Deniz Kurdu Jack London Kitap Yorumu Konusu Özeti

Ana SayfaKitap YorumlarıModern Klasikler

Deniz Kurdu Jack London Kitap Yorumu Konusu Özeti

Deniz Kurdu Jack London Kitap Yorumu Konusu Özeti biz modern teknoloji devrinin insanlar aslında çok da modern sayılmayız.

Vahşetin Çağrısı Kitap İncelemesi Konusu Yorumu Özeti
Oz Büyücüsü L. Frank Baum Kitap Özeti Konusu İncelemesi
Canavar Stephen Crane Kitap Özeti İncelemesi

Deniz Kurdu Jack London Kitap Yorumu Konusu Özeti Modern dünyamızda kendimizi kaptırdığımız teknoloji ve şehirlerin beton yığınları arasında artık her şey doğasını yitirmeye başladı. Daha uyumsuz, daha hırçın, daha mutsuz olduk. Facebook, Twitter, Instagram, TikTok, paylaşımları akıl almaz derecede anlamsız ve bir o kadar da neye hizmet ettiği belli olmayan hale dönüştü. Git gide biz de bu anlamsızlıkları üzerimize aldık. Git gide sosyal medyanın ve modern çağımızın hoşgörü eksikliği, ön yargısı içimize işlemeye başladı. İşte tam bu noktada Deniz kurdu bize seslenecek.

Deniz Kurdu Jack London Kitap Yorumu Konusu Özeti

Deniz Kurdu romanı, 1905 yılının en popüler kitaplarından biriymiş. Hani başta dedim ya kendimizi teknolojiye verdikçe yaşamdan kopuyoruz, kendimizi dijital dünyanın boşluğunda kaybediyoruz.

İşte romanın başkahramanı kaptan Kurt Larsen de bizim modern halimize çok benzer haller sergiliyor. Doğanın yani denizin o sertliği ve yırtıcılığı içinde vahşi bir kimliğe bürünen kaptan kendini vahşi deniz ile özdeş hale getirmiş ve insanlığını adeta unutmuştur. Bizim doğamız da modern teknoloji ile birlikte elektronik cihazlar ve sanal gerçeklikler oldu. Git gide robotlaşıyoruz, otomat bir hal alıyoruz. Sıkıntılarımız, özellikle can sıkıntılarımız bundan ötürü olsa gerek. Biraz okumaya ihtiyacımız var. Kendimizi ve evreni tanımalıyız.

Deniz Kurdu Jack London Kitap Yorumu Konusu Özeti
Deniz Kurdu Romanı Jack London

Biz insanlar teknoloji çağında gelişmişliğimizi, modernliğimizi insani ilişkilerde gösteremiyoruz. Git gide daha da acımasız, cahil ve soyut varlıklara eviriliyoruz. Kurt Larsen nasıl deniz suyu gibi soğuk, bir fırtına kadar sert bir insana dönüştüyse;  bizler de bilim, akıl, yapay zeka çağında o kadar duygusuz ve bilgisiziz. Özellikle yaşama ve bir başkasına bakış açımız çok acımasızca. Hepimizin içinde bir Kurt Larsen var.

Denizin ortasında yapayalnız kalan kaptan gibi bizlerde, beton şehirlerde, internet başında, sosyal medyanın bilgi kirliğinde ve peşin hüküm veren adaleti ile yaptığımız yargılamalarda soğuk ve kibirliyiz. “Her şeyin en iyisini biz biliriz, tek bizim inancımız doğrudur; tek bizim yaşam tarzımız geçerlidir, herkes bizim gözümüzde terbiye edilip hizaya getirmeli.” İşte biz modern “Deniz Kurdu”yuz. 

Deniz Kurdu Kitap Özeti

Ünlü yazar Van Weyden’ın içinde bulunduğu feribot Kaliforniya kıyılarında sis nedeni ile başka bir gemi ile çarpışır. Van Weyden kendini bir anda denizin ortasında ve de çok uzaklarda bulur. Yakınından geçen fok avcı gemisi ünlü yazarı kurtarır. Fakat işler istediği gibi gitmez. Gemi kaptanı Kurt Larsen acımasız biridir. Ünlü yazarı köle olarak gemide tutar. Denizin bütün vahşiliğini taşıyan kaptan acımasız ve soğuk biridir.

Zaman ilerledikçe, kaptan ve “hımbıl” yani Van Weyden arasındaki çatışma azalır. Gemide kavgalar, ölümler ve vahşi denizin acımasızlığı iç içe girer. Gemiden kaçmak isteyen tayfalar bunu canları ile öderler. Zamanla 2. Kaptan olan Hımbıl vahşi yaşama alışmıştır.

Kaptan Larsen, Van Weyden’i kendi ayakları üzerinde durabilen biri olarak eğittiğini düşünür. Eli sıcak sudan soğuk suya değmeyen, aristokrat yazar ve kaptan arasındaki çekişmeye daha sonra 5 kişi daha katılır. Yine bir gemi kazasından sağ kalan 1’i kadın 5 kişi kaptanın yeni eğlencesidir. Onları da zorla tayfası yapar. Kadın da ünlü biridir. Artık kaptan için eğitilmesi gereken 1 tane daha aristokrat vardır. Bir yandan da acımasızca öldürülen sevimli foklar vardır ki Van Weyden’i derinden etkilemektedir.


Acaba kaptan doğaya yenik düşecek midir? Kazanan kim olacaktır? Vahşi deniz mi? Kaptan mı? Van Weyden mı? Hanımefendi Brewster mı? Tutsak gibi yaşayan mürettebat mı? Acaba kaptanın akıbeti nasıl olacak? İki ünlü tutsak karayı bir daha görebilecekler mi? Devamını Deniz Kurdu kitabını okuyup bulmalısınız.

Yorumlar

WORDPRESS: 0