Dava Franz Kafka Kitap Özeti İncelemesi Yorumu Konusu

Ana SayfaKitap YorumlarıModern Klasikler

Dava Franz Kafka Kitap Özeti İncelemesi Yorumu Konusu

Bankada imza imtiyazı olan bir konumda çalışan Bay K, bir sabah sürprizle uyanır. Odasında iki alt seviyede nöbetçi ve yine alt seviyede şef bulunur. Bu adamların evinde ne iş yaptıklarını anlayamayan K. sorularına cevap bulamaz.

Rahel Tanrı’yla Hesaplaşıyor Kitap Özeti İncelemesi
Diriliş Tolstoy Kitap Özeti İncelemesi Konusu Alıntılar
Time Mini Dizi İncelemesi Konusu Oyuncuları 2021

Dava Franz Kafka Kitap Özeti İncelemesi Yorumu Konusu. Kafka’nın en çok okunan ve ilgi gören kitaplarından biri. Özellikle ülkemizde çok ilgi gören kitaplar listesinde olmaya devam ediyor. Adalet, hukuk, özgürlük, suç, suçlu kavramlarının tersyüz edildiği roman okuru izbe yerlerdeki mahkeme salonlarına götürüyor. Alt seviye memurlar, alt seviye yargıçlar, rüşvet, dolandırıcılık, ulaşılamayan yüksek mevkideki bürokrat ve yargıçlar… Şimdi kitabın kısa bir özetini yazacağım.

Kitaplar aydınlık yolunda insanın tek kılavuzudur. Bilgi ile daha adaletli, yaşamı daha iyi kavrayan, bir diğerini, var olan her şeyi anlayan barış dolu bir zihne sahip olacağız. Bütün karmaşa bilgisizlikten değil midir? Yüzlerce kitap için site menüsüne bakabilirsiniz.

Dava Franz Kafka Kitap Özeti İncelemesi Yorumu Konusu
Dava Franz Kafka

Dava Franz Kafka Kitap Özeti İncelemesi Yorumu Konusu

Bankada imza imtiyazı olan bir konumda çalışan Bay K, bir sabah sürprizle uyanır. Odasında iki alt seviyede nöbetçi ve yine alt seviyede şef bulunur. Bu adamların evinde ne iş yaptıklarını anlayamayan K. sorularına cevap bulamaz. Nöbetçiler, bir yandan K.’nın kahvaltısını yerken diğer yandan da ondan yeni elbiseler isterler. Hapiste lazım olacaktır. Odada iki banka memuru vardır. Memurlar adeta olayı görmeleri için oradadır. K. şikayetin ve hakkında açılan davanın ne olduğunu öğrenemez.

Zaten roman boyunca da K. dava konusunu, hakkındaki suçlamayı öğrenemez. Aslında umursamaz bir tavırda davasını hafife alır. İlk duruşma için hakim karşısına çıkacaktır. Dava, çok izbe bir yerde bir binanın üst katında, karanlık, küçük pencereli saçma sapan bir yerde yapılır. Öyle bir saçmalıktır ki bu yerin mahkeme salonu olduğuna bile inanamaz. Alt sınıf bir mahkeme salonunda yine suçlamayı öğrenemez.

Dava Franz Kafka Kitap Özeti İncelemesi Yorumu Konusu
Dava Franz Kafka

Daha sonra amcası sayesinde bir avukata gider. Fakat avukat da bir şeyler yapamaz. Aslında önemli olan suç ya da suçlama değildir. Önemli olan kişinin kendisidir, davası ile ilgilenmesidir, gayretidir. Mahkeme başkanıdır. Önemli olan davanın nasıl sonuçlanacağı da değildir. Dava sürüncemede de kalabilir, uzatılabilir de. Kolay kolay bitecek bir dava değildir. Hatta dava tam biterken tekrar başlayabilir. Bütün karmaşada K. suçlamayı hâlâ öğrenebilmiş değildir.

Roman bu şekilde saçmalıklarla devam eder. K. ne suçludur ne de suçsuz. Aslında suç önemli değildir. Öneli olan onun davadaki tutumudur. Romdan bazen çok uzun kuru bir anlatıma sahip olabiliyor. Roman geneli, adalet, hukuk sistemi, kişiye odaklanan ve suçu görmeyen bir yargı sistemine odaklanır. Rüşvet alt memurlardan en üste kadar devam eder. Avukatlar da davayı çözemez. Dava bazen okuması zor, yorucu olabilir.

Kitap sayfa sayısı: 224 Okuma süresi: 10 saat Yayıncı: İş Kültür Yayınları

Yorumlar

WORDPRESS: 0