Define Adası Kitap Özeti Konusu İncelemesi

HomeKitap YorumlarıModern Klasikler

Define Adası Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Define Adası Kitap Özeti Konusu İncelemesi. Robert Louis Stevenson’ın en çok bilinen kitabı. Çocuk edebiyatının da en ünlülerinden. Hazine arama, kor

Julius Caesar William Shakespeare Kitap Özeti Konusu
Hamlet Shakespeare Konusu Özeti İncelemesi Alıntılar
Otomatik Portakal Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Define Adası Kitap Özeti Konusu İncelemesi. Robert Louis Stevenson’ın en çok bilinen kitabı. Çocuk edebiyatının da en ünlülerinden. Hazine arama, korsan, macera romanı temalı romanların başında geliyor. Çocukken okunan en güzel romanlardandır. Tabii ki tam metnini de okumak gerekli. Aslında çocuk kitabı olmamakla birlikte kısaltılmış metinleri çocuklar için uyarlanmış.

Kitaplar bize yeni dünyaların kapısını açar. Daha fazla kitap için buraya dokunun.

Define Adası Filmi

Romanın film uyarlaması da var. Filme uyarlanan ya da filmi yapılan romanlar arasında. 1990 yapımı Treasure Island çok az değişiklikle beyazperdeye başarıyla uyarlanmış. Tabii ki öncelikle tam metni okumak gerekiyor. Macera ruhu, keşfetme isteği ve korsalarla savaşmak temalarını seven her yaştan okur bu başyapıtı tabii ki okumalı!

Define Adası Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Kaptan Billy Bones, elinde sandığı ile ansızın kimsenin pek uğramadığı Hawkins hanına gelir. Hanın işletmecisi Bay Hawkins, karısı ve oğlu Jim ile hanı işletirler. Kaptan’ı istemeyerek hana alırlar. Kaptan Mr. Hawkins’e biraz altın para verir, para bitince yeniden istemelerini söyler. Zaten hasta olan hanın sahibi ölünce Jim, annesi ile hanı işletmeye devam eder. Billy Bones hana iyice yerleşmiştir. O geldiğinden beri hana kimse uğramaz olur.

Kaptan’ın eski kosan arkadaşlarından John Silver kaptanı bulur. Aralarındaki kapışma da ağır yaralanan Bones ölür. Daha sonra diğer korsanlar da hanı yağmalamaya gelir. Herkes sandığın peşindedir. Mrs. Hawkins ve Jim sandıktan yeteri kadar para ve bir harita ile kaçarak Dr. Livesey’nin yanına kaçarlar. Doktor haritayı soylu Squire’a götürür. Bu bir define haritasıdır. Defineyi aramak için Doktor, Squire ve Jim yola çıkmaya karar verirler.

Define Adası Kitap Özeti Konusu İncelemesi
Define Adası

Squire bir gemi kiralar Kaptan Smollet ve gemisi kiralanır. Kaptan gemiye tayfa ayarlarken farkına varmadan gemiye korsanları alır. Tabii ki yemekhaneye de aşçı olarak John Silver alınacaktır. Korsanlarla dolu gemide herkes haritanın peşindedir. Gemide isyan çıkar. Korsanlar gemiyi ele geçirir. Define Adası’nda birbirleri ile savaşırlar. Fakat define orada değildir. Onları adada bir sürpriz beklemektedir.

Define Adası Yorumum

Define Adası, macera arayan her yaştan okur için bir başyapıttır. Hayal gücünüzün sınırları nereye kadar uzanabiliyor? Korsanların arasında hazine dolu bir adaya yolculuğa cesaret edebilir misiniz? Robert Louis Stevenson’ın okuduğum diğer romanlarında olduğu gibi bu romanında da iyiyle kötünün köşe kapmacası var. Korsanlar her türlü kötülüğü yapar. Kaptan John Silver kötülüğün simgesiyken genç Jim her zaman adaletten yana olmuştur. Ama kaptan bir yolunu bulup gemiden kaçar. Güzel bir macera. Daha geniş düşünebilmek, hayal gücünü zorlamak, kalıpların ötesine geçebilmek için daha çok okumak gerekli. İnsanın zihni sadece kitaplarla aydınlanır.

COMMENTS

WORDPRESS: 0