Ana SayfaBilim

Dedikodu Teorisi Dedikodu Neden Yapılır?

Dedikodu terorisi var mıdır? Bu teoriye göre insanlar neden dedikodu yapar? Dedikodu bir zamanlar faydalı mıydı? Dedikodu çeşitleri nelerdir?

İnsan Neyle Yaşar İnceleme Özeti Konusu
Adem’den Önce Kitap İncelemesi Yorumu Özeti
Şeytan’ın Günlüğü Kitap Özeti İncelemesi

Dedikodu teorisi nedir? Teorem insan neden dedikodu yapar sorusuna cevap vermekle kalmıyor dilin ve insan iletişiminin evrimsel gelişimini de anlatıyor. Teori bize dedikodunun aslında kötü bir şey olmadığını tersine çok yararlı olduğunu söylemekte. Tabii ki teorinin bazı yerleri size komik hatta fantastik bile gelebilir. Özellikle “taş devri” ya da insan ırkının henüz avcı olduğu zamanlardan kalma dil gelişimi gibi yerler müthiş eğlenceli. Bir bebek gibi sıfırdan dil ve iletişim öğrenen yetişkin insanlar konumuz. Tabii ki bazı eksik yerler olabilir. Bu konuda azılı bir kaynak yok o nedenle çok fazla ayrıntıya girmek biraz aşırıya gitmek olabilir. Fakat temel olarak dedikodu nedir, neden yapılır? İlk dedikoduyu kim niye yaptı gibi soruların cevabını öğrenmeye hazır mısın? 

dedikodu teorisi birbirini çekiştiren iki insan

Dedikodu teorisi

Konu alt başlıkları

  • Dilin gelişimi
  • Yerleşik yaşama geçme
  • Çevreye uyum sağlama
  • Bilgi alma
  • Modern çağlarda dedikodu çeşitleri 🙂

Dedikodu Teorisi

Yerleşik yaşama geçmeden önce insanlar avcı ve toplayıcı olarak yaşıyordu. Yerleşik yaşama geçmeye başlayınca dil ilk olarak yırtıcı hayvanların yerini bir diğer insana söylemekle başlar. Daha sonra kabile içi bilgileri, kimin ne yaptığını kimin daha çok çalışığ kimin işten kaçtığını bildirmek için dedikodu şeklince ilk konuşmalara insan başlar. Kabile içinde kim ne yanlış yapıyor? Kabile reisinin yönetimi iyi mi değil mi? 

dedikodu eden insanlar

Dedikodu

Dil geliştikçe dedikodu daha anlamlı ve faydalı iletişimi sağlar. Avcılar ya da kabile üyeleri artık bir kurala göre daha istikrarlı gruplar kurar. Kim nasıl avlanacak, nerede avlanacak? Bunların hepsi sözlü olarak belirlendi. Artık kimsenin yanlış yapma lüksü de yoktu çünkü dedikoducular vardı ya da kurallar belirlenmişti. Dedikoduculuk sayesinde ayakta duran ya da birbirini tanıyan bir grubun en fazla 150 kişiden oluşması gerekir grup çoğaldıkça dedikodular da azalır çünkü insnalar birbirini tanıyamaz. Doğal bir grubun 150 üyeden oluşması gerektiğini de bu teoriyle anlıyoruz.

Dedikodunun Çeşitleri Nelerdir?

Modern çağlarda dedikoduculuk neden mi yapılır? Genellikle en yakınımızdakilerin dedikodusunu yaparız. Merak ya da komplo teorileri üretmek de dedikoduculuğu arttırır. Daha çok evlilik konuları, kim kimin sevgilisi, kim daha çok para kazanıyor gibi konular en çok dedikoduya konu olanlardır. Modern zamanlarda dedikodu pek kabul edilir bir şey değildir. İnsnaları bilip bilmeden çekiştirmek, yalan yanlış bilgilerle zihnimizi doldurmamıza ve tabii ki karşımızdaki insana ya da insnalara haksızlık yapmamıza da neden olacaktır. Kısacası teorinin çıkış noktası ile şu anki ulaştığı nokta arasında çok fark var.

Daha fazla benzer içerik için TIKLA

Metne bakmak istemezsen yukarıdaki videoyu izleyebilirsin. Youtube kanalıma abone olabilirsin.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik Koruması