Değişen Kafalar Bir Hint Efsanesi Kitap Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıModern Klasikler

Değişen Kafalar Bir Hint Efsanesi Kitap Özeti İncelemesi

"Savaşçı soyundangelen sığır yetiştiricisi Sumatra'nın kızı güzel kalçalı Sita ile (deyim yerindeyse) iki kocasının öyküsü... Birlikte büyüyen çok iyi arkadaş olan biri 18 diğeri 21 yaşındaki iki delikanlının efsanesi anlatılıyor.

Uysallar Netflix Dizisi Konusu ve İncelemesi
Korku Stefan Zweig Kitap Yorumu, Konusu Özeti
Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat Özet İnceleme

Değişen Kafalar Bir Hint Efsanesi Kitap Özeti İncelemesi. Thomas Mann 12. yüzyıldan kalma bu hint destanını 1940 yılında yazıyor. Güzellik, iç güzelliği, aldatmak, kıskanmak, sadakat gibi kavramlar üzerinde efsane anlatılıyor. Hani derler ya önemli olan iç güzelliğidir, ruh güzelliğidir diye. Acaba bu doğru mudur? Zeki olmak, aklı başında olmak insanın çekici bulduğu cinste olması gereken en önemli özellikler midir? Hint Mitoloji ve önemli tanrılar ve tanrıçalar da konu içinde sık sık geçiyor. Fakat hepsi de çok basit muhtemelen okur için giriş seviyesinde bir bilgi yeterli olacaktır.

Kitaplar aydınlıktır. Daha fazla aydınlık için yukarıdaki butonları kullanarak daha fazla kitaba ulaşabilirisniz. Ayrıca kitap kategorisinde editörlük başvurusu da yapabilirsiniz sadece kırmızı düğmeye tıklamanız yeterli olacaktır.

Değişen Kafalar Bir Hint Efsanesi Kitap Özeti İncelemesi
Değişen Kafalar Bir Hint Efsanesi Thomas Mann

Değişen Kafalar Bir Hint Efsanesi Kitap Özeti İncelemesi

Kitabın ilk paragrafında yazdığı gibi “Savaşçı soyundangelen sığır yetiştiricisi Sumatra’nın kızı güzel kalçalı Sita ile (deyim yerindeyse) iki kocasının öyküsü… Birlikte büyüyen çok iyi arkadaş olan biri 18 diğeri 21 yaşındaki iki delikanlının efsanesi anlatılıyor. Nanda aşağı tabakadan, demircilik ve çobanlık yapan bir gençtir. Harika, güçlü, biçimli, kaslı bir bücudu vardır. Ama akıl olark biraz kıttır. Dini dersler almamış, Vada’ları okumamaış, keşişlerin derslerine katılmamıştır. Öyle bir derdi de yoktu zaten. Yüz güzelliği olarak keçi burunuyla biraz çirkin sayılırdı. Güzel kalçalı, dik memeli Sita’nın salıncağını kuvvetli kolları ile sallamak ona nasip olmuştu.

Diğer arkadaş ve yaşça büyük olan Şridman ise tüccardı. Mevki olarak kast sisteminde iyi bir yere sahipti. Çok iyi giyinir, iyi bir evde otururdu. Çok iyi eğitim almış, felsefe bilirdi. Dini eğitimini de almıştı. Fakat vücudu biraz yağlıca göbeği ile kassız ve biçimsizdi. Ama yüzü çok güzeldi. Arkadaşı ile yolları tekrar birleşince Sita’yı kendini tanrıya adarken, yıkanırken, görürler. İkisi de ona âşık olur. Ama onunla evlenen Şridaman olur.

Sita güzel yüzlü kocasından hamila kalsa da gece yatarken sürekli güzel vücutlu Nanda’yı sayıklar. Bunun üzerine kocası kafasını kutsal mağarada tanrının kılıcı ile keser. Bunun üzerine Nanda’da kafasını aynı yerde keser. Tanrıçaya yalvaran Sita’ya tanrıça bir şans verir kafaları yerine dikecektir. Fakat o kafaları yanlış diker. Kocasının kafası ile vücüdu ayrı ayrı iki arkadaşındadır. Böylece iki kocası olmuştur. Koca olarak vücudunu değiştirdiği kocası ile kalır.

Değişen Kafalar Bir Hint Efsanesi Kitap Özeti İncelemesi
Değişen Kafalar Bir Hint Efsanesi

Okuyucu İncelemesi Yorum

Efsanede Sita, güzel yüzlü kocasına artık arzu ettiği vücudu da eklemiştir. Nanda’nın vücudu artık Şridaman’dadır. Fakat zamanla Şridaman şişmanlar, kasları erir ve vücudu kafaya göre bir hal alır. Sita, için önemli olan yakışıklı bir kocaya kaslı bir vücut olmasıdır. Kocasının zekası, felsefesi, dini bilgisi, ruh güzelliği onu tatmin etmemiştir. Kafaları yanlış dikince harika vücuda kavuşur. İnsan her zaman ister kadın erkek, isterse erkek-erkek, kadın-kadın ilişkileri yani cinsel yönelimi ne olursa olsun yüz ve vücut güzelliğini seçer. Efsanede de öyle olmuştur. Ruh güzelliği sadece palavradan ibarettir.

Diğer yandan Nanda’da vücut olarak Sita’nın çocuğunun babası sayılır çünkü çocuk için sincel ilişkide vücutları iş görmüştür. Sita kocasının git gide vücut olarak eskiye döndüğünü görünce Nanda için de durumun yam tersi olacağını düşünür. Öyle de olmuştur, Nanda harika kaslı vücuduna dönüş yapmıştır. Bir kadının iki erkeğe ait olamayacağına ve kafa ile gövdeler tekrar yer değiştiremeyeceğine göre en sonunda iki erkek kendilerini yakar. Dul kalan kadın da geleneğe göre diri diri yakılır. Yaşamın bir gerçeğidir: yüz güzelliği ya da yakışıklığı, harika bir vücut mu yoksa ruh güzelliği içsel güzellik mi önemöldir. Cevap tabii ki %99 için yakışıklılık ya da güzel olmak şeklinde olacaktır.

Yorumlar

WORDPRESS: 0