Deliliğe Övgü Erasmus Kitap Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Deliliğe Övgü Erasmus Kitap Özeti İncelemesi

Desiderius Erasmus hiciv ve güldürünün başyapıtı Deliliğe Övgü'de bize çılgın bir dünyanın kapısını açıyor. BUrada akıllılara yer yoktur

Altıncı Koğuş İncelemesi Kitap Yorumu Özeti
Bir Delinin Hatıra Defteri Özeti ve İncelemesi
Kızıl Kahkaha Kitap Özeti İncelemesi Konusu

Deliliğe Övgü Erasmus Kitap Özeti İncelemesi. Desiderius Erasmus 1466 yılında Rotterdam’da doğmuştur. Hümanizmin mucidi ve icra edicisidir. Orijinal dili Latince olan bu kitabı ben İş Bankası Kültür Yayınları çevirisinden okudum. Kitapta çok güzel anlatım var. Hatta bazı anlatımlar o kadar etkili ki Orta Çağ’dan günümüze insan davranışları sanki hiç değişmemiş gibidir. Benim için zor okunan bir kitap oldu. Bilmiyorum belki de çevirisinde sorun vardı. Belki de kitaba uygun olmayan bir zamanda başlamıştım. Ama sonuçta böyle bir başyapıtı okumamak olmazdı. Günümüzün çok satan kitaplarına yine laf atmadan geçmeyeceğim. Bize çok satan ya da okunan diye yutturulmaya çalışılan kitaplardan hızla kaçmalıyız. Çoğunlukla ticari amaçlıdır bu listeler. Her türlü “en iyiler” listesi benim gözümde reklamdan başka bir şye değil.

Bizi yaşamın tekdüzeliğinden kurtaracak; yolumuzu aydınlatıp, tartışılmaz doğrularımızı yerle bir edecek kitaplar için site menüsüne bakabilirsiniz. Yukarıdaki renkli düğmelere dokunarak en popüler kitaplara erişebilirsiniz.

Deliliğe Övgü Erasmus Kitap Özeti İncelemesi
Erasmus Deliliğe Övgü

Deliliğe Övgü Erasmus Kitap Özeti

Aslında kitap için bir özet çıkarmak mümkün değil. Aşağıdaki paragrafta da yazacağım gibi kitabın yazılış amacı eleştiridir. Anlatılar ya da bölümler demek daha doğu olacak numaralandırılmıştır. Numaraları bölüm olarak sayarsak 68 bölümden oluşuyor. Kabalcı Yayınları baskısında sayfa içerisinde resimler de var. Ama çevirisini İş Kültür ile karşılaştırınca pek beğendiğim söylenemez. Ama görseller harikaydı. 68 bölümün hepsinde eleştiri var. Hristiyanlık, din adamarı, felsefeciler, hakimler başta olmak üzere eleştirile, taşlama var. Günlük konular ve yaşam üzere de anlatımlar kitapta var Okuması yer yer zor geldi bana.

Kitap İncelemesi Konusu

Eleştiri, hiciv türünün en iyi örneği olan başyapıtı yer yer sıkılarak okusam da genel olarak zihin açıcı bir kitap diyebilirim. Filozofları, kralları, din adamlarını, halkı çok acımasızca eleştiren Erasmus bunların hepsini dahilik ile delilik altında yapıyor. İnsanın kendini bilge biri olarak sayması deliliktir. Zaten yaşamın kendisi de deliliktir. Delilik bilgelikten bile daha iyidir. Delilik yaşamın gerçeklerini bizden uzaklaştırır. Hiciv ve güldürünün en güzel kitabını okumak tam bir delilik istiyor.

Yorumlar

WORDPRESS: 0