Doğu Ekspresinde Cinayet Kitap Özeti Konusu ve Filmi

Ana SayfaKitap Yorumları

Doğu Ekspresinde Cinayet Kitap Özeti Konusu ve Filmi

Trendeki zengin ve yüzünden kötülük okunan Samuel Ratchett öldürülür. Kısa sürede bu adamın aslında Amerike'da genç kız Daisy Armstrong'u kaçırmış hem fidye alıp hem de öldürmüştür.

Fareler ve İnsanlar John Steinbeck Kitap Özeti Konusu İncelemesi
Freud Netflix Dizisi İzlerken Sizi Hipnoz Edecek
Alef Dizisi BluTV İzle Konusu ve Oyuncular

Doğu Ekspresinde Cinayet Kitap Özeti Konusu ve Filmi. Agahta Christie’nin 1934 yılında yazdığı polisiye romanıdır. Romanda dedektif, her zaman olduğu gibi, Hercule Poriot’tur. Hercule Poriot karakteri oldukça zeki, titiz biridir. Kitap beyazperdeye de uyarlandı. Filmde Poriot karakterini Kenneth Charles Branagh canlandırmıştır. Christe romanları sadece beyazperdeye uyarlanmamış ayrıca tiyatro oyunlarına da uyarlanmıştır.

Agahta Christe’nin Filmi Yapılan Romanları (Kitapları)

2017 yapımı Murder on the Orient Express orijinal adıyla beyazperdeye uyarlanan film 1s 54 dakika. Filme uyarlanan romanlarından bazıları da şunlardır.

  • Doğu Ekspresinde Cinayet (1974, 2001, 2017)
  • Nil’de Ölüm (2022)
  • Beklenmeyen Şahit (1957)
  • Müthiş Şüphe: On Küçük Zenci (1945)
  • The Secret Adversary (1929)
  • Murder in Three Acts (1986)

Doğu Ekspresinde Cinayet Kitap Özeti Konusu ve Filmi

Roman trende geçer. Agahta Christie’nin bu yayın hazırlanırken ülkemizdeki en popüler romanlarından biriydi. Polisiye, dedektif, cinayet romanları denilince aklımıza gelen dedektiflerden en ünlülerden biri de tabii ki Hercule Poriot’tur. Dedektif, Suriye’de incelediği vakayı çözmüş ve İstanbul’a dönmektedir. Amacı İstanbul’da biraz vakit geçirmek tavsiye edildiği gibi Ayasofya’yı gezmektir. Yolculuk sırasında Mösyö Bouch ve Dr. Costantine ile yolculuk edecektir.

Doğu Ekspresinde Cinayet Kitap Özeti Konusu ve Filmi
Doğu Ekspresinde Cinayet

Dedektif Poriot İstanbul’dayken acil bir telgraf alır. En kısa sürede İngiltere’ye dönmesi istenir. Poriot Doğu Ekspresinde zorla de olsa bir yer bulacaktır. Yol arkadaşları Bouch ve Costantin ile trendeki meşhur cinayeti sorgulayacaktır. Tren Yugoslavya’da büyük bir kar kütlesine batar ve ilerleyemez. Tam bu sırada bir cinayet işlenir.

Trendeki zengin ve yüzünden kötülük okunan Samuel Ratchett öldürülür. Kısa sürede bu adamın aslında Amerike’da genç kız Daisy Armstrong’u kaçırmış hem fidye alıp hem de öldürmüştür. Bu canavar adamı bulunduğu vagondaki 12 yolcudan hangisi öldürmüştür? Cinayet gece saatlerinde işlenir. İpucu olarak bulunan, pipo temizleyici, üzerinde H harfi olan mendil, yakılmış mektup, kırmızı gecelikli kadın, kırılmış saat, kopuk düğmenin peşinden giden dedektif cinayeti çözecektir. Adaletin sağlayamadığını kolektif bir cinayetle çözmek isteyen yolcular acaba katil midir yolsa bir mahkeme salonundaki jüri midir?

Doğu Ekspresinde Cinayet Kitap Özeti Konusu ve Filmi
Doğu Ekspresinde Cinayet

Kitap çok ayrıntılı bir anlatımla adeta karakterleri okurun beynin eişliyor. Oldukça çok ayrıntı var. Kitap başlangıcında her ne kadar karakterlerin kim olduğu yazılsa da romanda tam bir ad karmaşası var. Konu biraz daha kısa anlatılabilirdi. Ben okurken bazen sıkıldım. Ayrıntılar çok fazla. Filme gelecek olursak 2017 yılı yapımı tabii ki başlangıcı ve sonu kitapla alakasız bir uyarlama olmuş. 1974 ve 2001 yapımı filmleri henüz izlemediğimden kitapla olan bağlılığını bilmiyorum.

Sayfa: 256 Okuma Süresi: 8 saat Yayıncı: Altın Kitaplar

Yorumlar

WORDPRESS: 0