en yoğun duygularını dizginlemeyi başarırlar. Fakat bu onlar için “dar kapı”dır. İncilde bahsedilen, o çetin yoldan geçmektedirler.

4.0
TOPLAM PUAN
Genel Kitap Puanlaması
Dar Kapı Andre Gide

Yorumlar

WORDPRESS: 0