Dark Matter (2024) Dizisi Ne Anlatıyor? Paralel Evrenler Gerçek mi?

Ana SayfaFilm Dizi

Dark Matter (2024) Dizisi Ne Anlatıyor? Paralel Evrenler Gerçek mi?

Paralel evren temalı roman uyarlaması dizide fizikçi Jason alternatifi ile mücadeleye girer.

Kuantum Dolanıklık Nedir? Çoklu Kaderler ve Gerçekler
609 Bedtime Story Tayland LGBT Gay Temalı Dizi
Coherence Paralel Evren 2013 Filmi Konusu İncelemesi

Dark Matter (2024) Dizisi Ne Anlatıyor? Paralel Evrenler Gerçek mi? Paralel evren temalı filmler ve diziler bilim kurgu edebiyatının ve sinemanın en sevdiği temalardan. Dark Matter da paralel evren ya da çoklu evren konulu (temalı) dizilerden. Roman uyarlaması Apple TV+ yapımı 8 bölümlük dizinin konusu, anlatmak istediği ve yorumları ile karşınızdayız.

Dizinin temeli (o gizemli sıvı hariç) → Paralel evrenlerkuantum belirsizliği, → süperpozisyon, → Schrödinger’in Kedisi, → M kuramı gibi fiziksel teorilere dayanıyor. Tabii ki dizi de Schrödinger’in Kedisi’nden ödünç alınan bir kutu var.

Dark Matter (2024) Apple TV+

Dark Matter (2024) Dizisi Ne Anlatıyor? Paralel Evrenler Gerçek mi?

Yukarıda kısa bir giriş yapmıştık. Şimdi Dark Matter’ın kısa bir incelemesini yapalım. Bilimsel kavramlar için yukarıdaki bağlantılara bakmanız yeterli. Ayrıca aşağıda size paralel evren konulu filmler ve diziler için bir bağlantı bıraktık. Bu yazıyı oku ve diziyi beğendiysen hemen izle!

Schrödinger’in Kedisi Nedir?

Yukarıdaki paragrafta (ikinci paragraf) bu konuyla ilgili bağlantılar bulunuyor. Dizinin içinde de zaten bir açıklama var. Buradaki nokta kutudaki kedinin sadece ölü ve diri gibi iki kuantum halinde bulunması. Kuantum alanı henüz çökmediğinden kutuyu açmadığımız sürece kedi hem ölü hem de diridir. Biz seçimimizi yapınca kedi bizim evrenimizde ölecektir.

Filmde de Jason, buluşu olan kutuya girince trilyonlarca belki de sonu gelmez bir olasılıklar içinden birini seçmek zorundadır. Bu seçimi de belleğinden geçemler ile yapar. Biz yaşamımızda da yüzlerce belki de binlerce seçenekten sadece birini seçeriz. Alternatifler için yani tercih etmediğimiz her bir durumun yaşandığı bir paralel evren olduğunu düşünün.

Paralel evrenlere geçiş yapan Jason da kendi için en ideal seçimin yapıldığı evrene yani bizim evrenimize geçer. Buradaki Jason’ı da kendi evrenine gönderip kutuyu mühürler. Dizinin tamamı bundan ibaret. Evrenler arası kovalamaca dizi boyunca devam edecek.

Bir de damardan enjekte ettikleri sıvı var. Onun herhangi bir bilimsel altyapısı yok. O sıvı tamamen uydurma, yapısını bilmiyoruz. Psikolojik etki yapan o gizemli sıvı beyin ile kuantum düzleminde bir köprü görevi görüyor.

Dark Matter (2024) Dizisi Ne Anlatıyor? Paralel Evrenler Gerçek mi?
Dark Matter (2024)

Kuantum Dolanıklık Nedir?

Kuantum dolanıklığı da dizide çokta adı geçen en gizemli teorilerden. Kuantum düzleminin en gizemli bu olayı ile ilgili sayfa başında ikinci paragrafta gerekli bağlantıları bulacaksınız.

Dark Matter (2024) Ne Anlatmak İstiyor? Konusu Nedir?

Dark Matter (2024) dizisi kuantum fiziğinin en gizemli olgularından biri olan kuantum belirsizlikleri, Schrödinger denklemlerini kullanarak paralel evrenlere geçmeyi konu ediniyor. Peki biz şu anki seçimlerimizi değil de yapmadığımız ve kaçırdığımız seçimlerimizi yapsaydık gerçekten de şu anki durumumuzdan daha mutlu mu olurduk?

Bizi biz yapan nedir? Şu anda elimizde olanlar yüzlerce olasılık arasından seçip yaşadığımız bu yaşamın ötesine geçiş olsa ve biz en iyiye ulaşabilir miyiz? En iyi diye bir şey var mıdır? Belki de dizi biraz da bu soruların cevabını arıyor.

Dizi puanlaması IMDb

7.0
TOPLAM PUAN
Aksiyon: 8
Görüntü: 7
Oyunculuk: 7
Gizem: 7
Bilimsel Altyapı: 6
Akıcılık: 7
Dark Matter (2024) Dizi Puanlaması

Yorumlar

WORDPRESS: 0